به روز شده در ۱۴۰۱/۰۳/۰۲ - ۲۰:۴۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۲ ساعت ۱۳:۰۰
کد مطلب : ۳۳۶۱۲۵

سفیر روسیه متجاوز در توهم به سر می‌برد

سفیر روسیه متجاوز  در توهم به سر می‌برد
گروه بین الملل: روزنامه اعتماد  نوشت: سفیر روسیه در ایران در ماه‌های گذشته، رفتار‌های خارج از عرف دیپلماتیک خود را به صورت پیاپی ادامه داده است. انتشار تصویر میهمانی تداعی‌کننده نشست سران متفقین در جنگ جهانی دوم در تهران، تمجید از گریبایدوف سفیر روس که طراحی و اجرای قرارداد ننگین ترکمانچای را بر عهده داشت، توصیه شبیه دستور به رسانه‌های ایران برای شیوه پوشش خبری یورش روسیه به اوکراین، نقد پیام تبریک نوروزی سران کشور‌های دیگر از جمله اقدامات و رفتار‌های ناپسند جناب سفیر است. در جدیدترین افاضات متوهمانه، جناب سفیر پا را از امور خارجی فراتر گذاشته و به سیاست گردشگری و ارزش‌های فرهنگی جامعه ایران می‌پردازد و «حجاب» و «ممنوعیت مشروب» در ایران را مانعی برای گردشگران به ویژه گردشگران روس می‌داند؟! البته چند روز بعد از این اظهارنظرها، مقامات روس درصدد توجیه و ماله‌کشی بر این نوع سخنان سفیرشان برآمدند.
با این وجود، این جناب سفیر در پنداشت‌شان، جایگاه خود را از حد یک سفیر فراتر می‌داند. گویا در توهمات‌شان نوعی سکون تاریخی متصل به دوران قجر وجود دارد که در آن زمان، ملت رعیت بی‌سواد بودند و حاکمان نیز بی‌اراده و تابع خواست‌های دول روس و انگلیس. در قرن بیست و یکم و با این همه تغییرات فرهنگی و بلوغ سیاسی مردم که خاطره‌های ناخوشایندی از روس دارند، چرا سفیر روس به خود اجازه چنین رفتار‌های خارج از عرف دیپلماتیک می‌دهد که به معنای نگاه فرادستی- فرودستی به جامعه ایران است؟
ضرورت داشته و دارد که مقامات وزارت امور خارجه واکنش شایسته به چنین سلوک رفتاری «سفیر غیرعادی» نشان دهند. دست‌کم، یکی باید این سفیر را از خواب سیاسی‌اش بیدار سازد که زمانه، زمانه قجر و قرن نوزدهم نیست. اینجا، ایرانی است که پیشینه تمدن کهنی دارد و هیچ‌گاه مستعمره شدن را نپذیرفته و نخواهد پذیرفت.


 
برچسب ها: روسیه
** ارسال نظر برای اين مطلب در تاريخ ۱۴۰۱-۰۴-۲۲ ۱۲:۵۹ بسته می شود. **
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۴۰۱/۰۲/۲۲ ۱۳:۰۵
اتفاقا" ایشون در واقعیت کامل بسر میبره. این ماییم که توهم زدیم. (387294)
داروس
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۲/۲۲ ۱۵:۱۱
وقتی وزیر امور خارجه ما ساکت باشه بایستی جوجه های دوران تزار ولنین و قزاق زبونشون دراز بشه (387308)
۱۴۰۱/۰۲/۲۲ ۱۶:۳۱
مثلا كى از خواب بيدارش كنه؟ همونايى كه ايران رو تبديل به گاراژ افغانى ها كردن؟ (387316)
۱۴۰۱/۰۲/۲۲ ۱۹:۴۱
... . (387326)
مهرداد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۲/۲۳ ۰۲:۵۸
اتفاقا نتیجه عملکرد رهبری و نظام ما همین میشه و جای تعجب نداره (387343)