به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۱۵ - ۱۴:۴۲
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ ساعت ۱۸:۵۶
کد مطلب : ۳۳۷۶۹۶
بپذیرید که نتوانستید امنیت را تامین کنید

پاسخ آتشین پیروانی به تراکتور و مسئولان تبریز

گروه ورزشی: سرپرست پرسپولیس در صحبت‌های طولانی به حواشی بازی با تراکتور پرداخت.
پاسخ آتشین پیروانی به تراکتور و مسئولان تبریز
افشین پیروانی سرپرست تیم پرسپولیس در صحبت‌های خود به مسائل مختلف اشاره کرده و گفته که مسئولان برگزاری بازی نتوانستند امنیت بازی را تامین کنند و حتی موفق نشدند یحیی گل‌محمدی را بین دو نیمه به جایگاه ویژه منتقل کنند.
مشروح صحبت‌های وی را می‌خوانید:
* من به جای مسئولان تبریز عذرخواهی می‌کنم
با توجه به این‌که هیچ مقام مسئولی به‌خاطر آن مسائل از باشگاه پرسپولیس و از مردم عذرخواهی نکرد، من از بینندگان تلویزیونی و هواداران عذرخواهی می‌کنم که آن مسائل رقم خورد و شرایط و امنیت برای ادامه مسابقه فراهم نبود. این مسائل همیشه باعث تاسف است چون قرار است از فوتبال لذت ببریم.
* در تبریز و آذربایجان طرفداران زیادی داریم
پرسپولیس همه‌جا هوادار دارد. ما حتی چند روز قبل برای میزبانی در شهر بی‌طرف، تبریز را در نظر داشتیم، چون در تبریز و آذربایجان طرفداران بسیاری داریم. انتخاب ما، احساسی که نسبت به تبریز و مردم آن داریم؛ به‌خوبی نشان می‌دهد. امیدواریم آخرین باری باشد که چنین صحنه‌هایی دیده می‌شود.
* آیا مصوبات جلسه قبل از بازی اجرا شد؟
با توجه به اظهارنظرهای عجیب، غیر کارشناسی و خلاف واقع که بعضی مسئولان شهری و استانی داشته‌اند به نظر باید نکاتی را از باب یادآوری و آموزش مطرح کنیم. قبل از بازی، جلسه هماهنگی مدیران انجام می‌شود و درباره همه مسائل مربوط به مسابقه تصمیم‌گیری و موارد مصوب، صورت‌جلسه می‌شود. در جلسه قبل از این بازی نیز نمایندگان همه نهادهای دخیل در برگزاری مسابقه حضور داشتند و استثنائا این بار ناظر داوری هم بود. آیا مصوبات این جلسه، دستورالعمل ستاد کرونا و مقررات سازمان لیگ در این مسابقه اجرا شد؟
* باید ۱۹ هزار و ۸۰۰ بلیت می‌فروختید
در دوره کرونا گفتند در هر بازی 6 نفر از تیم میزبان و 4 نفر از تیم میهمان می‌توانند در ورزشگاه حضور یابند. بعد که واکسیناسیون انجام شد و کرونا فروکش کرد، ستاد کرونا گفت ورزشگاه‌ها با 30 درصد ظرفیت به روی تماشاگران باز شود. توجه کنید که 30 درصد. ورزشگاه یادگار امام (ره) 66 هزار نفری است و به این‌ترتیب فقط باید 19 هزار و 800 بلیت فروخته می‌شد و همین تعداد باید در ورزشگاه حضور پیدا می‌کردند. آیا این کار به‌درستی اجرا شد؟ آیا قانون، مصوبه ستاد کرونا، جلسه هماهنگی و سازمان لیگ فوتبال اجرا شد؟
* همیشه مشتاق حضور تماشاگران هستیم
البته مساله ما این نیست. به‌عنوان پرطرفدارترین تیم ایران که همه جای ایران طرفدار داریم مشتاق حضور پرتعداد تماشاگران در ورزشگاه هستیم. فوتبال به تماشاگر زنده است ولی بحث ما عدم اجرای قانون است. دوم این‌که حالا این جمعیت آمده است چرا به‌درستی مدیریت نشد و امنیت از قبل شروع مسابقه تا لحظه لحظه انجام آن برقرار نبود؟ با این اوصاف چرا بعد از عدم اجرای قانون، می‌آیند اظهار نظر می‌کنند و تقصیر را به گردن این و آن می‌اندازند.
