به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ - ۱۳:۲۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۳۰ ساعت ۱۷:۲۸
کد مطلب : ۳۴۲۹۹۱

کشف سریع‌ترین سیاهچاله با ویژگی‌های جالب توجه

کشف سریع‌ترین سیاهچاله با ویژگی‌های جالب توجه
گروه علمی: سریع ترین سیاهچاله توسط یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی کشف شد. این سیاه چاله با سرعت در حال رشد بوده و می‌تواند در هر ثانیه جرمی به اندازه زمین را ببلعد.محققان توانستند سریع ترین سیاهچاله را کشف کنند. این سیاه چاله که اندازه آن سه میلیارد برابر خورشید بوده به دلیل مصرف سریع با سرعت زیادی در حال رشد است؛ به گونه‌ای که می‌تواند در هرثانیه جرمی معادل یک سیاره زمین را ببلعد. بررسی‌ها نشان می‌دهد این سیاهچاله به واسطه فرایند برافزایش رشد می‌کند؛ در این فرایند سیاهچاله می‌تواند ماده را از صفحه نازک گاز و غبار که در اطراف آن در حال چرخش هستند به بیرون بکشد.

جزئیات کشف سریع ترین سیاهچاله
در حالی که رشد بسیاری از سیاه چاله‌های مشابه میلیارد سال قبل متوقف شده، اما این سیاه چاله کماکان در حال رشد بوده و 500 برابر از کمان ای‌ستاره (*Sagittarius A) بزرگتر است. کمان ای‌ستاره یک ابر سیاه چاله در قلب کهکشان راه شیری بوده که کل منظومه شمسی در پشت افق رویداد آن قرار می‌گیرد. محققان با بررسی‌های بیشتر دریافتند این سیاهچاله جدید به عنوان سریع ترین سیاه چاله در حالی رشدی محسوب می‌شود که حدود 9 میلیارد سال عمر دارد.

کریستوفر اونکن، محقق دانشکده تحقیقات نجوم و اخترفیزیک در دانشگاه ملی استرالیا در خصوص این کشف بزرگ اعلام کرد در حال حاضر سعی داریم به این دو پرسش پاسخ دهیم که چرا این سیاه چاله با سایر سیاه چاله‌ها متفاوت است؟ و آیا این سیاه چاله به دلیل اتفاق خاصی اینگونه تغییر پیدا کرده یا خیر؟ وی افزود البته ممکن است این سیاه چاله نیروی خود را به دلیل برخورد دو کهکشان بزرگ با یکدیگر تامین کرده باشد.

طبق گفته محققان برافزایش سریع ماده به سطح این سیاه چاله باعث شده تا یک اختروش منفجر شود و انرژی مورد نیاز برای ۷ هزار برابر درخشان‌تر از نور هر ستاره در کهکشان راه شیری را از خود خارج سازد. محققان این اختروش را درخشان‌ترین اختروش طی حدود دو سوم از عمر ۱۳.۸ میلیارد ساله جهان می‌دانند.

هنگام رصد این اختروش از زمین درخشندگی آن به 14.5 می‌رسد؛ یعنی از پلوتون کمی تیره‌تر بوده و درخشندگی آن در حدی است که بتوان با تلکسوپ‌های مناسب در یک منطقه بسیار تاریخ آن را در آسمان مشاهده کرد. گفتنی است محققان سریع ترین سیاه چاله را به واسطه برنامه SkyMapper و توسط تلسکوپ ۱.۳ متری در رصدخانه سایدینگ اسپرینگ در استرالیا کشف کردند.

کریستین ولف، دانشیار دانشگاه ملی استرالیا نیز عنوان کرد امکان کشف یک سیاه چاله مشابه که بتواند با سرعت بسیار زیادی در حال رشد باشد و نیروی یک اختروش بزرگ را نیز تامین کند غیرممکن است. همچنین دانشمندان طی دهه‌های گذشته دنبال چنین اختروشی بودند و توانستند هزاران نمونه کم‌نورتر را شناسایی کنند، اما این اختروش کشف شده بسیار باورنکردنی به نظر می‌رسد.
برچسب ها: سیاهچاله
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *