به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ - ۱۴:۵۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۰۷ ساعت ۰۹:۳۹
کد مطلب : ۳۳۸۷۶۴

چین؛ بزرگ‌ترین چالش نظم جهانی

چین؛ بزرگ‌ترین چالش نظم جهانی
گروه بین الملل: وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به تشریح سیاست‌های  آمریكا در قبال چین پرداخت.
 آنتونی بلینکن تاکید کرد که ایالات متحده با حزب کمونیست و دولت چین اختلافات عمیقی دارد اما این اختلاف به دولت‌ها و سیستم‌ها مربوط می‌شود و نه به ملت‌های دو کشور.به گفته بلینکن با وجود بحران حاد ناشی از حمله تجاوزکارانه روسیه به اوکراین، از نگاه دولت آمریکا در دراز مدت چین بزرگ‌ترین چالش برای نظم بین‌المللی محسوب می‌شود.
سخنرانی بلینکن چند روز پس از خاتمه سفر پنج روزه رئیس جمهوری آمریکا به کشورهای شرق آسیا انجام شد که طی آن مجادله با چین بر سر تایوان بار دیگر بالا گرفت.
جو بایدن در سفر به ژاپن تاکید کرد، اگر چین به تایوان تعرض کند ایالات متحده آماده است به این اقدام واکنش نظامی نشان دهد. چین تایوان را بخشی از خاک خود تلقی می‌کند و پس از تهاجم روسیه به اوکراین آن را به حمله نظامی تهدید کرد.وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین  در واکنش به اظهارات بایدن تصریح کرد، این کشور تایوان را بخش جدایی‌ناپذیری از سرزمین خود می‌داند و هیچ‌گونه مداخله خارجی در این مورد را بر نمی‌تابد.سخنرانی آنتونی بلینکن قرار بود قبل از سفر آسیایی جو بایدن انجام شود اما به دلیل ابتلای او به بیماری کووید۱۹ به تعویق افتاد.
وزیر خارجه آمریکا چین را تنها کشوری معرفی کرد که قصد تغییر نظم بین‌المللی را دارد و به طور فزاینده قدرت اقتصادی، نظامی، فناوری و دیپلماتیک خود برای این منظور را افزایش می‌دهد.
دولت بایدن از ابتدای کار در ژانویه سال پیش مواضع سختی در قبال چین اتخاذ کرد و جایگاه خاصی برای این کشور در سیاست خارجی خود تعریف کرد.آمریکا و چین دو قدرت برتر اقتصادی جهان هستند و گمان می‌رود پکن تا چند سال دیگر از واشنگتن پیشی بگیرد. آمریکا چین را متهم می‌کند که برای تبدیل شدن به قدرت اول اقتصادی جهان سیاست رقابت نابرابر بین شرکت‌های چینی و غربی را در پیش گرفته است.
آنتونی بلینکن اذعان کرد که چین در اقتصاد جهانی و مقابله با چالش‌های بین‌المللی نظیر تغییرات اقلیمی یا پاندمی کرونا نقش مهمی بازی می‌کند.او با تاکید بر این که ضرورت دارد ایالات متحده و چین با هم کنار بیایند افزود، به همین دلیل مناسبات با پکن پیچیده‌ترین و پرتاثیرترین رابطه آمریکا در جهان امروز است.وزیر خارجه آمریکا در عین حال تصریح کرد، ایالات متحده در پی مناقشه با چین یا راه اندازی یک جنگ سرد جدید نیست بلکه بر عکس تلاش می‌کند جلوی آنها را بگیرد.
آنتونی بلینکن سیاست خارجی دولت جو بایدن در قبال چین را به طور خلاصه چنین بیان کرد: «همکاری در هر جایی که ممکن باشد و مجادله هر جا که ضرورت پیدا کند.»


 
برچسب ها: چین