به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۴:۲۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۲۱ ساعت ۰۹:۵۹
کد مطلب : ۳۴۱۱۷۷

تصمیم مالزی برای برچیدن اعدام

تصمیم  مالزی برای برچیدن اعدام
گروه بین الملل:تا کنون قضات مالزی برای جرائمی خاص مجازات اعدام تعیین می‌کردند. اینک کابینه این کشور تصمیم گرفته تا مجازات‌هایی دیگر را جانشین اعدام سازد. این که کدام مجازات‌ها را می‌توان جایگزین ساخت در دست بررسی است.
مالزی در جهت لغو مجازات الزامی اعدام که تا کنون بر جرائمی مانند قتل، قاچاق مواد مخدر، تروریسم، آدم‌ربایی و داشتن سلاح گرم اعمال می‌شد گام برداشته است.بنا بر تصمیم دولت این کشور، قرار است در آینده قضات آزاد باشند احکام جایگزین صادر کنند.وان جنیدی تونکو جعفر، وزیر دادگستری مالزی می‌گوید، بررسی‌هایی در دست انجام است تا مشخص شود چه مجازات‌هایی را می‌توان جایگزین اعدام کرد.او گفته است، تصویب این تغییرات در پارلمان زمان‌بر خواهد بود.به گفته رسانه‌های مالزی، در نوامبر سال گذشته بیش از یک‌هزار و ۳۵۰ نفر در صف اعدام قرار داشتند.سازمان عفو بین‌‌الملل در ماه مارس سال جاری در گزارشی در مورد وضعیت حقوق بشر در مالزی اعلام کرد، در سال ۲۰۲۱ نیز موضوع لغو اعدام مطرح بود اما در این زمینه هیچ پیشرفتی حاصل نشد.کاترینا ژورن مالیاموف، مدیر اجرایی سازمان حقوق بشری عفو بین‌الملل در کوالالامپور اقدام دولت این کشور در جهت لغو اعدام را عملی "قابل استقبال در جهت درست" نامید.
اما به عقیده او، این روند باید همچنین پیش برود تا بالاخره "این مجازات ظالمانه کاملا برداشته شود."مالیامونف گفت، مجازات الزامی اعدام بیش‌تر نصیب حاشیه‌نشینان جامعه مالزی شده است.
به گفته سازمان عفو بین‌الملل، مجازات اعدام تا کنون در ۱۴۴ کشور که بیش از دوسوم تمامی کشورهای دنیا را شامل می‌شود در عمل یا از طریق قانون برداشته شده است.


 
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *