به روز شده در ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ - ۲۱:۳۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۰۳ ساعت ۱۱:۲۴
کد مطلب : ۳۴۳۴۱۰

پذیرش نامزدی اوکراین و مولداوی در اتحادیه اروپا

پذیرش نامزدی اوکراین و مولداوی در اتحادیه اروپا
گروه بین الملل: سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا  در نشست خود در بروکسل با دریافت موقعیت نامزدی عضویت اوکراین و مولداوی در این اتحادیه موافقت کردند.
ماه‌هاست که اوکراین هر روز تأکید بر دریافت موقعیت نامزدی در اتحادیه اروپا را دارد. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در سفری که یک هفته پیش به کی‌یف داشتند، موافقت خود را با نامزدی دو کشور اوکراین و مولداوی برای عضویت در اتحادیه اروپا اعلام کردند و گفتند که در نشست بعدی سران اتحادیه اروپا در راستای پذیرش نامزدی این دو کشور تلاش خواهند کرد.حال سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا  با دریافت موقعیت نامزدی عضویت اوکراین و مولداوی در این اتحادیه موافقت کردند.شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا این تصمیم سران کشورهای عضو را "لحظه‌ای تاریخی" خواند.اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا گفت: «امروز، روز خوبی برای اروپا بود.»
 اتحادیه اروپا با این اقدام خود تلاش‌های دو کشور نامزد برای چشم‌انداز ورود به اتحادیه اروپا را به رسمیت شناخت و می‌خواهد این شهامت را به آن‌ها بدهد تا با اقدامات اصلاحی در کشورهای خود، راه ورود به جمع اتحادیه اروپا را هموار سازند.ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، با توجه به جنگ روسیه علیه کشورش، بارها خواستار ارسال پیامی قاطع از سوی اتحادیه اروپا شده بود تا به مردم ۴۰ میلیونی کشورش نشان دهد که مبارزه برای آزادی و دموکراسی روزی به ثمر خواهد نشست.اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در آستانه برگزاری نشست سران این اتحادیه یک بار دیگر کشورهای عضو را فراخواند با نامزدی اوکراین موافقت کنند.این سیاستمدار سوسیال دموکرات، اجلاس سران اتحادیه اروپا را "تاریخی" خواند، اما هم‌زمان به تأکید خواستار اصلاحات در اتحادیه اروپا در مورد روند پذیرش اعضای جدید شد.صدراعظم آلمان گفت که اتحادیه اروپا باید "قابلیت گسترش" داشته باشد و این مستلزم آن است که اصل توافق مطلق اعضا باید لغو شود.
موقعیت نامزدی عضویت در اتحادیه اروپا به معنای پذیرش سریع در این اتحادیه نیست. حال اتحادیه اروپا باید وارد مرحله مذاکرات با کشورهای اوکراین و مولداوی شود تا اصلاحات لازم در این کشورهای صورت پذیرند.این تغییرات شامل اصلاحات در نظام قضایی، مبارزه قاطعانه با فساد و تضمین آزادی‌های دموکراتیک و حاکمیت قانون در کشور است.
نمونه ترکیه نشان داده است که روند عضویت می‌تواند به بن‌بست بینجامد. ترکیه از سال ۱۹۹۹ نامزد عضویت در اتحادیه اروپاست. مذاکراتی که با دولت ترکیه در سال ۲۰۰۵ برای اجرای اصلاحات آغاز شد، هم‌اکنون سال‌هاست که مسکوت گذارده شده است، زیرا بروکسل چشم‌اندازی برای اصلاحات در این کشور نمی‌بیند و ترکیه سال به سال از حاکمیت قانون فاصله گرفته است.
این نشست سران در مورد گرجستان گفته است که این کشور ۳،۷ میلیونی زمانی موقعیت نامزدی به دست خواهد آورد که دست به اجرای یک رشته اصلاحات زده باشد. از نظر سران کشورهای اتحادیه اروپا، موقعیت گرجستان بسیار بی‌ثبات‌تر از کشور ۲،۶ میلیونی مولداوی است.


 
برچسب ها: اوکراین
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *