به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۱۵ - ۱۴:۵۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ ساعت ۱۵:۱۴
کد مطلب : ۳۳۷۶۵۴

انزجار جهانیان از جنایات روس‌ها در بوچا

انزجار جهانیان از جنایات روس‌ها در بوچا
گروه بین الملل: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه کشتار غیرنظامیان در بوچا در نزدیکی‌ کی‌یف، پایتخت اوکراین توسط نیروهای روسی را تکذیب کرده است. با این همه روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز اسنادی تازه منتشر کرده که ظاهرا مؤید این موضوع است.پیش از این تصاویر منتشره حاکی از کشتار صدها اوکراینی در بوچا توسط سربازان روسیه انزجار جهانیان را برانگیخته بود.
این روزنامه در گزارش جدید خود از اسنادی پرده برداشته است که از قرار معلوم چند مورد اعدام غیرنظامیان بوچا توسط روس‌ها را تایید می‌کند.در ویدئویی که این روزنامه  آن را بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده، نظامیان روسیه دیده می‌شوند که چندین شهروند مرد در بوچا را به محلی هدایت می‌کنند که ظاهرا در آن اعدام‌ شده‌اند.این روزنامه تاریخ این تصاویر را چهارم ماه مارس اعلام کرده، یعنی زمانی که کنترل بوچا در دست نظامیان روس بوده است. در این تصاویر که از داخل یک منزل مسکونی گرفته شده است، خودروهای نظامی روسیه دیده می‌شوند که حرف Z بر روی آنها نقش بسته است. هم‌چنین می‌شود سربازان روسی را مشاهده کرد که مجموعا ۹ مرد با لباس غیرنظامیان را به محلی هدایت می‌کنند.
مردان اوکراینی خم شده‌اند و دست‌های خود را بر روی سرشان گرفته‌اند. در فیلم تصویر و صدای یک سرباز روس دیده و شنیده می‌شود که با دشنام به مردان به اسارت گرفته شده دستور می‌دهد به سمت راست حرکت کنند.تصاویر در ادامه نشان می‌دهند که پس از طی مسیری حدودا۲۷۰ متری، این مردان به یک حیاط خلوت هدایت می‌شوند.نیویورک تایمز پس از تایید ۸ شاهد عینی نوشت در این حیاط پشتی چندین صدای شلیک شنیده شده است و سپس شاهدان دیده‌اند که نظامیان روس به‌تنهایی بازگشته‌اند.ماهواره‌‌ها اندکی بعد تصاویر اجساد ۹ مرد را ثبت کرده‌اند که همگی همان لباس‌های مردان اسیر را به تن داشته‌اند. کارشناسان هم‌چنین در تصاویری که در ماه آوریل پس از خروج سربازان روسی از بوچا توسط ارتش اوکراین تهیه شده است، اجساد این مردان را شناسایی کرده‌اند.روزنامه نیویورک تایمز پس از این که هفته‌ها برای تعیین هویت مردان کشته‌شده وقت صرف کرد آنها را کارگران کارخانه، صاحبان مغازه، همسران و پدرانی معرفی کرده که محل زندگی تقریبا همه آنها در چند قدمی محل جنایت بوده است.همچنین تقریبا همگی این مردان بعد از حمله روسیه برای دفاع از شهر خود داوطلب شده بودند.سه ماه پس از شروع تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، گورهای دسته‌جمعی زیادی علاوه بر بوچا در دیگر مناطق اوکراین کشف شد.مقامات اوکراین نظامیان روسیه را متهم کرده‌اند که در بوچا به قتل‌ عام صدها غیرنظامی و هم‌چنین تجاوز به زنان و شکنجه افراد دست زده‌اند.
به دنبال گزارش‌های متعدد و انتشار تصاویری از کشته شدن افراد غیرنظامی پس از خروج سربازان روسی ، صدراعظم آلمان این رویداد را "جنایت ارتش روسیه" خواند و خواستار تحقیق همه‌جانبه در باره آن شد.
اولاف شولتس گفت، ابعاد این "جنایت" باید "با جدیت" پیگیری و روشن شود. او افزود که سازمان‌های بین‌المللی مانند کمیته بین‌المللی صلیب سرخ باید به این مناطق دسترسی یابند و عاملان و آمران امر پاسخگو شوند.


 
برچسب ها: روسیه