* چرا تماشاگران ما را در سیرجان راه ندادید؟
راستی چه می‌شود که همین چند روز قبل در حساس‌ترین هفته لیگ، ما در سیرجان نمی‌توانستیم تماشاگر داشته باشیم ولی برای این بازی خارج از ظرفیت تماشاگر می‌آید؟ این‌ها را سازمان لیگ باید توضیح بدهد. سازمان لیگ مسئول فراهم آوردن شرایط یکسان و برابر برای همه تیم‌ها است. این مسئولیت را به‌عنوان برگزار کننده قبول کرده است.
* از ساغلام و مهدی کیانی متشکرم
ما همچنین می‌خواهیم ببینیم مسئول تامین امنیت جانی بازیکنان و هرکس که در ورزشگاه بود، کدام مجموعه است. بازیکنان تراکتور که کنار بازیکنان ما قرار می‌گرفتند هم امنیت جانی نداشتند. همین حالا که دارم صحبت می‌کنم به‌شدت ناراحت هستم و تمرین دیروز تیم ما تحت تاثیر آن اتفاقات بود. بازیکنان می‌گفتند اگر یکی از آن سنگ‌ها سر کسی را می‌شکست و چشمی را کور می‌کرد تکلیف چه بود؟ فقط بحث بازیکنان ما نیست که بیش از همه در معرض خطر بودند. توپ‌جمع‌کن‌ها، عوامل برگزاری مسابقه، داوران، عکاسان، ماموران انتظامی و حتی خود تماشاگران در خطر بودند. حتی به مربی و کاپیتان خودشان که کنار مربی ما قرار می‌گرفتند تا به آن‌ها سنگ زده نشود؛ رحم نمی‌کردند که البته جا دارد از همین‌جا از ساغلام و مهدی کیانی، سرمربی و کاپیتان تراکتور به‌خاطر رفتار جوانمردانه‌ای که داشتند تشکر کنم.
* متاسفانه مسئولان تبریز شناخت و آگاهی ندارند
متاسفانه این روزها از بعضی مسئولان شهری اظهارنظرهای عجیبی می‌شنویم که نشان می‌دهد نه‌تنها از مسائل فوتبالی بلکه از حوزه‌ای که مسئولیت آن را برعهده دارند، هیچ شناخت و آگاهی‌ای ندارند. این بازی را هم تریبونی برای اظهارنظر خود یافته‌اند در حالی‌که سواد لازم درباره موضوعی که درباره آن صحبت می‌کنند و کاری که انجام می‌دهند؛ ندارند.
قبل از اظهار نظر ابتدا با توجه به مسئولیتی که دارند یک بار بروند آن ورزشگاه را ببینند و مسئولیت خود برای رفع مشکل را انجام بدهند. وظیفه خودشان را رها کرده‌اند و بعد درباره پرسپولیس اظهارنظر می‌کنند.
* نتوانستید سرمربی ما را بین دو نیمه پایین بیاورید
به آن مسئول باید بگویم اگر بچه خودت در ورزشگاه بود و خدای ناکرده یکی از آن سنگ‌ها به او می‌خورد باز این طور صحبت و در انجام وظایف خودت قصور می‌کردی؟ چگونه است که با این همه کم‌کاری، کوتاهی، عدم انجام وظایف و اتفاقاتی که همه دیدند؛ مدعی حق می‌شوند و پرسپولیس را محکوم می‌کنند؟ واقعا چگونه روی‌تان می‌شود این‌طور صحبت کنید؟ این چه میزبانی‌ای بود که انجام شد؟ چگونه بعضی افراد به جای شرمنده بودن مدعی هستند. ساده‌ترین مساله این بود که بیش از 19 هزار و 800 نفر وارد ورزشگاه نشود. حالا که شدند. حداقل امنیت آن‌ها و دیگران برقرار شود. چرا امنیت و شرایط مسابقه فراهم نبود. وسط بازی آمده‌اند به ما می‌گویند، کرنرهای‌تان را امید عالیشاه نزند! گفتم بفرمایید بین دو نیمه بیایید به تیم ما تاکتیک بدهید و تعویض‌ها را هم بگویید. بین دو نیمه که شد حتی نتوانستند شرایطی را فراهم کنند که سرمربی ما به رختکن بیاید. بعد بازی هم با اسکورت و کلاه خود نظامی نمی‌توانستند او را به تیم ملحق کنند. با این اوضاع و احوال حالا بعضی می‌آیند به همین راحتی دروغ می‌گویند.
