به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۱۷ - ۲۱:۳۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ ساعت ۱۰:۳۰
کد مطلب : ۳۳۷۵۲۶

اتفاق‌عجیبی که برای‌جهان درحال رقم خوردن است

اتفاق‌عجیبی که برای‌جهان درحال رقم خوردن است
گروه علمی: مطالعه سرعت انبساط کیهان موضوعی بوده که دانشمندان و ستاره‌شناسان را برای مدت طولانی مجذوب خود کرده است. از زمان مطالعات اولیه انجام شده در دهه ۱۹۲۰ توسط ستاره‌شناسان ادوین پی هابل و ژرژ لمتر تا کشف انرژی تاریک در اواخر دهه ۱۹۹۰، پیشرفت در این زمینه آهسته، اما پیوسته بوده است. با این حال، تلسکوپ فضایی هابل حجم عظیمی از داده‌ها را در اختیار دانشمندان قرار داده است تا مطالعه کنند.

در عین حال ناسا معتقد است که با توجه به سرعت انبساط جهان، اتفاق عجیبی در حال رخ دادن است.داده‌های ارائه‌شده توسط تلسکوپ فضایی هابل نشان می‌دهد که سرعت انبساط در مقایسه با سرعت مورد انتظار بسیار سریع‌تر شده است. اما ناسا نتوانست دلیل مشخصی برای این اختلاف ارائه دهد و آن را «چیزی عجیب» نامید.

آدام ریس از موسسه علمی تلسکوپ فضایی (STScI) و دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور، مریلند، گفت: «شما دقیق‌ترین اندازه‌گیری نرخ انبساط جهان را از استاندارد طلایی تلسکوپ‌ها و نشانگرهای مایل کیهانی دریافت می‌کنید.»ریس در حال حاضر سرپرست تیمی از دانشمندان است که مقاله‌ای در مورد داده‌های جمع‌آوری‌شده از تلسکوپ فضایی هابل منتشر کرده‌اند. در این داده‌ها، مشاهده شده است که کهکشان‌های دیگر به سرعت از کهکشان ما دور می‌شوند که این نشان‌دهنده افزایش واضحی در سرعت انبساط کیهان است.تلسکوپ هابل در ۳۰ سال گذشته در حال جمع‌آوری داده‌ها بوده است و نشان می‌دهد که اگرچه پیش‌بینی می‌شد که نرخ انبساط ۶۷.۵ کیلومتر بر ثانیه در هر مگاپارسک با حاشیه خطای ۰.۵ باشد، اما نرخ فعلی انبساط چیزی حدود ۷۳ است.
برچسب ها: ناسا تلسکوپ هابل