به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ - ۱۸:۲۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۰۳ ساعت ۱۲:۴۹
کد مطلب : ۳۳۸۲۳۰

فرشهای ضد باکتری با فناوری نانو تولید شد

فرشهای ضد باکتری با فناوری نانو تولید شد
گروه علمی:معاونت علمی و فناوری اعلام کرد که فرش‌های عاری از باکتری‌ با استفاده از فناوری نانو توسط محققان یک شرکت دانش بنیان به تولید رسید. یکی از دغدغه‌های تولیدکنندگان فرش، تامین همه نیازهای مصرف‌کنندگان و افزایش کیفیت محصولات تولیدی است.فرش از جمله اقلامی است که به دلیل نفوذ باکتری در آن می تواند به بروز حساسیت و آلرژی منجر شود به خصوص پس از شست و شو و رطوبتی که به آن نفوذ می‌کند؛ اما صنعتگران با کمک فناوری نانو این چالش را رفع و با کمک فناوری نانو، فرش ضدباکتری تولید کردند.
 
استفاده از خاصیت ضدمیکروبی و طبیعی نانو ذرات نقره در تولید و بافت فرش به دلیل برخورداری از خواص مهمی چون ضدقارچ، ضدبو و ضدحساسیت بودن، برای بیماران و افراد دارای حساسیت‌های پوستی، چشمی و تنفسی بسیار مفید است و به دلیل تماس مستمر کودکان و افراد خانواده با فرش، سطح سلامتی افراد جامعه را افزایش می‌دهد.

به طور کلی میکروب‌ها، باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها مانند کورینه باکتریوم گزروزیس، از دلایل اصلی ایجاد بیماری‌ها، عفونت‌ها و ایجاد بوی بد در فرش هستند؛ شرکتی دانش‌بنیان با استفاده از خاصیت ضدمیکروبی نقره اقدام به تولید فرش‌های آنتی باکتریال کرده است که ضدباکتری و ضدبو است و با استفاده از آن باکتری‌ها قابلیت تکثیر خود را از دست می‌دهند و در نتیجه با ثبات بالای مواد آنتی‌باکتریال بر روی این فرش مانع از رشد باکتری‌ها و بوگرفتگی فرش می‌شود.

در واقع فرش ها به دلیل پرز دار بودن محل مناسبی برای رشد و نمو قارچ ها، انگل ها، باکتری ها، کپک ها و میکرو ارگانیسم های مضر هستند. به همین دلیل فرش هایی با خاصیت ضد میکروب به بازار عرضه شده است که می تواند از رشد و نمو اینگونه موجودات که عامل اصلی ابتلا به آسم و آلرژی هستند جلوگیری کند.
اکنون این فرش ها توسط محققان در یک شرکت دانش بنیان تولید می شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *