کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

اقتصاد با شعار و مداحی درست نمی‌شود

کشور را با رشته معارف دانشگاه امام صادق نمی‌توان اداره کرد

رویداد ۲۴ , 18 ارديبهشت 1401 ساعت 12:51


گروه اقتصادی: مشکلات اقتصادی کشور آنقدر زیاد شده که هنوز یکسال از عمر دولت نگذشته، حامیان ابراهیم رئیسی هم به منتقدان او تبدیل شده‌اند. تصمیمات اقتصادی دولت تا این لحظه نتیجه عکس داده و قیمت کالا‌ها روز به روز گران‌تر می‌شود. مهدی پازوکی اقتصاددان  بررسی کرده که چرا دولت در چنین شرایطی قرار گرفته است. او می‌گوید کشور را نمی‌توان با شعار و مداحی و فارغ التحصیلان رشته معارف اسلامی اداره کرد.

اگر دولت روحانی بد است چرا برنامه او برای یک سال دیگر تمدید شد؟
پازوکی می‌گوید: این دولت بعد از دولت احمدی نژاد تنها دولتی است که برنامه و استراتژی ندارد. من به قانون بودجه ۱۴۰۱ اشاره می‌کنم که این دولت تهیه کرد. یکی از تبصره‌های این لایحه این بود که برنامه ششم برای یک سال تمدید می‌شود. اگر دولت روحانی بد است چرا برنامه او برای یک سال دیگر تمدید می‌شود؟ با وجود اینکه رئیسی پیش از انتخابات می‌گفت ۷ هزار صفحه برنامه اقتصادی دارد اما اینجا مشخص شد ۷ خط برنامه هم ندارد.

اقتصاد با شعار و مداحی و دستور درست نمی‌شود
وی با بیان اینکه اقتصاد مداحی نیست، گفت: اقتصاد با شعار و مداحی و دستور درست نمی‌شود. اقتصاد نیاز به علم و کارشناسی دارد. مدیران رئیسی در همه حوزه‌ها به طرز عجیبی از مدیران قبلی ضعیف‌تر هستند. مثلا رئیس بانک مرکزی را با مرحوم نوربخش مقایسه کنید. رئیس ۳۰ سال قبل بانک مرکزی ما از رئیس فعلی به مراتب بهتر بود. هم در دانشگاه معتبر درس خوانده بود و هم تجربه کافی و لازم را داشت.

ارزشی واقعی کسی است که اگر تخصصی ندارد آن مسئولیت را نمی‌پذیرد
پازوکی می‌گوید: تیم اقتصادی دولت بسیار ضعیف است و سعی دارد از نیرو‌های به اصطلاح ارزشی که در اداره‌جات آمده‌اند استفاده کند، در حالی که عمدتا این نیرو‌ها اصلا کارآمد نیستند. ارزشی واقعی کسی است که اگر تخصصی ندارد آن مسئولیت را نمی‌پذیرد.

اگر کابینه رئیسی اصلاح نشود، تاوان آن را توده‌های ضعیف جامعه می‌دهند
این اقتصاددان می‌گوید: مشکل این روز‌ها فقدان تخصص است و متاسفانه ما عقبگرد کرده‌ایم. چرا وزیر اقتصاد ما نباید از وزیر قبلی با تخصص‌تر و با تجربه‌تر باشد؟ چرا باید به مراتب در همه امور از او کمتر باشد؟ این‌ها شروع به قلع و قمع کردن همه نیرو‌ها و یک باند ایجاد کرده‌اند. هر مدیری که آورده‌اند؛ یک سر و گردن از مدیران قبلی کمتر هستند.وی ادامه داد: این دولت حتی تیم مذاکره‌کننده درستی هم ندارد و هر روزی که احیای برجام به تعویق بیفتد، تورم و کاهش ارزش پول و سایر مشکلات بیشتر خواهد شد. رئیسی اگر کابینه خود را اصلاح نکند، تاوان آن را توده‌های ضعیف جامعه می‌دهند. شما می‌بینید که قیمت نخود لوبیا که تولید داخل است هم چند برابر افزایش قیمت داشته است.

