به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ - ۱۹:۱۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ ساعت ۱۰:۳۸
کد مطلب : ۳۴۳۱۵۳
فاطمه راکعی خطاب به قالیباف:

اجازه ندهید بعضی نمایندگان مجلس «حرف‌های صد من یک غاز» بزنند

اجازه ندهید بعضی نمایندگان مجلس «حرف‌های صد من یک غاز» بزنند
گروه سیاسی: فاطمه راکعی از چهره های اصلاح طلب در واکنش به اظهارات نماینده اصفهان درباره ازدواج دختران بالای۳۰سال ایرانی با مردان کشورهای دیگر ، یادداشتی در روزنامه اعتماد منتشر کرد.در بخشهایی از این یادداشت آمده است:
در گویش قدیمی پارسی، ضرب‌المثلی وجود دارد درباره «حرف‌های صد من یک غاز» که برای مواردی به کار می‌رود که فردی، بدون فکر زبانش را می‌جنباند و صحبت‌هایی را مطرح می‌کند که فاقد اهمیت و ارزش است.اظهارات روزهای اخیر یکی از نمایندگان اصفهان درخصوص ازدواج دختران بالای ۳۰ سال ایران با مردان شیعه کشورهای لبنان، سوریه، یمن و... ابعاد تازه‌ای از برخوردهای سطحی با مقولات مهم و کلیدی در کشور را نمایان کرد.

 معلوم نیست چرا برخی از افراد و جریانات سیاسی تندرو و متعصب، تصور می‌کنند، دختران ایرانی برای پیدا کردن شریک زندگی خود به قیم نیاز دارند، دختران این سرزمین از آگاهی و درک کافی برای بهترین انتخاب‌ها برخوردارند و هر زمان که صلاح بدانند با مردان ایرانی یا خارجی ازدواج خواهند کرد. بنابراین دخالت در این زمینه در حیطه وظایف نمایندگان قرار ندارد و در زمره امور شخصی افراد قرار می‌گیرد.

ازدواج یک امر کاملا شخصی است و در دایره حقوق فردی هر شهروندی قرار دارد. ممکن است یک دختر ایرانی دوست داشته باشد در سنین جوانی و زیر ۳۰ سال ازدواج کند یا در سنین بالاتر ازدواج کنند (یا حتی ازدواج نکند) اینکه یک نماینده وارد خصوصی‌ترین امور شخصی جامعه زنان شود، جز بی‌احترامی معنای دیگری ندارد.*دامنه وسیعی از زنان ایرانی با مردانی با تابعیت سایر کشورها ازدواج کرده‌اند و تا مدت‌ها فرزندان برآمده از این ازدواج‌ها، فاقد شناسنامه بودند. این روند بعد از پیگیری‌های مستمری که از مجلس ششم آغاز شده بود در دولت قبلی عملیاتی شد.

نکته تاسف‌آور آن است که این نماینده، بعد از افزایش انتقادات حتی حاضر به عذرخواهی از افکار عمومی و جامعه زنان کشور نشدند و با فرافکنی بر دیدگاه‌های خود پافشاری کرده است. این وظیفه رییس مجلس است که جلوی طرح این رویکردهای تند و افراطی توسط نمایندگان ایستادگی کند و اجازه ندهد، این نوع اظهارات در فضای تقنینی کشور طنین‌انداز شود.

یکی از مضرات جدی ردصلاحیت افراد کارآمد، متخصص و صاحب دیدگاه آن است که زمینه حضور چهره‌هایی حاشیه‌ساز، غیرکارشناس و سطح‌نگر را در فضای مدیریتی و تصمیم‌سازی کشور فراهم می‌سازد. تداوم این روند باعث خواهد شد ساختارهای مدیریتی کشور به جای پرداختن به موارد کلیدی و سرنوشت‌ساز به زندگی شخصی نسل‌های مختلف کشور سرک بکشند و برای جوانان آگاه و فرهیخته، نسخه‌های صد من یک غاز بپیچند.
برچسب ها: فاطمه راکعی
** ارسال نظر برای اين مطلب در تاريخ ۱۴۰۱-۰۵-۰۲ ۰۸:۰۰ بسته می شود. **
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


۱۴۰۱/۰۴/۰۱ ۱۲:۱۷
چه خوب بود ویدیو اظهارات بانکی را می گذاشتید. (389547)
۱۴۰۱/۰۴/۰۱ ۱۲:۱۸
مجلس انقلابی وجهادی باید 10 درصدی حرف بزند چون انتصاب شدن نه انتخاب (389549)
مریم
Romania
۱۴۰۱/۰۴/۰۱ ۱۲:۲۰
شما خودشو ناراحت نکنید
...
و مردم همه این ... را می شناسد و به موقع ......... (389550)
۱۴۰۱/۰۴/۰۱ ۱۵:۳۲
در جامعه بعضی حرف و حدیث ها حساب شده است تا با افکار مردم بازی کنندوذهن جامعه رابه حاشیه ببرند تا آنچه هدفشان است به آن برسند. (389555)
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۰۱ ۱۸:۴۳
گرانی،قطار،متروپل،وزیر،حقوق بشرزندان،اعدام،قطع انگشتان دست،...به حاشیه رفت کدام مهمتره دربارش حرف بزنیم ای اصلاح طلب (389557)
۱۴۰۱/۰۴/۰۲ ۰۶:۳۴
خواهرم‌این‌حرف‌یک‌نا‌نماینده‌نیست‌... (389563)
۱۴۰۱/۰۴/۰۲ ۰۹:۱۹
سرکار خانم راکعی! آقای قالیباف جلوی حرف زدن نماینده ای را که حرف های صدمن یک غاز نزند (اگر چنین نماینده ای وجود داشته باشد) خواهد گرفت، چون حرفش فراتر از دایره دانش ایشان خواهد بود. (389564)