به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ - ۰۹:۳۶
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۱ ساعت ۱۸:۳۵
کد مطلب : ۳۳۶۰۶۵
روسیه؛تجاوزگری است که به هیچ قاعده‌ای پایبند نیست

در جنگ اوکراین وضعیت پات حاکم است

در جنگ اوکراین وضعیت پات حاکم است
گروه بین الملل: آژانس اطلاعات نظامی آمریکا می‌گوید در جنگ اوکراین "وضعیت پات" حاکم است و پیشروی‌های روسیه در دونباس پایان جنگ نیست.
اسکات بریر، رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا (DIA) می‌گوید، در جنگ اوکراین "وضعیت پات" حاکم شده است، به این معنی که روس‌ها برنده نشده‌اند و اوکراینی‌ها هم نباخته‌اند.
بریر تاکید کرد که تاکنون هشت تا ده ژنرال روسی کشته شده‌اند.
به گفته آوریل هاینس، هماهنگ‌کننده نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده، ارزیابی نهادهای اطلاعاتی این است که موفقیت‌های روس‌ها در دونباس را نباید به معنای پایان جنگ روسیه علیه اوکراین تلقی کرد.هاینس در یک جلسه پرسش و پاسخ در سنای آمریکا گفته است، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه خود را برای یک جنگ طولانی‌تر در اوکراین آماده کرده است که در روند آن همچنان تلاش خواهد کرد به اهداف بیشتری فراتر از شرق اوکراین دست یابد.هاینس تاکید کرده است که اهداف استراتژیک پوتین احتمالا تغییر نکرده‌اند و جابه‌جایی واحدهای نظامی روسیه به دونباس امری موقت است.

 تلاش برای استقلال کامل از انرژی روسیه
آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در کنفرانس خبری در کی‌یف گفت، آلمان قصد دارد در آینده به طور کامل از وابستگی انرژی به روسیه "تجاوزگر" خارج شود: «به همین دلیل با پیگیری تمام وابستگی خود به انرژی روسیه را به صفر خواهیم رساند، آن هم برای همیشه.»
بربوک در کنفرانس مشترک خبری با همتای اوکراینی خود دمیترو کولبا اظهار داشت که آلمان تاکنون بیش از هر چیز به واردات گاز از روسیه وابسته بوده است، اما روسیه "تجاوزگری" است که به هیچ قاعده‌ای پایبند نیست و دست به جنایات جنگی زده است.او تأکید کرد که بدون هماهنگی با اوکراین هیچ توافقی با روسیه صورت نخواهد گرفت.

استعفای غیرعادی و هم‌زمان چندین فرماندار مناطق روسیه
استعفای غیرعادی شماری از فرمانداران مناطق مختلف روسیه توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده است. در عرض چند ساعت پنج رئیس مناطق مختلف یا استعفا و یا از نامزدی در انتخابات انصراف دادند.ابتدا سرگئی ژواچکین از تومسک در سیبری و همکار او ایگور واسیلیف از کیروف، واقع در هزار کیلومتری شمال شرقی مسکو  استعفای خود را اعلام کردند. در پی آن رئیس منطقه ساراتوف و جمهوری خودمختار ماری ال استعفا دادند. فرماندار منطقه ریاسان اعلام کرد خود را برای دور دوم انتخابات نامزد نخواهد کرد.استعفادهندگان گفته‌اند که به دلیل کهولت سن و یا طولانی شدن مدت ریاستشان کناره‌گیری می‌کنند.روسیه از بیش از ۸۰ "واحد فدرال" تشکیل شده است که بخشی از آنها جمهوری‌های خودمختار هستند.

قطع انتقال گاز به لوهانسک توسط اوکراین
اداره شبکه گاز اوکراین اعلام کرد، به دلایل جنگی  انتقال گاز به منطقه لوهانسک در شرق کشور قطع می‌شود. حجم انتقال گاز به لوهانسک بالغ بر ۳۲،۶ میلیون مترمکعب در روز است و این برابر با یک‌سوم گازی است که اوکراین روزانه به اروپا انتقال می‌دهد.این نهاد اوکراینی می‌افزاید که به دلیل اشغال منطقه توسط روسیه امکان انتقال گاز از سوخرانیوکا به دیگر ایستگاه‌های تقسیم وجود ندارد.شرکت عظیم روسی گازپروم که آخرین بار ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز از طریق اوکراین به اروپا صادر می‌کرد، این ادعا را رد می‌کند. حداکثر ظرفیت اوکراین برای انتقال گاز به اروپا ۱۰۹ میلیون مترمکعب در روز بوده است. مسیر اصلی انتقال گاز روسیه به اروپا خط لوله دریای بالتیک موسوم به نورداستریم۱ است.بر اساس یک منبع مطلع آمریکایی، روسیه دست‌کم دو هفته از برنامه زمانی خود برای پیشروی نظامی در منطقه دونباس عقب است.
این مقام عالی‌رتبه ارتش آمریکا که نخواسته نامش فاش شود گفته است، این امر در مورد مناطق جنوبی اوکراین نیز صدق می‌کند.

 
برچسب ها: اوکراین