به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ - ۱۰:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۱ ساعت ۱۶:۲۹
کد مطلب : ۳۳۶۰۳۸

تصویب کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین

تصویب  کمک ۴۰ میلیارد دلاری به اوکراین
گروه بین الملل: مجلس نمایندگان کنگره آمریکا بسته کمکی بیش از ۴۰ میلیارد دلاری برای اوکراین را تصویب کرد، کنگره تلاش دارد جریان رساندن کمکهای نظامی به کی یف و تقویت دولت آن را حفظ کند.
مجلس نمایندگان آمریکا  در حالی لایحه مربوط به این کمک را با ۳۶۸ رای موافق در مقابل ۵۷ رای مخالف تصویب کرد که همه آرای منفی به آن از سوی جمهوریخواهان بود. این لایحه اکنون برای مرحله بعدی تصویب شدن نزد مجلس سنایی که انتظار می رود سریعا در قبال آن اقدام کند می رود.
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دو هفته پیش از کنگره کشورش درخواست کرده بود که ۳۳ میلیارد دلار کمک مضاعف را برای اوکراین تصویب کند، اما قانونگذاران این کنگره تصمیم گرفتند میزان این اعتبارات کمکی نظامی و بشردوستانه را افزایش دهند.روزا دلائورو، نماینده دموکرات، که ریاست کمیته تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا را بر عهده دارد، در حالی که خواستار حمایت از این بسته بودجه‌ای شد گفت: این لایحه از دموکراسی محافظت می‌کند، تجاوز روسیه را محدود می‌کند و امنیت ملی ما را تقویت می‌کند، در حالی که مهم‌تر از همه، از اوکراین حمایت می‌کند.بایدن از کنگره آمریکا خواسته بود تا به سرعت اقدام کرده تا بتواند پیش از به پایان رسیدن کمک‌های دفاعی موجود برای اوکراین در اواخر ماه مه، این لایحه را امضا و نهایی کند.
برخی از جمهوری‌خواهان با این لایحه مخالفت کردند و از دموکرات‌ها بابت اقدام سریع به جهت ارسال حجم بیش از حدی از دلارهای مالیات‌دهندگان آمریکایی به خارج از این کشور انتقاد کردند. دموکرات‌های هم حزب با جو بایدن با برتری شکننده‌ای کنگره را کنترل می‌کنند، اما این لایحه برای تصویب شدن در مجلس سنا به آرای جمهوری‌خواهان نیاز دارد.اوکسانا مارکارووا، سفیر اوکراین در آمریکا،  در جریان دیدار همراه با صرف ناهار هفتگی‌اش در روز سه شنبه با سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه  آمریکایی، از آنها درخواست کمک کرد.
راب پورتمن، سناتور جمهوری‌خواه عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا و رهبر فراکسیون امور اوکراین در سنای آمریکا گفت که انتظار دارد میزانی کافی از جمهوری‌خواهان از این لایحه حمایت کنند تا در سنا به تصویب برسد.او اظهار کرد: "فکر می‌کنم که این لایحه تصویب خواهد شد. حمایت قابل توجهی از جمهوری‌خواهان در قبال آن وجود خواهد داشت."
این بسته شامل شش میلیارد دلار کمک های امنیتی، از جمله در زمینه آموزش، تجهیزات، سلاح و پشتیبانی است. این بسته همچنین ۸.۷ میلیارد دلار برای تکمیل ذخایر تجهیزات آمریکایی ارسالی به اوکراین و ۳.۹ میلیارد دلار برای عملیاتهای مربوط به واحد فرماندهی اروپا در ارتش آمریکا را در نظر گرفته است.

 
برچسب ها: اوکراین