* سنگ‌پرانی فقط در یک بازی نبوده است
هر کس می‌خواهد اظهار نظر کند باید جایگاه و مسئولیت خودش را ببیند. می‌خواهند همه چیز را سر پرسپولیس و یک نفر خراب کنند. پرسپولیس چگونه می‌توانست مقصر باشد وقتی فحاشی‌های رکیک از قبل مسابقه شروع شد و از همان زمان گرم کردن، سنگ‌پراکنی‌ها هم آغاز شد؟ مگر در یک مسابقه و دو مسابقه و در همین بازی یک بار و دو بار اتفاق افتاده است؟
* هواداران ما در تبریز احساس امنیت نمی‌کنند
بعضی هم می‌گویند چرا فقط برای پرسپولیس این‌طور می‌شود و بعد نتیجه گیری هم می‌کنند. خب یک دلیلش قهرمانی‌های بسیار ما است. شما نصف این افتخارات را بیاورید ببینید چه قدر روی شما حساس می‌شوند. از طرفی در تبریز و آذربایجان طرفداران بسیاری داریم هرچند اکثر آن‌ها احساس امنیت نمی‌کنند به ورزشگاه بیایند. به نظر می‌رسد این‌ مساله که آن جا هوادار زیادی داریم هم بسیاری را آزار می‌دهد.
* فقط در بازی با پرسپولیس این اتفاقات رخ نمی‌دهد
موضوع دیگر این است که چه کسی گفت این مسایل فقط در بازی‌ها با پرسپولیس روی می‌دهد؟ در دیگر بازی‌ها هم بوده است. متاسفانه بعضی افراد، ضعف عملکرد خودشان را روی دیگران می‌ریزند. واقعا امیدواریم که عقلانیت و منطق جای خود را در رفتار و گفتار باز کند. همچنین گفته‌اند داور و ناظر مسابقه حاضر بودند بازی را شروع کنند ولی پرسپولیس قبول نکرد. این که می‌گویم اشراف به کار خود و حرفی که می‌زنند ندارند، همین است.
* باید به شجاعت داور آفرین گفت
قانون می‌گوید اگر داور شرایط را برای ادامه مسابقه مناسب ببیند وارد زمین می‌شود. اصلا و ابدا چنین اتفاقی نیفتاد. پس آن ادعا، اصلا قابل پذیرش نیست ولی اگر غیر از این بود هم باید به شجاعت داور و ناظر آفرین گفت که در آن شرایط حاضر بودند در زمین حاضر شوند و البته مسئولیت اتفاقات برای بازیکنان دو تیم، دیگر عوامل برگزاری، عکاسان و خود تماشاگران را برعهده بگیرد و پاسخگو باشد.
* در همین بازی هم شعارهای زیادی داده شد...
خواسته من این است که فرافکنی‌ها و اظهارنظرهای خلاف واقع، دیگر ادامه پیدا نکند در غیر این‌صورت اگر نیاز شود، صحبت‌های دیگری هم هست که بخواهیم مطرح کنیم و این اصلا برای آن‌ها خوب نیست. به هر حال در همین بازی اتفاقات زیادی روی داد و شعارهای و حرف‌های زیادی هم سر داده شد که قصد ورود به آن را نداریم.
برچسب ها: افشین پیروانی