به روز شده در ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ - ۱۷:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ ساعت ۱۰:۲۷
کد مطلب : ۳۳۵۴۹۹

اعتبار از دست رفته وزیر خارجه روسیه

اعتبار از دست رفته وزیر خارجه روسیه
گروه بین الملل: سرگئی لاوروف که زمانی به عنوان سیاستمداری کارکشته مورد احترام بود رفته رفته این اعتبار و احترام را از دست می‌دهد. سخنرانی او در شورای حقوق بشر سازمان ملل که با ترک سالن توسط ۱۴۰ دیپلمات همراه شد، گویای این واقعیت است.
تجاوز نظامی روسیه به اوکراین و اظهارات جنجال‌برانگیز سرگئی لاوروف در توجیه امر،  چهره مشهورترین دیپلمات روسی در صحنه بین‌المللی را به شدت مخدوش کرده است.
کریستینا ناگل، گزارشگر کانال یک تلویزیون آلمان در مسکو در یادداشتی که در وب‌سایت "تاگس‌شاو" منتشر شد می‌گوید وزیر خارجه روسیه در ماه‌های اخیر، اعتبار خود به عنوان یک سیاست‌مدار و مذاکره‌کننده قابل احترام بیش از پیش از دست می‌دهد.سرگئی لاوروف که ماه مارس ۷۲ ساله شد، کار در وزارت خارجه را در دهه هفتاد میلادی و در اتحاد جماهیر شوری سابق آغاز کرد.
او از سال ۲۰۰۴ به این سو وزیر خارجه روسیه است و در میان همتایان خود در جهان بیش از هر کس دیگری در این مسند مانده است.شهرت لاوروف به عنوان سیاستمداری کهنه‌کار و مذاکره‌کننده‌ای ثابت‌قدم و جدی، فقط به دوران طولانی کار به عنوان وزیر خارجه محدود نمی‌شود. او پیش از آن یک دهه سفیر روسیه در سازمان ملل متحد بود.لاوروف از همان دوران کار در سازمان ملل به عنوان دیپلماتی صریح و حاضرجواب با شوخی‌ها و کنایه‌های هدفمند و گاهی تند شناخته شد و مورد احترام بود.به نوشته کریستینا ناگل، نقشی که سرگئی لاوروف در ماه‌های اخیر به عنوان "حافظ جهان روسیه" بر عهده گرفته و شیوه‌ای که او در این نقش ظاهر می‌شود ارتباط زیادی با گذشته ندارد.حمله تجاوزکارانه روسیه به اوکراین ۲۴ فوریه به فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور آغاز شد. بسیاری از کشورها و نهادهای حقوق بشری و مدنی بین‌المللی اقدام روسیه را به عنوان نقض حقوق بین‌الملل محکوم کرده‌اند.
روسیه مهم‌ترین دلایل حمله به اوکراین را تمایل کی‌یف به عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، گسترش نفوذ این پیمان به شرق اروپا و رخنه راستگرایان افراطی و طرفداران نازیسم در حکومت اوکراین عنوان می‌کند.
وزیر خارجه روسیه اول ماه مه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی Rete4 ایتالیا با تکرار اتهام‌های مسکو، حضور نازی‌ها در دولت اوکراین را یکی از انگیزه‌های تجاوز به خاک این کشور عنوان کرد.این اتهام‌ها که بارها به وسیله پوتین و دیگر شخصیت‌های ارشد روسی تکرار شده، در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تباری یهودی دارد.لاوروف در گفت‌وگو با فرستنده ایتالیایی و در واکنش به این استدلال گفت: «شاید من اشتباه کنم. اما آدولف هیتلر هم خون یهودی داشت.»او با تاکید بر این که یهودی‌تبار بودن زلنسکی هیچ معنایی ندارد افزود: «قوم خردمند یهود می‌گوید سرسخت‌ترین یهودی‌ستیزان معمولا یهودی هستند.»
این سخنان با واکنش تند اسرائیل و احضار سفیر روسیه روبرو شد. مقام‌های ارشد اسرائیل پیش از این نیز بارها اتهام نفوذ نازی‌ها در دولت اوکراین را بی‌اساس خوانده و مسکو را به تحریف واقعیت متهم کرده‌اند.یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل در واکنش تندی به سخنان همتای روسی خود اظهارات لاوروف را "رسوایی، نابخشودنی و یک خطای تاریخی وحشتناک" خواند و خواستار عذرخواهی مسکو شد.اسرائیل با مسکو و کی‌یف مناسبات دوستانه‌ای دارد و از ابتدای تجاوز سربازان روسی به خاک اوکراین می‌کوشد میان دو طرف میانجی‌گری کند.
سرگئی لاوروف در آستانه سالروز پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان هیتلری (۹ مه) کشورهای غربی را به تلاش برای از میان بردن "صفحات باشکوه" تاریخ روسیه متهم کرد.
او می‌گوید مسئله اصلی "حقیقت تاریخی، امنیت، منافع و فرهنگ روسیه" است که به خاطر ترویج فاشیسم و روسیه‌هراسی توسط غرب در خطر قرار گرفته است.وزیر خارجه روسیه خاطر نشان کرد مسئله بر سر آینده جهان است و این که این آینده چگونه خواهد بود: «تک قطبی و تحت فرمان ایالات متحده، آن گونه که واشنگتن می‌خواهد و کشورهای غربی پذیرفته‌اند یا آزاد و دموکراتیک.»
محافل دیپلماتیک در واشنگتن سخنان لاوروف را حیرت‌انگیر، ادعای واهی و وارونه نشان دادن واقعیت ارزیابی کرده‌اند.جان نگروپونتی، دیپلمات آمریکایی زمانی گفته بود اخلاق برای لاوروف حکومت روسیه است. گزارشگر کانال یک تلویزیون آلمان در مسکو می‌گوید واقعیت این است که لاوروف به مدافع بی‌چون و چرای کاخ کرملین، تحت هر شرایطی، در ارتباط با هر موضوع و به هر وسیله تبدیل شده است.در عرصه بین‌المللی دیگر چیز چندانی از احترامی که دیپلمات کهنه‌کار روسی طی سالیان دراز به دست آورده بود به چشم نمی‌خورد.
نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل که اوایل ماه مارس در ژنو برگزار شد آینه تمام نمای برخورد با لاوروف در عرصه بین‌المللی است؛ با آغاز سخنرانی او در این نشست حدود ۱۴۰ دیپلمات سالن را ترک کردند.


 
برچسب ها: سرگئی لاوروف