به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۰۷:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۶ ساعت ۱۲:۱۳
کد مطلب : ۳۳۶۷۳۱

اتفاق بی‌سابقه در کره «ماه» برای اولین بار

اتفاق بی‌سابقه در کره «ماه» برای اولین بار
گروه علمی: دانشمندان برای اولین بار گیاهانی را در خاک ماه پرورش دادند که گامی مهم در جهت امکان اقامت طولانی مدت در ماه است. محققان از نمونه های کم گرد و غبار جمع آوری شده در طول ماموریت های آپولو در سال های ۱۹۶۹-۱۹۷۲ برای پرورش نوعی شاهی استفاده کردند.
 
با کمال تعجب آنها، دانه ها پس از دو روز جوانه زدند. آنها از نتایج به دست آمده شگفت زده شدند. روند رشد هر گیاه، چه در یک نمونه خاک ماه و چه در یک نمونه خاک زمین تا حدود روز ششم یکسان به نظر می رسید. پس از آن، اختلافات ظاهر شد. گیاهانی که در خاک ماه رشد کاشته شده بودند، کندتر رشد می کردند و در نهایت رشدشان متوقف شد.

اما دست اندرکاران این آزمایش می گویند که این یک پیشرفت است و نتایج بزرگی خواهد داشت. این تحقیق برای اهداف بلندمدت اکتشافات انسانی ناسا حیاتی است، زیرا آنها باید از منابع موجود در ماه و مریخ برای توسعه منابع غذایی برای فضانوردان آینده که در اعماق فضا زندگی و کار می‌کنند، استفاده کنند. این تحقیقات بنیادی رشد گیاهان یک مثال کلیدی از نحوه کار ناسا برای نوآوری در زمینه کشاورزی است. این کار می‌تواند کمکی باشد برای درک چگونگی غلبه بر شرایط نامناسب در مناطقی از زمین که مشکل کمبود غذا وجود دارد.

یک چالش برای محققان این است که خاک ماه زیادی برای آزمایش وجود ندارد. طی یک دوره سه ساله از سال ۱۹۶۹، فضانوردان ناسا ۳۸۲ کیلوگرم سنگ ماه، نمونه های سنگریزه، ماسه و غبار را از سطح ماه بیرون آوردند. به تیم دانشگاه فلوریدا فقط ۱ گرم خاک به ازای هر بوته برای آزمایش از نمونه‌ها داده شد. نمونه‌هایی که ده‌ها سال در مکانی دور از دسترس، نگهداری شده بودند. ناسا قصد دارد برای اولین بار از سال ۱۹۷۲ در ماموریتی که برای سال ۲۰۲۵ برنامه ریزی شده است، انسان را روی ماه فرود آورد.
برچسب ها: کره ماه
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *