کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

با ۱۲ نشانه ساده سکته قلبی آشنا شوید

25 ارديبهشت 1401 ساعت 12:19


گروه علمی: بارزترین نشانه ابتلا به بیماری قلبی احساس درد در قفسه سینه است، اما برخی دیگر از نشانه‌های معمولی هم از نشانه‌های پنهان ابتلا به بیماری قلبی و سکته هستند. این ۱۲ نشانه احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهد و برای به تعویق انداختن و پیشگیری علائم سکته قلبی خاموش در مردان و زنان هر چه زودتر باید به پزشک مراجعه کنید.

 
۱- آپنه خواب یا قطع تنفس در خواب
«آپنه خواب» یا همان توقف تنفس در خواب بر اثر انسداد راه هوایی در حلق و بینی در زمان خواب ایجاد می‌شود و گاهی ممکن است بیش از ۱۰ ثانیه طول بکشد، این اختلال باید جدی گرفته شود، چون یکی از علائم بیماری قلبی است. در حقیقت زمانی که فرد خروپف می‌کند و این خروپف با توقف تنفس شکسته می‌شود و ممکن است اکسیژن کافی به مغز نرسد. آپنه خواب موجب ابتلا به فشار خون بالا، سکته مغزی و ریتم‌های غیر طبیعی قلب می‌شود. آپنه خواب قابل درمان است و به عنوان یکی از نشانه‌های مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی و علائم سکته قلبی خاموش باید جدی گرفته شود.

۲- بثورات جلدی زرد و نارنجی رنگ
اگر سطح تری‌گلیسیرید در خون بالا باشد ممکن است پوست در اطراف ناحیه انگشتان دست و پا دچار بثورات جلدی زرد و نارنجی رنگ شود و این یکی از علائم بیماری قلبی و از جمله علائم قبل از سکته قلبی است. بخشی از این چربی‌ها در خون نقش مهمی در تقویت رگ‌ها و شریان‌ها دارند و اگر از حد معمول بیشتر شوند یکی از نشانه‌های مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی است و ممکن است فرد را در معرض خطر سکته‌های قلبی و مغزی قرار دهند.

۳- قدرت بدنی ضعیف
قدرت دست به معنای قدرت قلب است؛ تحقیقات نشان می‌دهند هر چه قدرت دست برای فشار دادن بیشتر باشد احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی کمتر است. اگر قدرت دست برای فشار دادن اشیاء کم است ممکن است یکی از علائم مهم بیماری قلبی باشد. با این‌همه بهبود این عمکلرد نمی‌تواند نشانه سلامت قلب باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۴- نقاط تیره زیر ناخن
اگر بدون دلیل و بدون این‌که ناخن‌ها به جایی برخورد کرده باشند و یا به آن‌ها ضربه وارد شده باشد، زیر ناخن‌ها نشانه خون‌مردگی باشد ممکن است دچارعفونت در قلب یا دریچه‌های آن باشد. ابتلا به دیابت هم ممکن است موجب این مورد شود. افرادی که دچار این نشانه هستند ۲ تا چهار برابر بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته قلبی هستند. این تیرگی ناخن می‌تواند از جمله علائم سکته قلبی خفیف هم باشد.

۵- سرگیجه
سرگیجه می‌تواند یکی دیگر از علائم مهم ابتلا به بیماری قلبی و از جمله دلایل و علائم سکته قلبی خاموش در مردان و زنان باشد. البته سرگیجه ممکن است به علل مختلف بروز پیدا کند که یکی از دلایل آن می‌تواند ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد. اما از جمله اقدامات اولیه سکته قلبی این است که قبل از وقع سکته علائم را شناسایی و درمان کنید. در این مورد هم عموما علت اصلی سرگیجه این است که خون کافی به مغز نمی‌رسد و به همین دلیل علت سرگیجه ممکن است ریتم نامنظم قلب و تضعیف عضله قلب باشد به خصوص اگر این حالت با احساس لرزش و نبض تند قلب باشد.

۶- مشکلات جنسی
در برخی موارد بی‌میلی‌های جنسی در زنان و مردان یکی از علائم بیماری قلبی است و فرد ریسک بالاتری برای ابتلا به سکته قلبی یا حمله قلبی را دارد.

