کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تولید پارچه‌های فیبر کربن آغشته به رزین

15 خرداد 1401 ساعت 14:11


گروه علمی: با حمایت مرکز رشد دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، پارچه‌های فیبر کربن آغشته به رزین برای نخستین‌بار در کشور تولید شد.به گزارش ایسنا، میثم متاجی، دانشجوی دکترای ارگونومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و مخترع این طرح گفت: برای اولین بار در ایران تصمیم گرفتیم پارچه فیبرکربن آغشته به رزین را توسط گروهی از مخترعان جوان کشورمان، در راستای رفع نیاز جامعه در عرصه سلامت، ساخت ارتز پروتزهای متعدد حوزه توانبخشی و صنایع پهبادی، صنایع هوافضا، صنایع خودروسازی و بطور کلی در صنایعی که سبک سازی در آن نقش دارد، تولید کنیم.
 

وی افزود: در حال انجام پروژه کاری نیاز به ماده‌ای داشتیم که متوجه شدیم به‌رغم نیاز کشور، این ماده اولیه وارداتی است و در ایران تولید نمی‌شود و این بود که تصمیم گرفتیم خودمان در کشور این محصول را تولید کنیم. با توجه به کاربردهای گوناگون این محصول برای  بررسی، انجام مطالعات گوناگون و آزمایش های متعدد، از مشاوره مرکز رشد توسعه فناوری تجهیزات پزشکی و توانبخشی علوم توانبخشی وسلامت اجتماعی بهره گرفتیم.

متاجی تصریح کرد: در حال حاضر، محصولات وارداتی با قیمت تمام شده بیشتر، انتشار بالای گازهای الاینده، عدم سهولت در دسترسی و کاربری، وزن بیشتر که موجب فشار به فرد توانخواه می‌شود در بازار موجود است، اما این در حالی است که بهره‌مندی از پارچه‌های فیبر کربن آغشته به رزین ایرانی و تولید شه توسط مهندسان ایرانی، بسیار سبک، با سهولت کاربری، سهولت در نگهداری یخچال‌های کوچک با قابلیت برش به شکل دلخواه و بدون انتشار گازهای سمی را تولید کرده‌ایم که امیدواریم شاهد حمایت‌های مادی و معنوی نهادهای دولتی، صنایع گوناگون و حوزه سلامت، از محصولات ایرانی تولیدشده توسط محققان و فناوران جوان کشور باشیم. 

وی به فراز و نشیب های پیش روی فناوران و مخترعان نظیر عدم وجود امکانات مالی، در روند انجام کار، بوروکراسی پیچیده، رابطه میان علم و صنعت و رابطه صنعت، پزشکی و دانشگاه در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها، رابطه مخترع، دانشگاه و بازار اشاره کرد. دانشگاه‌ها باید به سمت و سوی تولید علم بومی پیش بروند و دغدغه‌های تازه‌تری در دانشگاه‌ها ایجاد شود که به رفع نیاز جامعه و ارتقای اقتصاد دانش بنیان بیانجامد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، این اختراع حاصل کار تیمی میثم متاجی، دانشجوی دکترای ارگونومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، علیرضا ستاری، دانش‌آموخته کارشناسی طراحی صنعتی و محمد مهدی رسولی، دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی صنعتی است.


کد مطلب: 340242

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/340242/تولید-پارچه-های-فیبر-کربن-آغشته-رزین

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir