به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ - ۱۴:۰۹
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۳۱ ساعت ۰۹:۰۶
کد مطلب : ۳۴۳۰۲۱

کیهان ساعت به خواب‌رفتن‌ملت را مشخص کرد

کیهان ساعت به خواب‌رفتن‌ملت را مشخص کرد
گروه سیاسی: روزنامه کیهان در ادامه مخالفت‌های خود با  فضای مجازی، در گزارشی تحت عنوان «اعتیاد به تلفن همراه و فضای مجازی تهدیدی جدی برای خانواده‌ها» به این موضوع پرداخته است.وقتی صحبت از اعتیاد می‌شود، بلافاصله اذهان به سمت سیگار، مواد مخدر و انواع روان‌گردان و... می‌رود اما در اغلب جوامع امروزی، اعتیادی به نام اعتیاد به استفاده از فضای مجازی و تلفن همراه نیز شایع شده است که با وجود همه آسیب‌هایش در سبک‌زندگی و سلامتی افراد، برای برخی به‌اندازه سیگار و مواد مخدر زشت و خطرناک جلوه نمی‌کند.

 این روزها با ورود به مکان‌های عمومی از جمله مترو، اتوبوس و حتی مهمانی‌ها و جمع خانواده به جرات می‌توان گفت یکی از اتفاقاتی که خیلی زیاد به چشم می‌آید مشغول بودن افراد به گوشی‌‌های همراه است. اوضاع به گونه‎‌ای است که گویی تلفن همراه جزئی از اعضای بدن این افراد شده است!

 بسیارند کسانی که پیش از خواب شبانه، ابتدا شبکه‌های اجتماعی را زیر و رو می‌کنند و بعد به خواب می‌روند و یا به محض بیدارشدن از خواب ابتدا پیام‌های احتمالی و اعلان‌های دریافتی تلفن‌شان را بررسی می‌کنند. سرک کشیدن در شبکه‌های اجتماعی در هر مکان و زمانی حتی موقع غذاخوردن و انجام کاری مثل تماشای تلویزیون در افراد معتاد به تلفن همراه و فضای مجازی نسبتاً شایع است.

 نقش سبک زندگی و توجه به ساعت زیستی بدن مثل تنظیم ساعت خواب، انجام ورزش و... همواره در رهایی از اعتیاد موثر بوده است؛ این نکته‌ای است که اسماعیل‌تبار نیز روی آن دست می‌گذارد و می‌گوید: طی 24 ساعتی که در شبانه‌روز وجود دارد، خواب و ورزش تاثیر فوق‌العاده‌ای در برخورد با اعتیاد به استفاده از موبایل و فضای مجازی دارند.

بهتر است همه افراد اعم از بزرگسال، کودک و زن و مرد از ساعت 10 یا 11 شب بخوابند؛ این تجربه اجداد ما در دوره غارنشینی هم بوده و چشم بعد از تاریکی به راحتی می‌پذیرد که خوابیده است. اکنون وجود نور موبایل در آغاز خواب و در رختخواب آسیب بسیار شدیدی به سلامت انسان ازجمله چشمان هر فرد وارد می‌کند. بنابراین آشنایی و توجه به روند روزانه و طبیعی زندگی و ساعت زیستی بدن و همین‌طور اعمال الگوی زندگی 24 ساعته سالم می‌تواند در کاهش اعتیاد به استفاده از موبایل و فضای مجازی موثر باشد.

(با اشاره به لزوم جایگزینی عادات جذاب به جای استفاده از موبایل در بین کودکان و نوجوانان): جذابیت‌های جایگزین موبایل از طریق فراگیری مهارت‌های مقابله با اعتیاد می‌تواند توسط مشاور و روان‌شناس به پدر و مادر آموزش داده شده و سپس توسط آنها به فرزندان ارائه شود. به طور کلی باید تاکید شود که فهمیدن سبک زندگی در 24 ساعت شبانه‌روز و شناسایی تعداد ساعات درگیری فرد با موبایل و نهایتاً جایگزینی عادات مثبت مثل ورزش کردن، خواب مناسب، مطالعه و... تاثیر خوبی در رهایی از اعتیاد به استفاده از موبایل و فضای مجازی دارد.
برچسب ها: روزنامه کیهان
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۳/۳۱ ۱۱:۲۸
دقیقا درست گفتند
حرف حساب جواب نداره
نظریه پزشکی هم این را ثابت کرده
بهترین زمان خوردن شام اوائل شب
بهترین زمان خواب 11-10شب میباشد
چون سیستم دفاعی بدن دربرابر حملات احتمالی ویروسها و... در این ساعات فعال و از 2-1 نیمه شب به بعد قدرت دفاعی بدن تقریبا به صفر میرسد (389501)
داروش
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۳/۳۱ ۱۳:۳۵
شاید نماینده و اموزش اول این روزنامه در کره شمالی بوده که ابنگونه برای زندگی مردم برنامه میذاره. (389507)
۱۴۰۱/۰۳/۳۱ ۱۹:۴۰
در مورد استفاده از موبایل در هنگام رانندگی که بلای جان و اعصاب و روح و روان افراد در جاده ها و معابر شده سخن به میان نیامده است، به نظر میرسد دغدغه ایشان فقط سلامت خود افراد موبایل بدست است و نه رعایت حق و حقوق شهروندانی که زندگی و اعصاب آنان بازیچه دست ابن دسته از ابلهان مزاحم است. (389535)
۱۴۰۱/۰۳/۳۱ ۲۱:۰۹
نماینده کره شمالی (389538)