به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۹:۱۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۲۸ ساعت ۱۸:۰۹
کد مطلب : ۳۴۲۵۹۴

فراموشکاری پیری: طبیعی یا غیرطبیعی؟

فراموشکاری پیری: طبیعی یا غیرطبیعی؟
گروه علمی: بسیاری از افراد در سنین بالا نگران حافظه و سایر توانایی‌های فکری‌شان می‌شوند، برای مثال دیرتر یاد گرفتن چیزهای جدید یا فراموش کردن انجام کارهای روزمره.این تغییرات معمولا نشانه فراموشکاری خفیف هستند که اغلب بخشی طبیعی از روند سالمندی است و نه یک مشکل جدی حافظه.

اما تفاوت میان فراموشکار طبیعی مربوط به افزایش سن و یک اختلال وخیم حافظه که ممکن است شروع روند بیماری زوال عقل باشد، چیست؟ فراموش کردن‌های گاهگاهی با افزایش سن پدیدده‌ای طبیعی شمرده می‌شود، اما اگر مشکل جدی حافظه ایجاد شده باشد، انجام کارهای روزمره مانند رانندگی، استفاده از تلفن یا یافتن محل زندگی مختل می‌شود.در چنین مواردی باید با دکترتان صحبت کنید تا او تعیین کند آیا این اشکالات حافظه و مشکلات در توانایی‌های شناختی دیگر مانند توانایی فکر کردن واضح و یادگیری، طبیعی هستند یا نه و اگر غیرطبیعی هستند، چه چیزی عامل ایجاد آنها شده است.اگر این نشانه‌ها در شما بروز کرده باشد، بهتر است به پزشکتان صحبت کنید:
پرسیدن مرتب و تکراری یک سوال مشابه.
گم شدن در جاهایی که آنها را خوب می‌شناسید.
دچار مشکل شدن در عمل کردن به دستور آشپزی یا دستورها برای استفاده از وسائل خانه.
عوضی گرفتن و سردرگمی پیدا کردن درباره زمان، اشخاص و مکان‌ها
مراقبت نکردن از خود - غذای درست و حسابی نخوردن، حمام نکردن و رفتارهای پرخطر انجام دادن.
برچسب ها: فراموشکاری
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *