به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۲ - ۰۱:۰۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۲۵ ساعت ۱۱:۲۰
کد مطلب : ۳۴۲۰۴۵
در جست و جوی موفقیت در سرزمین پدری

الکس‌ نوری و جالب‌ترین نیمکت فصل آینده لیگ برتر

گروه ورزشی: به نظر می‌رسد هواداران استقلال از انتخاب الکس نوری به‌عنوان سرمربی آتی استقبال کرده‌اند.
الکس‌ نوری و جالب‌ترین نیمکت فصل آینده لیگ برتر
ماه‌ها و حتی شاید سال‌ها بعد از مطرح شدن چندباره نام الکس نوری به‌عنوان یکی از گزینه‌های سرمربیگری تیم‌های بزرگ ایران(از ملی تا باشگاهی) سرانجام او در آستانه امضای قرارداد با استقلال قرار دارد و شاید بشود او را قویا به‌عنوان سرمربی آینده آبی‌پوشان معرفی کرد.

الکساندر نوری؛ بزرگ‌ترین نکته کارنامه حرفه‌ای این بازیکن ایرانی‌الاصل سابق وردربرمن و اولدن‌بورگ حضور ناگهانی روی نیمکت سبزها و موفقیت فوق‌العاده‌اش در فصل اول سرمربیگری بود. تا آنجا که وب‌سایت‌های آلمانی او را به‌عنوان یک پدیده تازه مربیگری در آلمان معرفی کردند.

باشروع فصل بعد اما شرایط نوری به‌شدت تغییر کرد و او با تجربه 5 شکست در 10 مسابقه ابتدایی فصل از روی نیمکت این تیم باسابقه آلمانی بلند شد. تیمی که البته درنهایت کارش به سقوط از بوندس‌لیگا کشیده شد. لیگی که هواداران دیرپای آن از رقابت وردر با بایرن و سایر غول‌های بوندس‌لیگا خاطرات زیادی دارند.

نوری بعد از وردربرمن هدایت تیم بحران‌زده اینگول‌اشتات را برعهده گرفت اما در آنجا هم نتوانست به موفقیت خاصی برسد و بعد نوبت به هرتابرلین رسید. باشگاهی که بعد از ولخرجی در پنجره نقل و انتقالات زمستانی دو فصل پیش یورگن کلینزمن را برای یک پروژه جاه‌طلبانه به خدمت گرفت اما نتیجه حضور این ستاره سابق فوتبال آلمان و سرمربی اسبق بایرن و تیم ملی فاجعه‌آمیز بود و نیمکت هرتا به سرعت دچار تغییر شد تا دستیار کلینزی، الکس نوری روی آن بنشیند. 

نوری در مقام مربی جایگزین هم موفقیتی در هرتا نداشت تا بوندس‌لیگا را ترک کرده و به لیگ دو یونان برود و در آنجا نتایج نه‌چندان خوبی بگیرد.

از نظر کارنامه الکس نوری چندان مربی فوق‌العاده‌ای به شمار نمی‌آید، اما شاید حضور او در ایران و انرژی و علاقه‌ای که به‌صورت طبیعی از هواداران دریافت خواهد کرد، وی را تبدیل به یک مربی جدید در بالاترین سطح فوتبال ایران کند.

نوری دو ملیتی است و نمی‌شود گفت که کاملا آلمانی یا ایرانی است؛ اما سال‌ها است که توجه علاقه‌مندان به فوتبال در ایران را به خود جلب کرده و به هر حال روزی می‌رسید او روی نیمکت یکی از تیم‌های خوب ایرانی بنشیند.

حالا به نظر می‌رسد استقلال این جسارت را داشته تا او را با پیشنهادی معقول به تهران بکشاند و شاید فوتبال ایران را صاحب یک سرمربی جدید و برجسته کند. شاید هم این فرصتی برای نوری باشد تا دوباره به بالاترین سطح رقابت در فوتبال آلمان بازگردد؛ جایی که از نظر ذهنی به آن تعلق داشته است.

جالب است بدانید که او در دوره سرمربیگری برانکو ایوانکوویچ در تیم ملی تا آستانه پوشیدن پیراهن تیم ملی نیز پیش رفت اما بعد از یک اردو از جمع ملی‌پوشان فوتبال ایران خارج شد. با این حال شاید در طالع نوری این نوشته شده بود که روزی قرار است نمایش فوق‌العاده‌ای برای میلیون‌ها هوادار در ایران داشته باشد. او از این نظر بی‌شباهت به افشین قطبی نیست. مربی سابق تیم ملی کره جنوبی که در یک تابستان رویایی به پرسپولیس پیوست و در نهایت با سرخ‌ها قهرمان ایران شد و خود را به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مربیان تاریخ لیگ برتر در ذهن‌ها به ثبت رساند. شاید برای الکس نوری هم تاریخ به همین شکل در حال نوشتن باشد.

طبعا جانشینی فرهاد مجیدی با رکوردهای بی‌شمار کار راحتی نیست اما شاید این مربی خوش‌قیافه بتواند موفقیت‌های سرمربی پیشین را تکرار کند. در این‌صورت یک نام محبوب جدید در باشگاه استقلال متولد خواهد شد.
برچسب ها: باشگاه استقلال