به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۰۹ - ۲۱:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ ساعت ۱۶:۵۱
کد مطلب : ۳۳۷۲۹۳
چرا می‌گویید فقط به دهک دهم یارانه ندادیم؟

نیمی از جمعیت یارانه ۳۰۰ تومانی را هم دریافت نکردند

نیمی از جمعیت یارانه ۳۰۰ تومانی را هم دریافت نکردند
گروه اقتصادی:  یك عضو کمیسیون عمران مجلس  در خصوص تأثیر افزایش قیمت کالا‌های اساسی بر قیمت مسکن، اظهار کرد: مسکن تابعی از اقتصاد و تورم است و وقتی تورم ۴۰ درصد و بیشتر است و وقتی اقتصاد با قیمت دلار و اتومبیل نوسان پیدا می‌کند، مسکن هم همین وضعیت را پیدا خواهد کرد؛ مسکن، به عمل ساخته می‌شود نه شعار لذا باید اراده و امکانات ساخت آن هم وجود داشته باشد؛ امکانات ساخت مسکن، زمین، مصالح و نیروی انسانی است. زمین را که دولت تامین می‌کند، اما همه مسکن که قانون جهش تولید مسکن نیست که در حاشیه شهر ساخته شود؛ بلکه داخل شهر هم به مسکن نیاز داریم؛ اما مردم زمانی به این مساله ورود می‌کنند که شهرداری‌ها کار‌ها را تسهیل و پروانه ساخت را سریع‌تر صادر کنند.
علیرضا پاک فطرت افزود: شهرداری‌ها سخت گیری می‌کنند و قیمت مصالح هم تابع اقتصاد و تورم است و به شدت افزایش پیدا می‌کند و جای تاسف است که فکر ما فقط روی معیشت مردم متمرکز شده است غافل از اینکه مسکن از نان شب برای خانوار‌ها واجب‌تر است، زیرا بالای ۳۵ درصد درآمد خانوار‌ها در حوزه مسکن هزینه می‌شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص نیروی کار در کشور گفت: به دلیل پایین بودن فرهنگ کار در کشور بیشتر نیروی کار بخش مسکن را اتباع خارجی تامین می‌کنند و وقتی یارانه کالا‌های اساسی را حذف می‌کنیم مطمئنا دستمز‌ها به شدت افزایش یافته و باعث بالا رفتن قیمت مسکن خواهد شد.
پاک فطرت در خصوص یارانه معیشتی گفت: جراحی اقتصادی خوب است و باید ۸ سال پیش اتفاق می‌افتاد و اگر قرار است یارانه‌ها حذف شود باید دو اتفاق رخ دهد؛ اول اینکه یارانه‌ای که حذف می‌شود صرف زیرساخت‌های اقتصادی کشور مثل راه آهن، خطوط هوایی، مراکز آموزشی و … شود. همجنین وقتی یارانه حذف می‌شود باید آن را به همه دهک‌ها بدهند این چه داستانی است که به عده‌ای ۴۰۰ هزار تومان و به دهک‌های بالاتر نفری ۳۰۰ هزار تومان و به دهک دهم اصلا یارانه‌ای تعلق نمی‌گیرد. من خطاب به دولت می‌گویم که مردم آگاه و با سواد هستند و وقتی می‌گویید یک دهک از دریافت یارانه حذف شدند، یعنی معادل ۱۰ درصد جمعیت؛ اما بر اساس آمار‌ها شاید نیمی از جمعیت این یارانه ۳۰۰ تومانی را هم دریافت نکردند که نشان می‌دهد صحبت و عمل شما با هم فرق می‌کند لذا اعتماد مردم به مسئولین کاهش پیدا خواهد کرد.نماینده  شیراز و زرقان در مجلس تصریح کرد: دولت در بحث آمار و ارقام به روز نیست و اگر کسی خانه اش را فروخت و خانه دیگری را خریداری کرد و یا اگر اتومبیلی داشت و آن را فروخت و اتومبیل ارزان خرید، او را به دلیل اینکه پول به حسابش آمده است، در لیست سیاه قرار می‌دهد!
پاک فطرت در پایان خاطرنشان کرد: باید به تمام ملت ایران به میزان دهک بندی، یارانه دهیم و به دهک دهم هم باید یارانه تعلق بگیرد؛ این افراد خودشان فرهنگ دارند که این پول را به محرومان بازگردانند؛ همانطور که می‌دانیم کسانی که در دهک بالا هستند بسیاری از مستمندان را تحت حمایت قرار دادند این همه یتیم خانه و خانواده‌های فقیر را که کمیته امداد و دولت پوشش نمی‌دهد بلکه ۵۰ درصد آن‌ها را افرادی پوشش می‌دهند که نام و نشانی از آن‌ها نیست؛ پس چه دلیلی دارد که یارانه این افراد قطع شود.


 
برچسب ها: یارانه