به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۴ - ۰۲:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۱۴ ساعت ۱۰:۵۰
کد مطلب : ۳۳۹۹۹۱

درخواست كمك یونان برای آزادی نفتکش‌هایش

درخواست كمك یونان برای آزادی نفتکش‌هایش
گروه سیاسی: مقامات دریانوردی یونان  خواستار کمک بین‌المللی برای آزادسازی خدمه دو نفتکشی شدند که هفته گذشته توسط نیروهای سپاه پاسداران ایران توقیف شدند.
دو نفتکش دلتا پوزئیدو«Delta Poseido» و پرودنت واریر «Prudent Warrior» هفته گذشته توسط سپاه پاسداران در خلیج فارس توقیف شدند.
یوآنیس پلاکیوتاکیس، وزیر بازرگانی یونان، این حادثه را «تهدیدی برای امنیت کشتیرانی و تجارت» توصیف کرده است.وی گفت: «ما از همه کشورها می‌خواهیم که برای پایان دادن به این حادثه غیرقابل قبول و اطمینان از عدم تکرار آن اقدام کنند.»
گارد ساحلی یونان و سرویس‌های نظارتی دریانوردی مستقل پیشتر اعلام کرده بودند که این دو نفتکش در بندرعباس ایران پهلو گرفته‌اند. دستکم ۹ شهروند یونانی و یک قبرسی در این نفتکش‌ها حضور داشتند.توقیف نفتکش‌های یونانی تنها چند روز پس از آن صورت گرفت که آتن اعلام کرد ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام ایران را که در ماه آوریل از یک نفتکش با پرچم روسیه در توقیف کرده بود، به ایالات متحده تحویل خواهد داد.
گارد دریایی یونان روز ۱۹ آوریل یک نفت‌کش روسی به نام «پگاس» را که قصد داشت به دلیل تحریم‌های جهانی مرتبط با جنگ روسیه در اوکراین، پرچم خود را به ایران تغییر دهد در نزدیکی جزیره ائوبویا توقیف کرد. سازمان بنادر و کشتیرانی ایران با انتشار بیانیه‌ای توقیف این نفت‌کش را مصداق «دزدی دریایی» توصیف کرده بود.تحریم‌های آمریکا کشورها را از خرید محصولات نفتی و پتروشیمی ایران منع می‌کند.پیش از این وزارت خارجه فرانسه و آلمان نیز روز اقدام ایران در توقیف دو نفتکش یونانی در خلیج فارس را محکوم کرده و خواهان پایان یافتن اینگونه اقدامات شده بودند.

 
برچسب ها: یونان