دولت رئیسی همان دولت احمدی نژاد است منهای بقایی و مشایی
پازوکی با بیان اینکه دولت رئیسی همان دولت احمدی نژاد است منهای احمدی نژاد، بقایی و مشایی و حتی به توسعه نمی‌اندیشند، گفت: اقتصاد ما نیاز به اصلاح ساختاری مانند اصلاح نظام مالی و بودجه دارد. در بودجه به نهاد‌هایی بودجه می‌دهیم که هیچ نیازی نیست. مثلا دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی را با حداکثر ۲۰ نفر می‌توان اداره کرد، اما الان در حد یک وزارتخانه بودجه می‌گیرد. این‌ها تمام بودجه را ادغام کردند تا متوجه نشویم نهادهای ناکارآمد و غیرمولد و ... چقدر می‌گیرند. درست مانند دوران احمدی نژاد که می‌خواستند کسی سر در نیاورد.وی ادامه داد: برخی از روحانیون را آورده‌اند در هیات مدیره بانک‌ها، این‌ها مگر تخصص دارند؟ با اینکار علاوه بر ضربه به اقتصاد، دید مردم به دین و روحانیت را هم خراب می‌کنند. ما باید در سیستم اداری و استخدامی هم تغییر و اصلاح ایجاد کنیم که از همان نهاد باید شروع کنیم.

با رشته معارف اسلامی دانشگاه امام صادق نمی‌شود مملکت را اداره کرد
پازوکی با بیان اینکه دانشجویان دانشگاه امام صادق افراد خوبی هستند، اما نهایتا برای درس دادن خوب هستند، گفت: وزیر و معاون وزیر و این چنین رده‌های اجرایی نیازمند این است که شما مراحل را از ابتدا طی کرده باشید. نه اینکه صفر کیلومتر بیایید وزیر شوید. شما آقای عبدالملکی را ببینید! این آقا اصلا دولت را نمی‌شناسد. چه تجربه و تخصصی دارد؟ می‌گویند می‌خواهیم جوان‌سازی کنیم، مگر تیم فوتبال است؟ یک وزیر باید تجربه داشته باشد آنهم در شرایط فعلی!
این کارشناس ادامه داد: اکنون بیش از ۶۰ میلیون از جمعیت کشور یارانه‌بگیر هستند. یارانه باید فقط به دهک‌های پایین داده شود. اگر این پول را به طبقات پایین بدهند یعنی عدالت را رعایت کرده‌اند اما این دولت روزانه و هیاتی تصمیم می‌گیرد. با رشته معارف اسلامی دانشگاه امام صادق نمی‌شود مملکت را اداره کرد، این‌ها برای درس دادن در حوزه مناسب هستند نه حوزه اقتصاد. چطور برای یک تیم فوتبال بهترین مربی‌ها را برای نتیجه گرفتن می‌آورند، اما برای اقتصاد خیر! ما بهترین اقتصاددانان را داریم، اما از ان‌ها استفاده نمی‌کنیم.

اگر آشنا نداشتند، به خیلی از آنها حتی اجازه لبو فروشی در خیابان هم نمی‌دادند
وی ادامه داد: اداره این کشور در دست دامادها است از بس که دامادها بر سر کار آمده‌اند. مثلا مدیریت یکی از بزرگترین پتروشیمی‌های کشور آریا ساسول در دست داماد یکی از مدیران ارشد نظام است. اینها چه می‌کنند؟ اگر پدر و پدر زن این افراد مسئولیت نداشتند، به خیلی از این افراد حتی اجازه لبو فروشی در خیابان هم نمی‌دادند.


کد مطلب: 335342

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/335342/کشور-رشته-معارف-دانشگاه-امام-صادق-نمی-توان-اداره

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir