به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۰۹ - ۰۹:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۸ ساعت ۱۰:۳۶
کد مطلب : ۳۳۷۱۲۴

جهش قیمت بیش از انتظار بوده است

جهش قیمت بیش از انتظار بوده است
گروه اقتصادی:مجلس شورای اسلامی مشروط به ایجاد زیرساخت‌های کالابرگ و توزیع آن در سطح کلان کشور، اختیار حذف ارز ترجیحی را به دولت داد، ضمن اینکه در بودجه سال ۱۴۰۱ مصوب شده بود در صورت حذف ارز ترجیحی، قیمت کالا‌های اساسی نباید از قیمت کالا‌ها در شهریورماه ۱۴۰۰ بیشتر شود. حال که چندی است از حذف ارز ترجیحی می‌گذرد، قیمت اقلام اساسی مثل روغن، تخم‌مرغ، آرد صنعتی و مرغ که از اساسی‌ترین مواد غذایی خانواده‌ها است، چندین برابر نرخ قبلی شده است و دولت بدون ایجاد زیرساخت، اقدام به این کار کرده که باعث هرج و مرج در سطح فروشگاه‌ها و نگرانی مردم نسبت به تهیه این کالا‌های ضروری شده است. چشم امید مردم به وکلای خود در خانه ملت است و انتظار دارند آن‌ها را در گذر از این پیچ سخت و ملتهب کمک کنند.

غلامرضا نوری‌قزلجه، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در همین خصوص گفت: قرار بر این بود اگر ارز ترجیحی حذف شود، قیمت‌ها بیشتر از شهریور سال قبل نشود و جزو شروطی بود که مجلس به دولت داده بود، اما رعایت نشده است. شرط دیگری که مجلس در خصوص حذف ارز ترجیحی برای دولت تعیین کرده بود، بحث زیرساخت کالابرگ الکترونیکی بود که قبل از این اقدام اخیر باید انجام می‌شد.

وی افزود: دولت قدری عجولانه در حذف ارز ترجیحی اقدام کرده است و بایستی دو شرط ذکر شده را حتماً رعایت کند و به نظر می‌رسد با رعایت این شروط مقداری از تب و تاب این قضیه کاسته می‌شود، به خصوص دولت باید درباره قیمتی که مبنا قرار داده است، دقت کند، چراکه اگر دولت از این موضوع فاصله بگیرد، دیگر نمی‌تواند شروط را اجرا کند و اقدامات دولت خلاف قانون می‌شود.

نوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نمایندگان مجلس در خصوص التهابی که به وجود آمده، نمی‌خواهند واکنشی داشته باشند، گفت: اراده جدی در این مسیر نمی‌بینیم؛ بنده یک طرح دو فوریتی در این خصوص ثبت کردم که اجرای این کار، در نیمه دوم سال انجام شود و دولت در این چندماه، آمادگی برای انجام آن پیدا و مقدمات را فراهم کند، اما احساس می‌کنم خیلی اراده جدی برای برخورد با این موضوع نیست.

نماینده بستان‌آباد تصریح کرد: هفته گذشته یک زمزمه‌هایی در این خصوص بود و جدیتی را برای پیگیری این طرح می‌شد در بین نمایندگان دید، اما بعداً فروکش کرد و حال جدیتی در بین آن‌ها دیده نمی‌شود؛ شاید می‌خواهند دولت را کمک یا همراهی کنند که بنده بی‌اطلاع هستم.

وی اظهار داشت: به نظر بنده هرچه دولت از این مرحله بگذرد، برگشتش به شرایط تعیین شده سخت می‌شود و به همه قیمت‌ها افزوده می‌شود. با اینکه گفته شده نظارت‌ها را ده برابر کرده‌اند، اما عملاً اقلامی که غیرمرتبط با ارز ترجیحی هم هستند، قیمت‌شان افزایش پیدا کرده است، البته بخشی در ذیل بودجه ۱۴۰۱ هم در لایحه دولت آمده و هم مصوبه مجلس بوده است و طبیعی بود که افزایش قیمت برخی موارد، اتفاق بیفتد.نوری در پایان خاطرنشان کرد: جهشی بیش از آنچه قرار بود اتفاق بیفتد، در حال حاضر در حال رخ دادن است که نیاز به کنترل بیشتر است. ما نماینده‌ها باید صدای مردم باشیم و حتماً این موضوع را پیگیری می‌کنیم.
مرجع : اقتصاد 24