به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۱۵ - ۱۴:۲۶
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۲۹ ساعت ۲۰:۲۲
کد مطلب : ۳۳۷۳۲۹

موج بازداشت فعالان مدنی و کارگری ادامه دارد

موج بازداشت فعالان مدنی و کارگری ادامه دارد
گروه سیاسی: موج بازداشت فعالان مدنی و کارگری ادامه دارد و پس از اینکه تعدادی از فعالان کارگری و معلمان به دلیل حضور در تجمعات و اعتصابات اخیر بازداشت شده‌اند، شماری از فعالان سیاسی و مدنی شناخته‌شده از سوی نهادهای امنیتی بازداشت‌ شده یا احکام قبلی‌شان به اجرا درآمده است.
بنابر گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، حسن سعیدی از اعضای این سندیکا، بازداشت شده است. از سوی دیگر، پس از بازداشت سعید مدنی، (پژوهشگر و نویسنده)، حجت‌الاسلام فومنی (مدیر مسوول روزنامه صدای اصلاحات)، دیروز کیوان صمیمی روزنامه‌نگار و فعال مدنی نیز مجددا بازداشت شد. مصطفی نیلی وکیل او در توییتر نوشت: امروز بعد از ساعت اداری از اجرای احکام دادسرای مقدس با آقای ⁧ کیوان صمیمی⁩ تماس گرفتند و گفتند که برای ابلاغ نظریه پزشکی قانونی باید به آنجا مراجعه کند. ‏بعد از مراجعه و اعلام نظر پزشکی قانونی، ایشان را بازداشت و با یگان اعزام شبانه به زندان سمنان فرستادند.
در همین حال، برخی فعالان در کلاب‌هاوس مدعی شدند گلشن فتحی، حقوق‌دان در مقابل منزل خود بازداشت و وسایلش ضبط شده است. ‏خانواده از وضعیت او بی‌اطلاع است و هنوز مشخص نیست که کدام نهاد و به چه اتهامی این کنشگر مدنی را بازداشت کرده است. فتحی در کلاب‌هاوس حضور فعالی داشت و دیدگاه‌های خود خصوصا در حوزه‌های اجتماعی و زنان بیان می‌کرد. در تازه‌ترین خبر، او در توییتر از رفع مشکل خود خبر داده است. از سوی دیگر امروز خبر رسید که، نرگس منصوری از فعالان صنفی هم دستگیر شده‌ است.
در همین حال، کانون صنفی معلمان ایران طی بیانیه‌ای در واکنش به گزارش صداوسیما درباره بازداشت دو فرانسوی در ارتباط با اعتراضات معلمان، ‌آن را «سناریوی نخ‌نما» برای «خاموش کردن صدای حق‌خواهی معلمان» خواند.

نامه خانواده های معلمان بازداشتی: هیاهوی بسیار برای هیچ
بر طبق اصل سی و هفت قانون اساسی جمهوری اسلامی «تا زمانی که جرم یک فرد در یک دادگاه صالحه به اثبات نرسد‌، نمی توان فرد را مجرم شناخت» چند روزی است صدا و سیما هم صدا با تعدادی از سایت‌ها و روزنامه های به اصطلاح امنیتی، در اقدامی غیر قانونی و به دور از هرگونه اخلاق حرفه ای و با لگدمال کردن حقوق شهروندی، بدون توجه و ملاحظه، با هدف توجیه دستگیری بی دلیل معلمین فعال صنفی، اقدام به پخش فیلم و عکس عزیزانمان نموده و با خواندن آنان تحت عنوان محکومین امنیتی و همکاری در جاسوسی، قبل از برگزاری هر گونه دادگاه و یا حتی حق انتخاب وکیل، اقدام به تحت تاثیر قرار دادن قضات، و زیر سوال بردن استقلال قوه قضائیه نموده و در دنیای کوچک عقل و فکر خود حکم محکومیت آنان را صادر نموده اند. دیدار با افراد غیر ایرانی در هیچ جای قانون عملی مجرمانه محسوب نگردیده و تعریف جاسوسی که همانا قرار دادن اطلاعات مهم کشور در زمینه های نظامي، سیاسی و یا امنیتی در اختیار بیگانگان باشد، توسط چند معلم فعال صنفی، باور پذیر نیست. چون نه معلم دسترسی به اطلاعات سری و حیاتی کشور دارد و نه صرفا دیدار با دو معلم هم صنف خارجی (خانم سیسیل کوهلر معلم و عضو اتحادیه معلمان فرانسه و همسرش آقای ژاک پاریس که او هم یک معلم بیش نیست) می تواند مصداق جاسوسی تلقی شود. نمونه اینگونه تیترهای جنجالی و هیاهو و سر و صدا برای اخبار ناموثق و بی پشتوانه از این رسانه ها مسبوق به سابقه است و نیازی به توضیح ندارد. نیازی به اشراف پیچیده اطلاعاتی نیست کافیست حساب‌های خالی معلمان دستگیر شده و قسط های معوقه و شغل های دومشان را خوب ببینید تا بدانید هیچ جاسوسی در راه خدا جاسوسی نمی کند و کافیست سابقه بیش از بیست سال فعالیت صنفی و آموزشی و تدریس عزیزانمان در دور افتاده ترین روستاها را با چشمانی بی غرض دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید آنها از فردای دیدار با یک به اصطلاح شما جاسوس مزدور بیگانه وارد کار صنفی نشده اند. ما خانواده معلمین بازداشت شده اصلا تعجب نمی کنیم که امروز هم هنوز با حروف الفبا نام و مشخصات اختلاسگران و مفسدان اقتصادی و ابر بدهکاران بانکی در رسانه های عمومی درج می شود ولی صدا و سیما و کیهان بدون هیچگونه محکومیتی، اجازه هتاکی و جاسوس نامیدن عزیزانمان را فقط به حکم معلم و البته معترض بودن، به خود می دهند. ما خانواده معلمان بازداشتی، حق اعاده حیثیت و شکایت از تمام عوامل پخش این چنین گزارش‌های مغرضانه را برای خود محفوظ می دانیم و تا حصول نتیجه نهایی از کلیه عوامل ذیربط شکایت خواهیم کرد.
خانواده های معلمان بازداشتی: اسکندر لطفی،شعبان محمدی،مسعود نیکخواه و رسول بداقی