به روز شده در ۱۴۰۱/۰۷/۱۲ - ۰۱:۰۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۲۷ ساعت ۱۸:۴۷
کد مطلب : ۳۴۲۴۲۱

کمبود ویتامین D را جدی بگیرید

کمبود ویتامین D را جدی بگیرید
گروه علمی: زوال عقل یکی از دلایل اصلی ناتوانی و وابستگی در میان سالمندان در سراسر جهان است که با افزایش سن بر تفکر و رفتار تأثیر می گذارد.تحقیقات ژنتیکی جدید محققان دانشگاه ساوت استرالیا ارتباط مستقیم بین زوال عقل و کمبود ویتامین D را نشان می‌دهد.

این مطالعه با بررسی ارتباط بین ویتامین D، خطر زوال عقل و سکته مغزی را نشان داد:
• سطوح پایین ویتامین D با حجم کمتر مغز و افزایش خطر زوال عقل و سکته مرتبط بود.
• تجزیه و تحلیل‌های ژنتیکی از اثر کمبود ویتامین D و زوال عقل پشتیبانی می‌کند.
• در برخی از جمعیت‌ها تا ۱۷ درصد از موارد زوال عقل ممکن است با افزایش سطح طبیعی ویتامینD در همه افراد قابل پیشگیری باشد.

زوال عقل یک سندرم مزمن یا پیشرونده است که منجر به زوال عملکرد شناختی می‌شود. در سراسر جهان، بیش از ۵۵ میلیون نفر مبتلا به زوال عقل هستند که هر ساله ۱۰ میلیون مورد جدید تشخیص داده می‌شود.در این مطالعه، داده‌های ۲۹۴,۵۱۴ شرکت‌کننده تجزیه و تحلیل شد و تأثیر سطوح پایین ویتامین دی (۲۵ نانومول در لیتر) و خطر زوال عقل و سکته مغزی بررسی شد.

پروفسور «الینا هیپونن»، محقق ارشد، می‌گوید: «این یافته‌ها برای پیشگیری از زوال عقل و درک نیاز به از بین بردن کمبود ویتامین D مهم هستند.»پروفسور هیپونن می‌گوید: «ویتامین D یک پیش ساز هورمونی است که به طور فزاینده ای برای تأثیرات گسترده، از جمله بر سلامت مغز شناخته می‌شود.»

وی در ادامه افزود: «مطالعه ما اولین مطالعه‌ای است که با استفاده از تجزیه و تحلیل‌های ژنتیکی قوی در میان جمعیت زیادی، تأثیر سطوح بسیار پایین ویتامین D را بر خطرات زوال عقل و سکته مغزی بررسی می‌کند.»
این یافته‌ها با توجه به شیوع بالای زوال عقل در سراسر جهان بسیار قابل توجه است.برای افرادی که به هر دلیلی ممکن است ویتامین D کافی از نور خورشید دریافت نکنند، اصلاح رژیم غذایی ممکن است کافی نباشد و ممکن است به مکمل نیاز باشد.
برچسب ها: ویتامین D
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *