به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۲۳:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ ساعت ۰۹:۲۸
کد مطلب : ۳۳۷۲۳۹

نخستین محاکمه یک سرباز روس در اوکراین

نخستین محاکمه یک سرباز روس در اوکراین
گروه بین الملل: در نخستین محاکمه یک سرباز روسی در اوکراین، متهم پذیرفت که گناهکار است.
دستگاه قضایی اوکراین می‌گوید که این نخستین محاکمه از سری محاکماتی است که در آنها اتهامات سربازان روس که در جنگ دست داشته‌اند و دستگیر شده‌اند، بررسی می‌شود.
این دادگاه‌ها در حالی برگزار می‌شوند که سازمان‌های بین‌المللی نیز در حال تحقیق درباره رفتارهای نیروهای ارتش روسیه در جریان جنگ اوکراین هستند.وادیم شیشیمارین ، متهم است که یک شهروند غیرنظامی ۶۲ ساله اوکراینی را در روز ۲۸ فوریه (۹ اسفند ۱۴۰۰)، در شمال سرق این کشور به قتل رسانده‌ است.در آن زمان تنها چهار روز بود که حمله روسیه به اوکراین آغاز شده بود.ایرینا، وندیکتووا، دادستان کل اوکراین در توییتر اعلام کرد که در حال حاضر ۱۱ هزار پرونده مشابه در دست بررسی است و ۴۰ تن نیز به جنایت جنگی متهم شده‌اند.
او گفت: «با این نخستین دادگاه ما این پیام را به همه می‌فرستیم که تمامی مجرمان، همگی کسانی که دستور دادند یا به وقوع جنایت جنگی در اوکراین کمک کردند، نباید از زیر بار مسئولیت این اعمال شانه خالی کنند.»شیشیمارین که ۲۱ ساله و اهل سیبری است، به جنایت جنگی متهم شده و ممکن است با حکم حبس ابد روبه‌رو شود.در این دادگاه وقتی او در برابر این پرسش قرار گرفت که آیا به دلیل کشتن یک غیرنظامی، مجرم است؟ او پاسخ مثبت داد.
با این حال صلاحیت این دادگاه برای بررسی اتهامات این سرباز روس که یک «اسیر جنگی» محسوب می‌شود، روشن نیست.اولکساندر پاولیچنکو، رئیس بخش اوکراینی گروه حقوق بشر هلسینکی گفت که انگیزه‌های این پرونده، «فقط حقوقی نیست، بلکه سیاسی هم هست.»او همچنین گفت اساسا روشن نیست که اوکراین، «صلاحیت قضایی واقعی برای این دادگاه را دارد یا تنها در حال اجرای نمایشی برای افکار عمومی است.»
بر اساس کنوانسیون ژنو، کشورها اجازه ندارند که اسرای جنگی را به دلیل شرکت در جنگ محاکمه کنند و حضورشان به عنوان اسیر در زندان نباید به عنوان «مجازات» آنها تلقی شود.
همزمان در روسیه این احتمال مطرح شده است که برخی از اسرای جنگی اوکراینی نیز در این کشور به پای میز محاکمه کشیده شوند.این احتمال درباره اعضای گروه «آزوف» مطرح شده که برای مدت زیادی در ماریوپل مقاومت کردند و سرانجام هفته گذشته تسلیم روسیه شدند.گروه «آزوف» یک گروه راست‌افراطی است و اعضای آن به برتری نژاد «سفیدپوست» باور دارند.
به گفته مقام‌های اوکراینی، دستکم ۲۶۵ تن از افراد مسلح در ماریوپل تسلیم شده‌اند.روسیه اعلام کرد که کمیسیونی با این اسرای جنگی مصاحبه خواهد کرد تا درباره «جنایات رژیم اوکراین» تحقیق کند.در عین حال کرملین می‌گوید ولادیمیر پوتین شخصا تضمین می‌کند که با اسرای جنگی به شکلی انسانی و بر اساس استانداردهای جهانی برخورد شود.

 
برچسب ها: اوکراین
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *