به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۰ - ۰۰:۵۳
 
۵
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۲۲ ساعت ۱۸:۰۳
کد مطلب : ۳۴۱۵۴۰

یکشنبه پر اعتصاب و تظاهرات در شهرهای کشور

یکشنبه پر اعتصاب و تظاهرات در شهرهای کشور
گروه اقتصادی: به دنبال سقوط تاریخی ارزش ریال، امروز نرخ دلار آمریکا در بازار تهران از ۳۳ هزار تومان نیز عبور کرد تا برای دومین روز متوالی بار دیگر رکورد افزایش قیمت دلار شکسته شود.
 نرخ یک سکه طلا هم از 16 میلیون تومان، گذشت و بسیاری از کسبه بازار از جمله در بازار امین حضور در تهران مغازه های خود را بستند و در خیابان به شعار دادن پرداختند. همزمان با این تجمع، در تعداد دیگری از شهرها از جمله اصفهان، اراک و شیراز هم شاهد تجمع و تظاهرات بازنشستگان تامین اجتماعی بود. افزایش لحظه ای و سرسام آور قیمت ها، مالیات سنگین برای مشاغل و سقوط آزاد ارزش ریال که منجر به گسترش فقر و رشد فساد اقتصادی شده از جمله دلایل این اعتراضات است.
در همین حال، صبح یکشنبه ده‌ها نفر از شهروندان تهرانی در محله تهرانپارس، خیابان فرجام در اعتراض به قطعی های مکرر برق مقابل اداره برق منطقه تهرانپارس دست به تجمع زدند. تجمع کنندگان با سر دادن شعارهای «آب، برق، زندگی، حق مسلم ماست» به سیاست‌های دولت  اعتراض کردند.
در محله امین حضور تهران نیز کسبه این منطقه در اعتراض به افزایش بی‌ضابطه مالیات بخش خصوصی، دست از کار کشیده و اعتصاب کردند. کاسبان این منطقه با شروع اعتصاب به سراغ دیگر همکارانشان رفتند و با شعار «ببندید، ببندید» خواهان پیوستن دیگر کسبه به این اعتصاب شدند. معترضان پس از بستن مغازه‌ها به خیابان آمدند و با سر دادن شعارهایی به وضعیت اقتصادی پیش رو اعتراض کردند.
تجمع کنندگان در اعتراض به نوسان زیاد دلار، مالیات‎های زیاد، حضور هرروز تعزیرات و ضبط کالاهای کاسبان به سمت میدان بهارستان و مجلس حرکت کردند. در این مسیر نیروهای پلیس و لباس شخصی با ورود به منطقه از ادامه حرکت معترضان جلوگیری کردند. نیروهای امنیتی با موتور به جمعیت معترض حمله‌ور شده و  مانع از ادامه یافتن راهپیمایی شدند.
در شهر اراک هم خبرهایی از اعتصاب گسترده بازاریان در اعتراض به سیاست‌های مالیاتی منتشر شد. کسبه و اصناف بازار اراک با توقف فعالیت‌ها و بستن واحدهای صنفی خود، دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب در اعتراض به سیاست‌های مالیاتی و افزایش چندین برابری و بدون اطلاع قبلی در زمینه مالیات صورت گرفته است. نمایندگان اتحادیه‌ها و اصناف در سراسر کشور، نسبت به افزایش بی‌رویه مالیات اعتراض دارند و خواهان بازنگری در نحوه اجرای قوانین مالیاتی هستند.
علاوه بر این، راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی امروز هم در بسیاری از شهرها از جمله اراک، کرمانشاه، اردبیل، ساری، اهواز، اصفهان، بروجرد، امیدیه، زنجان، مشهد و .... برگزار شد و معترضان علیه مسئولان شعار دادند.
بازنشستگان تامین اجتماعی که ماه‌ها پس از برپایی تجمعات اعتراضی مکرر، مطالبات آنها همچنان بی‌پاسخ مانده است، در اعتراض به سطح پایین حقوق دریافتی و وضعیت فاجعه‌بار معیشتی مجددا به خیابان‌ها آمدند. مطالبات معترضان، اجرای کامل طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگی، اجرای بیمه مکمل و پرداخت تکمیلی هزینه‌های درمانی در دوران بازنشستگی است.

۱۴۰۱/۰۳/۲۲ ۱۸:۴۶
...

کمی مالیاتشو کم کن و سودشو زیاد ... (389104)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۳/۲۲ ۱۹:۵۸
برای چی اعتراض می کنید. شماها بازاری ها که منتظر همین هستید. هفتاد تا تک تومنی میره رو دلار، شما 175 درصد میزارین رو اجناستون. بگین خدا بده برکت. (389111)
۱۴۰۱/۰۳/۲۲ ۲۰:۳۰
تا کی با م تور و لباس شخصی جلوی مردم تا کجا ولی مردم حق دارند بگویند حق مسلم ما نان مسکن کار است (389112)
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۳/۲۲ ۲۱:۵۶
خدا رو شکر دولت عوص شد قشرهای مختلف میان تو خیابون دولت قبل که فک کنم همه چیز گل و بلبل بوده و این چیزایی که بوده تو هم ملت بوده (389116)