به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۴ - ۲۱:۱۹
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۰۷ ساعت ۱۳:۰۵
کد مطلب : ۳۳۸۷۹۸

داعش به دنبال تشدید اقدامات تروریستی

داعش به دنبال تشدید اقدامات تروریستی
گروه بین الملل: گرچه طالبان که در اوت 2021 در افغانستان به قدرت رسیدند مدعی هستند که امنیت را در این کشور کاملا تامین کرده‌اند، اما حملات روزافزون گروه تروریستی داعش باعث ایجاد ناآرامی در داخل و خارج از این کشور شده است.
 گروه تروریستی داعش که حملات خود را به ویژه علیه اعضای طالبان و شیعیان در افغانستان افزایش داده، بار دیگر مورد بحث‌ قرار گرفته است.
عبدالحسیب و حافظ سعید خان از سرکردگان داعش بودند که ادعا می‌شود در زمان حکومت سابق در افغانستان توسط نیروهای آمریکایی و افغانستانی کشته شده‌اند. همچنین پس از دستگیری عبدالله اورکزی، سومین سرکرده داعش در جنوب افغانستان در آوریل 2020، شهاب المهاجر جایگزین وی شد.
بر خلاف سوریه و عراق، داعش که نتوانست سلطه خود را در افغانستان گسترش دهد، اخیرا حملات خود را علیه طالبان و شیعیان این کشور تشدید کرده است.
پس از تسلط طالبان در افغانستان، در حالی که تخلیه ادامه داشت، انفجارهای کابل بار دیگر نگاه‌ها را به این گروه تروریستی معطوف کرد.
به گفته دولت موقت طالبان، هیچ گروه تروریستی در کشور فعالیت نمی‌کند، بجز افراد معدودی که از ایده داعش حمایت می‌کنند.
مقامات طالبان پس از به قدرت رسیدن اعلام کردند که در بسیاری از خانه‌های گروه داعش در ولایات مختلف عملیات انجام داده‌اند.
- حملات خونین پس از طالبان
پس از تسلط طالبان بر افغانستان، بیش از 50 بمب گذاری بزرگ و کوچک و حمله مسلحانه در سراسر این کشور انجام شد. گروه تروریستی داعش مسئولیت بیشتر این حملات را بر عهده گرفت.
این حملات در 6 مسجد (3 سنی و 3 شیعه)، مینی بوس‌های حامل شیعیان هزاره، بیمارستان نظامی، فرودگاه بین‌المللی کابل و علیه اعضای طالبان صورت گرفت.
در حالی که داعش مسئولیت بیشتر حملات علیه شیعیان را بر عهده گرفته، اما هنوز کسی مسئولیت حملات به مساجد اهل سنت را بر عهده نگرفته است.
در این مدت بیش از 330 نفر که اکثرا غیرنظامی بودند در حملات گروه تروریستی داعش جان خود را از دست دادند.

- مساجد و مینی‌بوس‌ها هدف قرار گرفتند
بر اثر انفجار بمب در مسجد شیعیان در شهر مزار شریف که داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، 31 نفر کشته و بیش از 80 نفر زخمی شدند.
در همین روز، در حملات داعش در ولایت‌های قندوز و ننگرهار، 8 تن جان خود را از دست دادند.
در پی انفجار بمب در مینی‌بوس‌ مسافربری در 28 آوریل در شهر مزارشریف، 9 غیرنظامی جان خود را از دست دادند.
افزایش حملات داعش در افغانستان باعث نگرانی کشورهای همسایه نیز شده است.
گروه تروریستی داعش مدعی شد که در 2 ماه گذشته حملات موشکی علیه کشورهای همسایه افغانستان؛ تاجیکستان و ازبکستان انجام داده و تصاویری مبنی بر حملات علیه این کشورها را از حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک گذاشته است.
این ادعا از سوی مقامات ازبکستان، تاجیکستان و طالبان رد شد.
به گفته کارشناسان، داعش با این ادعا می‌خواهد گروههای رادیکال در افغانستان را تحت کنترل خود درآورد.
در عین حال هدف، رساندن این پیام است که طالبان از استفاده گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان جلوگیری نکرده است.
از سوی دیگر کشورهای منطقه به ویژه روسیه، چین و ایران حضور داعش در افغانستان را تهدیدی برای تمامیت ارضی و امنیت ملی خود می‌دانند.

- حضور داعش در افغانستان
داعش خراسان که در گذشته به دلیل منطقه‌ای شامل افغانستان، پاکستان، ایران و آسیای مرکزی نامگذاری شده بود، شاخه‌ای از گروه تروریستی داعش است که در سال 2013 با جدا شدن از القاعده در افغانستان و پاکستان تاسیس شد.
در سال 2014، زمانی که داعش در عراق و سوریه اعلام موجودیت کرد، اعضای سابق طالبان پاکستانی وفاداری خود را به ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش اعلام کردند.
علاوه بر این، افراد زیادی از پاکستان و افغانستان به عراق و سوریه رفتند تا در صفوف داعش بجنگند. بدین ترتیب، داعش در ژانویه 2015 با مشارکت طالبان پاکستانی به کسانی که وفاداری خود را به داعش در منطقه اعلام کردند، تاسیس شد.
گفته می‌شود که این گروه هزاران عضو از بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی و عربی و همچنین چچن، هند، بنگلادش و چین دارد.
همچنین گفته می‌شود که داعش در خانه‌های سلولی در اطراف کابل و ولایت‌های دیگر در جنوب و شمال و شمال شرق افغانستان فعالیت می‌کند.
 
برچسب ها: افغانستان