کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

چه کسانی در حادثه متروپل آبادان مقصرند؟

خبرسراسری , 3 خرداد 1401 ساعت 14:00


گروه جامعه: نعمت احمدی، حقوقدان، در آغاز درباره قانون‌گریزی در ساخت متروپل اهواز و لزوم محاکمه مقصرین گفت: «برای ساخت هر بنا یک نقشه‌ای باید تهیه شود که طبق دستور نقشه که توسط شهرداری ثبت می شود جزئیات بنا،تعداد طبقات و جزئیات این چنینی در آن آمده است ساخت بنا نیز باید زیر نظر مهندسین ناظر صورت بگیرد و نظارت مستمر تا پایان کار ساختمان نیازمند است اگر همه این روند رعایت شود هیچ مشکلی برای ساختمان پیش نمی آمد چون ضریب مقاومت مطابق با قانون تعریف شده است و در اینجا شهرداری که آمده در آن محیط شلوغ و پررفت و آمد یک ساختمانی را با این ابعاد پروانه ساخت آن را صادر کرده است آیا قوانین در رابطه با آن رعایت شده است؟ و مهندسین ناظر بر روی نقشه شهرداری نظارت کرده اند؟ اگر اینگونه بوده باشد قاعدتا نباید مشکلی پیش می‌آید اما برخی این ساختمان را با پلاسکو مقایسه می‌کنند در حالی‌که پلاسکو از نظر فنی هیچ مشکلی نداشت و سیستم برقی باعث آتش‌سوزی شد».

او ادامه داد: «از دوسه سال پیش خبرنگاران آزاد خوزستان به شهردار و مسئولین تذکر دادند که این بنا استحکام ندارد اما مسئولین دور بنا یک حصار کشیده شد تا مردم نبینند چه اتفاقی می‌افتد و این بنا گویا چند طبقه خلاف داشته است و بار زیاد روی بنا باعث شده است مقاومت بنا از بین برود و در این زمینه شهرداری، مهندسین ناظر و پیمانکار و مالک نیز برابر همین قوانین موجود که در سال 74 تصویب شده است باید محاکمه شوند. به‌نظر من در کنار این افراد کسانی را که از آغاز دستور نقشه تا پایان کار امضایشان پای اسناد مربوط به این ساختمان هست مسئول اند. فرماندار می‌گوید ساختمان هنوز ناتمام است و پایان کار نگرفته است اما از سوی دیگر در آن عده ای مشغول کار بوده اند اگر ساختمان پایان کار نداشت پس این آدم ها داخل آن چه می کردند؟ همه صنوفی هم که مجوز فعالیت در آن ساختمان گرفته اند مقصرند».

این وکیل دادگستری نسبت به ایجاد تشویش در جامعه توسط مسببین این حادثه اشاره کرد: «تشویش برای خبر است مثلا کسی بگوید هوا آلوده است در حالیکه اینطور نباشد اما این اتفاق یک واقعیت اتفاق افتاده است که مسببین آن مشخص و علوم اند اما تشویش برای اخباریست که دروغ است و باعث می شود جامعه مشوش شود.افکار عمومی اتفاقا به کمک مسئولین آمده است که اگر مسئولین اشکالی دارند یادآوری کنند».

احمدی در پایان درباره اقدام دولت در مقابل این اتفاق گفت: «وزیرکشور درباره ابعاد ریزش صحبت می کند و دیگر مسئولین نیز ابراز نگرانی کرده‌اند در حالیکه مجلس به عنوان ناظر بر اجرا قوانین و دیگر مسئولین که باید بر اجرا قوانین ناظر باشند باید پاسخ دهند. مردم از بی عملی مسئولین ناراحت اند.چرا در شهر آبادان که یکی از بزرگترین پالایشگاه های دنیا را دارد چرا ابتدایی ترین امکانات امداد و آتش نشانی در آن وجود ندارد؟ از نظر تکنولوژی و صنعتی که در آن شهر هست نباید امداد آن امکانات اولیه را داشته باشد؟که ویدیو هایی منتشر می شود که مردم با دستشان ساختمان را خاک برداری کنند؟اگر برای پالایشگاه اتفاقی بیافتد آیا امکانات اولیه نمی خواهد؟ آن وقت رئیس جمهور اظهار همدردی می کند».


کد مطلب: 338262

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/338262/کسانی-حادثه-متروپل-آبادان-مقصرند

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir