به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۱ - ۱۲:۴۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ ساعت ۱۸:۰۳
کد مطلب : ۳۳۶۴۳۷
حذف یارانه نان پرده دیگری از نمایش غارت و چپاول در اقتصاد ایران است

حذف یارانه نان برای جبران کسری بودجه بود

حذف یارانه نان برای جبران کسری بودجه بود
گروه اقتصادی:عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا گفت: نابرابری‌های ناموجه اجتماعی، انتخاب حاکمان است و آن‌چه امروز به‌عنوان هدفمند کردن یارانه نان مطرح شده، یکی از همین انتخاب‌هاست که به فقر و نابرابری بیشتر در کشور منجر خواهد شد.حسین راغفر در همایش «مرزهای دانش توسعه» با اشاره به ادبیات جهانی تولیدشده درباره نابرابری‌هایی که خارج از اراده افراد بوده و به آن تحمیل می‌شود، گفت: نابرابری یک انتخاب است و ترجیحات حاکمان را نشان می‌دهد.
 
او ادامه داد: وقتی عده‌ای شایسته دریافت ارز یا انحصار واردات تشخیص داده می‌شوند، وقتی بنگاه‌های خصولتی می‌توانند از رانت‌های گسترده بهره‌مند شوند و کمترین مالیات ممکن را بپردازند، وقتی عده‌ای می‌توانند به نام مردم از کشور ارز خارج کنند و به هیچ‌کس هم پاسخ‌گو نباشند، وقتی فقط عده‌ خاصی می‌توانند منابع بانکی ارزان‌قیمت دریافت کنند و از آن‌سو، نان مردم هدف قرار می‌گیرد، می‌توان گفت نظام تصمیم‌گیری به تسخیر گروه‌های شبه‌مافیایی و اولیگارش‌ها درآمده است.
 
او ادامه داد: در این شرایط، حذف یارانه نان اقدامی برای جبران کسری بودجه و پرده دیگری از نمایش غارت و چپاول در اقتصاد ایران تلقی می شود.راغفر گفت: نابرابری و فقر یکی از اساسی‌ترین دلایل دگرگونی‌ها و جنگ‌ها، تغییر ساختارها و اعتراضات اجتماعی در سراسر دنیاست که پیامدهای گسترده سیاسی و اجتماعی و حتی فرهنگی دارد.

او افزود: در حالی که گفته می‌شود تا ۶ سال آینده و از محل رشد و فراگیری فناوری، بیش از ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون شغل در دنیا از بین می‌رود، اندیشمندان جهان در حال اندیشیدن درباره نظامات جدید تامین اجتماعی هستند تا بتوانند بحران‌های آتی را مدیریت کنند.او با اشاره به تبعات گسترده اجتماعی و اقتصادی بی‌کاری و ضربه‌خوردن هویت انسان‌ها از این ناحیه گفت: رشد نابرابری‌های غیرموجه اجتماعی به یک نگرانی جهانی تبدیل شده اما علی‌رغم وضعیت ناگوار ما در این حوزه، شاهد توجه لازم و بایسته به آن نیستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا با اشاره به نحوه قیمت‌گذاری ارز در اقتصاد ایران گفت: زیاد نشان دادن قیمت ارز، به یک تمهید ناگوار برای جبران کسری بودجه دولت تبدیل شده است که از قبل آن، مناسبات فاسد در همه شئون این اقتصاد ریشه دوانده است.راغفر با برشمردن برخی از نمونه‌های گران‌فروشی ارز گفت: بنگاه‌های فاسد خصولتی و رانتی به سود خود منابع عمومی را از بین می‌برند و بعد دولت را مجبور می‌کنند با گران‌کردن نرخ ارز، خلاهای مالی این چپاول را جبران کند.

او گفت: تنها راه جلوگیری از پیش‌رفت این بحران خودساخته، فسادزدایی از اقتصاد ایران است.این استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از روش‌های فسادزدایی، کاهش شدید قیمت دلار است تا انگیزه الیگارش‌ها در غارت و چپاول مردم کاهش یابد.راغفر گفت: به قطعیت می‌گویم اقتصاد ایران راه حل دارد و این راه حل، چیزی جز اراده ملی و جدی برای قطع دست رانت‌خواران و الیگارش‌های فاسد از منابع عمومی نیست.
مرجع : انصاف نیوز
برچسب ها: حسین راغفر

۱۴۰۱/۰۲/۲۵ ۰۰:۰۶
نخیر‌برای‌ارسال‌گندم‌به‌لبنان‌بود... (387480)
۱۴۰۱/۰۲/۲۵ ۰۰:۲۷
یه بخشیش برای ارسال به لبنان بود یه بخشیش برای تامین کسری بودجه. ماکارانی غذای قشر زیر خط فقر در ترکیه ارزان تر از ایران هست (387481)
۱۴۰۱/۰۲/۲۶ ۱۴:۴۳
این مطلبی که فرمودید حدس و گمانه یا خبر دقیق؟! (387586)