به روز شده در ۱۴۰۱/۰۲/۳۰ - ۱۴:۲۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۹ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب : ۳۳۵۵۸۹

صادرات یک دلاری و واردات ۵ دلاری هر کیلو چای

صادرات یک دلاری و واردات ۵ دلاری هر کیلو چای
گروه اقتصادی: تجارت خارجی ایران بیانگر واردات چای با متوسط قیمت پنج دلار در هر کیلو است در حالی که چای ایرانی با متوسط قیمت یک دلار در هر کیلو صادر شده است.به گزارش ایسنا، بررسی تجارت چای در گزارش گمرک ایران و همچنین قیمتی اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران قابل تامل است.
 
طبق اظهارات لطیفی-سخنگوی گمرک ایران- در سال گذشته ۲۷ هزار و ۲۷۲تن چای ایرانی به ارزش حدود ۲۸ میلیون دلار از ایران به ۲۵ کشور صادر شده که نسبت سال ۱۳۹۹ حدود ۶۸ درصد در وزن و ۷۷ درصد در ارزش افزایش داشته است.این در حالی است که واردات چای ایران در سال ۱۴۰۰ حدود  ۷۵ هزار و ۳۷۹تن  به ارزش ۳۸۶میلیون و ۱۶۰هزار و ۷۶ دلار از ۱۰ کشور بوده است.

محاسبه ارزش تجاری هر کیلو چای نشان می‌دهد که ایران در سال گذشته هر کیلو چای را حدود یک دلار صادر کرده  است که با در نظر گرفتن متوسط قیمت ۲۵ هزار تومانی برای هر دلار، می‌توان گفت متوسط قیمت آن به حدود ۲۵ هزار تومان می‌رسد.

اما واردات هر کیلو چای به طور متوسط حدود ۵.۱ دلار قیمت داشته که به ۱۲۸ هزار تومان می‌رسد. این در حالی است که بررسی آمار مرکز آمار ایران از وضعیت قیمت چای خارجی در بازار حاکی از فروش آن تا حدود ۱۴۱ هزار تومان برای هر بسته ۵۰۰ گرمی در فروردین ماه است.هر نیم کیلو چای خارجی در فروردین پارسال به طور متوسط ۹۹ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت داشته که به ۱۲۰ هزار در اسفند رسیده و برای فروردین امسال با متوسط ۱۲۱ هزار تومان فروش رفته است.
برچسب ها: تجارت چای
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *