به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۱۰:۰۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۰۲ ساعت ۱۴:۲۰
کد مطلب : ۳۴۳۳۲۳

حامل کیف هسته‌ای پوتین کشته شد

حامل کیف هسته‌ای پوتین کشته شد
گروه بین الملل: جسد یک سرهنگ مخفی که کد‌های هسته‌ای رئیس‌جمهور روسیه را در یک کیف حمل می‌کرد در خانه‌اش پیدا شده است.
 نام این سرهنگ مخفی «وادیم زیمین» بوده و ۵۳ سال سن داشته است. او پس از استعفا از سمت افسر در خدمات امنیتی با اتهام رشوه گرفتن در شغل جدید خود در خدمات گمرکی مواجه شده بود. زیمین یک سرهنگ بازنشسته در سرویس امنیت فدرال و مسئول کیف حامل کنترل‌های هسته‌ای روسیه بود که همواره رهبر کرملین را همراهی می‌کرد.
گفته می‌شود که او این نقش را به عنوان دستیار «بوریس یلتسین» رئیس جمهور اسبق روسیه نیز ایفا می‌کرد. زیمین در سرویس امنیتی به نقش سرهنگی در زمان جانشینی خود در دوره «ولادیمیر پوتین» ادامه داد. با این وجود، نقش دقیق او مشخص نبود و تنها یک تصویر از زیمین وجود دارد. جسد او که با شلیک گلوله کشته شده در آشپزخانه آپارتمان‌اش در ناحیه کراسنوگورسک پیدا شده است. این حادثه در حالی رخ داد که «زیمین» پس از پیوستن به خدمات گمرکی در نقشی ارشد با تحقیقات جنایی به اتهام رشوه گرفتن مواجه بود.
گمان می‌رود کیفی که او حمل می‌کرد حاوی دستگاه پرتاب موشک‌های استراتژیک کرملین باشد. این کیف که دارای کد کلید شخصی‌سازی شده می‌باشد معمولا تحت نظارت ۲۴ساعته است و زرادخانه هسته‌ای مسکو را کاملا کنترل می‌کند. این کیف که به زبان روسی Cheget نام دارد در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی ساخته شد و برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ میلادی به جهانیان نمایش داده شد و محتوای آن از نزدیک در تلویزیون مشاهده شده است.
مشهور است که پوتین با تاکید بر اینکه افسر حامل کد‌های هسته‌ای در کنار او قابل مشاهده است رفتار همراه با طعنه به غرب از خود نشان می‌دهد. او این کار را در آوریل هنگام شرکت در مراسم تشییع جنازه «ولادیمیر ژیرینوفسکی» سیاستمدار ملی گرای افراطی در مسکو انجام داد. تصور می‌شود که حضور قابل مشاهده یک افسر ارشد نظامی با کیف نشانه‌ای از نمایش این تهدید توسط پوتین است که او می‌تواند هر لحظه‌ای که اراده کند تسلیحات هسته‌ای ویرانگر را مستقر سازد. ناظران می‌گویند غیرمعمول‌ترین جنبه کیف آن است که دکمه راه اندازی در واقع سفید است و آنطور که معمولا تصور می‌شود قرمز نیست.
 
مرجع : سایت فرارو
برچسب ها: روسیه