۷- تغییرات رنگ پوست
انگشتان آبی یا خاکستری رنگ ممکن است به علت گردش خونی باشد که فاقد اکسیژن لازم است. این مسئله به علت نقص در عملکرد قلب و انسداد رگ‌های خونی رخ می‌دهد. در این صورت حتی امکان خونریزی در پوست دست و پا هم وجود دارد. تغییرات رنگ پوست از جمله علائم بیماری قلبی است.

۸- خونریزی لثه
اگر چه هنوز ارتباط میان خونریزی لثه و ابتلا به بیماری‌های قلبی به صورت واضح مشخص نیست، اما مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد ورم کردن لثه‌ها یا خونریزی آن‌ها ممکن است منجر به التهاب قلب شوند. یک نظریه در این مورد می‌گوید باکتری‌ها از لثه وارد جریان خون می‌شوند و سبب ایجاد التهاب در قلب می‌شوند. بیماری‌های لثه که منجر به از دست دادن دندان می‌شوند حتی خطر بروز سکته قلبی را هم افزایش می‌دهند.

۹- لکه‌های تیره روی پوست
پیدا شدن لکه‌های تیره ضخیم در نقاطی مثل گردن، زیر بغل و کشاله ران معمولا زمانی رخ می‌دهد که بدن با هورمون انسولین مشکل داشته باشد. در حقیقت زمانی که بدن نسبت به هورمون انسولین مقاومت نشان دهد و مبتلا به دیابت نوع ۲ و سندرم متابولیک مبتلا باشد بهتر است برای کنترل قند خون و نیز چکاپ قلب به پزشک متخصص مراجعه کند. این موارد ممکن است علائم بیماری قلبی باشند.

۱۰- اشکال در تنفس
اشکال در تنفس و نفس‌های کوتاه و منقطع ممکن است از جمله علائم بیماری قلبی، نارسایی قلبی، ریتم غیر طبیعی قلب و یا حمله قلبی باشد. اگر فرد بعد از برخی کار‌ها مثل ورزش کردن یا پیاده‌روی سبک یا حتی در حالتی که دراز کشیده‌است، در تنفس دچار مشکل شود و البته پیش از این به این صورت نبوده باشد بهتر است به پزشک متخصص قلب مراجعه کند، چون این امر ممکن است یکی از نشانه‌های مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی باشد.اگر در قفسه سینه خود هم در این موارد احساس درد می‌کنید حتما به اورژانس مراجعه کنید، چون ممکن است از علائم اولیه سکته قلبی شدید باشد.
 
۱۱- تورم در قسمت پایین پا‌ها
تورم در پا‌ها زمانی که فرد زیاد می‌نشیند، زیاد سر پا می‌ایستد یا در دوران بارداری امری محتمل است. در مواردی غیر از این ممکن است دلیل این امر نارسایی قلبی و گردش ضعیف خون باشد. تورم پا‌ها ممکن است به خاطر یک لخته خون باشد که گردش خون را از اندام‌های پایین بدن به سمت قلب متوقف می‌کند.اگر تورم پا‌ها به صورت ناگهانی رخ دهد حتما با پزشک خود مشورت کنید، چون ممکن است دلیل این امر ابتلا به بیماری‌های قلبی و از جمله علائم قبل از وقوع سکته قلبی در مردان و زنان و حتی جوانان باشد.

۱۲- خستگی بیش از حد
همیشه نباید خستگی را به پای کم‌خوابی و کار زیاد گذاشت. یکی از علائم مهم ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌تواند سبب ایجاد احساس خستگی شود، زیرا عضله قلب آن‌قدر قوی نیست که بتواند نیاز‌های بدن را برآورده کند. از سوی دیگر احساس ضعف و خستگی می‌تواند به دلایل مختلف از جمله کم‌خونی، سرطان یا حتی افسردگی باشد. با درمان افسردگی و خستگی به صورت اصولی و زیر نظر پزشک باید در واقع پیشگیری از سکته قلبی را از پله اول شروع کرد.


کد مطلب: 336533

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/336533/۱۲-نشانه-ساده-سکته-قلبی-آشنا-شوید

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir