به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۲۲:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۱۵ ساعت ۰۹:۲۵
کد مطلب : ۳۴۰۱۵۱

با این ۱۰ علامت بدانید ویتامین B۱۲ کم دارید

با این ۱۰ علامت بدانید ویتامین B۱۲ کم دارید
گروه علمی: کمبود ویتامین ب ۱۲ در کسانی که دچار مشکلات گوارشی هستند و یا داروهای اسید معده دریافت می‌کنند و همچنین در کسانی که رژیم‌های گیاهی را انتخاب کرده‌اند، شایع است. در ادامه نشانه‌هایی آمده که بیانگر کمبود ویتامین ب ۱۲ در بدن است.
 
خستگی یکی از اولین نشانه‌های کمبود B۱۲ است
همین طور که سن بالا می‌رود قابلیت بدن در جذب ویتامین B۱۲ از غذاها نیز کند می‌شود. از هر ۱۰۰ زن ۴۰ تا ۵۹ ساله ۴ نفر کمبود ویتامین B۱۲ دارند و بیشترشان نیز در مرز این کمبود هستند. اما بالا رفتن سن تنها دلیلش نیست: نخوردن گوشت، استفاده از داروهای خاص – مانند متفورمین ( معمولا برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یا سندرم تخمدان پلی کیستیک تجویز می‌شود ) یا برخی داروهای معمول برای سوزش سر دل و حتی کاهش وزن با عمل جراحی همه باعث بالا رفتن خطر کمبود ویتامین B۱۲ می‌شوند.نتیجه کمبود ویتامین می‌تواند هر چیزی باشد از خستگی مزمن گرفته تا ضعف بینایی. اگر نشانه‌هایی که در ادامه گفته می‌شود برایتان آشنا بود، با پزشک خود صحبت کنید تا یک تست خون از شما بگیرد. اگر سطح این ویتامین‌ها کم بود، استفاده از مکمل یا تزریق ویتامین می‌تواند در عرض چند هفته مانند قبل سلامتتان کند.

بعد از ظهرها خیلی سخت می‌توانید بیدار بمانید – حتی اگر شب قبل ۸ ساعت خوابیده باشید
خستگی یکی از اولین نشانه‌های کمبود B۱۲ است. دلیلش هم این است که بدنتان برای ساخت سلول‌های قرمز خونی متکی به ویتامین هاست، که اکسیژن را به ارگان‌ها حمل می‌کنند. بدون اکسیژن کافی در سلول‌ها احساس خستگی می‌کنید، مهم هم نیست که چقدر خوابیده باشید. خستگی می‌تواند چندین معنا داشته باشد، پس فقط به خاطر خستگی مزمن نمی‌توانید برای خود ویتامین B۱۲ تجویز کنید. پزشکان با مشاهده خستگی و چند نشانه ی دیگر کمبود ویتامین B۱۲ را تشخیص می‌دهند.


پاکت خریدتان به نظر ۱۰۰ کیلو می‌آید
بدون دریافت اکسیژن از سلول‌های قرمز خونی، عضلات احساس ضعف می‌کنند. افرادی که چنین نشانه‌ای دارند ممکن است فکر کنند مشکل از خستگی یا نخوردن غذای کافی است. اما یک آزمایش می‌تواند نشان دهد که مشکل اصلی کمبود B۱۲ است. با دریافت B۱۲ این ضعف از بین می‌رود.

احساس عجیبی را تجربه می‌کنید
برخی افراد که کمبود ویتامین B۱۲ دارند می‌گویند: احساس می‌کنم یک جریان برق از سر تا پایم در حرکت است. دیگر مواردی که گزارش شده شامل بی‌حسی و سوزن سوزن شدن می‌شود. تمام این احساسات عجیب به دلیل آسیب وارد شدن به سیستم عصبی است که با کاهش اکسیژن در سلول‌ها تحریک می‌شود.

فراموشکار یا حواس پرت شدید
فراموشکار یا حواس پرت شدید، نام دوستتان را به خاطر نمی‌آورید، شاید نگران شوید که به آلزایمر زودرس مبتلا شده‌اید، اما گاهی کمبود B۱۲ مقصر اصلی است. در برخی بیماران که سنشان بالاست گاهی کمبود ویتامین B۱۲ را با آلزایمر اشتباه می‌گیرند. از چنین بیمارانی تست خون گرفته می‌شود و همین که کمبود B۱۲ تشخیص داده شد پزشک مکمل ویتامین B۱۲ تجویز می‌کند تا نشانه‌ها از بین بروند.

احساس منگی و گیجی می‌کنید
داشتن سرگیجه یکی دیگر از علام کمبود B۱۲ است. در یک تحقیق که روی ۱۰۰ نفر انجام شد ( این افراد سرگیجه مزمن داشتند ) محققان متوجه شدند ۴۰ درصد آنها مشکل کمبود ویتامین B۱۲ دارند. سرگیجه همیشه نمی‌تواند علامت کمبود ویتامین باشد و بهتر است تشخیص را به پزشک واگذار کنید.

پوستتان رنگ پریده شده
اگر متوجه شدید که رنگ پوستتان رو به زردی می‌رود، ممکن است علتش کمبود B۱۲ باشد. وقتی کمبود دارید سلول‌های قرمز بسیار شکننده و به آسانی شکسته می‌شوند، که باعث آزاد شدن رنگدانه‌های بیلی روبین و زرد شدن رنگ پوست می‌شود.

زبان صاف و قرمز می‌شود
نصف کسانی که کمبود شدید B۱۲ دارند پاپیل‌های – برآمدگی‌های ریز روی زبان — زبانشان را از دست می‌دهند، مخصوصا آنهایی که دور لبه زبان هستند. همچنین بیماران از سوزش زبان نیز شکایت می‌کنند، مخصوصا در پشت زبان. از آنجا که بیشتر این برآمدگی‌های ریز حاوی غدد چشایی هستند اگر مقدار زیادی از دست بدهید دیگر حتی غذاهای مورد علاقه تان نیز بی‌مزه می‌شوند. در واقع خانم‌هایی که کمبود ویتامین B۱۲ دارند می‌توانند راحت‌تر وزن کم کنند چون غذاها دیگر برایشان طعمی ندارند، اما این اصلا روش عاقلانه‌ای برای کاهش وزن نیست.

هر چیز کوچکی باعث گریه یا نگرانی‌تان می‌شود
بیشتر از هر وقت دیگری احساس اضطراب و پایین بودن دارید؟ کمبود B۱۲ روی خلق و خو نیز تاثیر می‌گذارد، و فرد را به سمت افسردگی و اضطراب هدایت می‌کند. پزشکان هنوز به درستی نمی‌دانند که چرا این کمبود باعث افسردگی می‌شود، اما شاید دلیلش دخالت B۱۲ در سنتز مواد شیمیایی مغز از جمله سروتونین و دوپامین باشد که به تنظیم خلق و خو کمک می‌کند.

چشمتان یک مشکلی دارد
در موارد حاد، کمبود B۱۲ می‌تواند به عصب باصره آسیب برساند یا روی عروق خونی در شبکیه چشم تاثیر بگذارد، در نتیجه تاری دید، دو بینی، حساسیت به نور، و حتی از دست دادن بینایی اتفاق می‌افتد. برخی بیماران که کمبود B۱۲ به شبکیه چشمشان آسیب رسانده می‌گویند کم کم در دید خود سایه مشاهده می‌کردند تا وقتی که سطح B۱۲ بدن را بالا بردند و علائم متوقف شده.
برچسب ها: ویتامین B۱۲