به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۱ - ۱۹:۱۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۰۳ ساعت ۱۷:۴۷
کد مطلب : ۳۴۳۵۱۲
برنج پاکستانی جای برنج ایرانی را گرفت

برنج کیلویی 180 هزار تومان واقعیت دارد؟

برنج کیلویی 180 هزار تومان واقعیت دارد؟
گروه اقتصادی: بهمن ماه سال گذشته بود که با افزایش شدید قیمت برنج، وزارت جهاد کشاورزی قیمت انواع برنج خارجی و ایرانی را اعلام کرد و خواستار نظارت و بازرسی بر رعایت این قیمت‌ها شد.قاسمعلی حسنی، درباره وضعیت کنونی بازار برنج گفت: قیمتی که دولت برای فروش برنج‌های ایرانی تعیین کرد از 42 تا 60 هزار تومان بود اما این طرح موفق نبود.

وی در توضیح این مطلب افزود:همان زمان هم کسبه و شالیکاران اعلام کردند برنج ایرانی نمی‌توان مشمول قیمت‌‌گذاری کرد و حالا نیز برنج هاشمی درجه یک که دولت قیمتی برابر با 60 هزار تومان در هر کیلو برای آن تعیین کرد، در بازار حداقل کیلویی 110 هزار تومان به فروش می‌رسد.وی در پاسخ به این سئوال که گرانی برنج شیوه خرید مردم را تغییر داده است یا خیر؟ گفت: برنج کالایی است که مردم اغلب ماهانه و سالانه نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند.هنوز خیلی از مردم از انبارهای خانگی‎شان مصرف می‎کنند و تقاضای جدیدی وارد بازار نشده است البته در ماه‎های اخیر شاهد آن هستیم که حجم خریدها به بسته‎های 10 کیلوگرمی کاهش یافته است. در عین حال برخی شرکت‎ها حتی برنج بسته‎بندی کیلویی عرضه می‎کنند که نشان می‌دهد بالا رفتن قیمت در روش خرید موثر است.به گفته وی اغلب شرکت‌های داخلی اقدام به عرضه برنج در بسته‌های 2 تا 10 کیلویی کرده‌اند.

برنج پاکستانی سر سفره ایرانی
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی درباره وعده دولت مبنی بر واردات و عرضه برنج‌های خارجی با کیفیتی همانند برنج طارم ایرانی توضیح داد: بررسی‎ها نشان می‌دهد برنج پاکستانی بیشتر از سایر انواع برنج خارجی در بازار خریدار دارد علت هم این است که طعم این برنج شبیه برنج ایرانی است. این فعال صنفی در توضیح این مطلب افزود: در اصل بذر برنج‌های ایرانی به پاکستان فرستاده شده و در نتیجه محصول تولید شده پاکستانی اکنون در بازار ایران طرفداران بسیاری پیدا کرده است. وی درباره قیمت این برنج نیز گفت: قیمت برنج پاکستانی یک سوم قیمت برنج‌های ایرانی است و در حدود 38 هزار تومان در هر کیلو قیمت دارد. همان طور که گفتم به لحاظ طعم نیز با ذائقه‎ی ایرانیان سازگار است.

قیمت انواع برنج
وی گفت: در ماه‌های اخیر برنج‌هایی در قالب طرح رمضان و از سوی شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران به بازار عرضه شد که در قالب این طرح برنج تایلندی کیلویی 12.5 هزار تومان و برنج هندی به نرخ 18.5 هزار تومان فروخته شد.وی افزود: اکنون در بازار و بنکداری‌ها برنج هندی 26 تا 36 هزار تومان و برنج ایرانی از 60 تا 110 هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

وی تصریح کرد: آنچه اغلب مصرف کنندگان به دنبال خرید آن هستند برنج‌هایی هستند که با قیمت 60 تا 110 هزار تومان به فروش می‌رسند مانند برنج فجر کیلویی 89 هزار تومان، برنج شیرودی 69 هزار تومان،  برنج ندا کیلویی بیش از 60 هزار تومان، برج هاشمی نیز کیلویی حدود 110 هزار تومان به فروش می‌رسد.وی درباره فروش برنج 180 هزار تومانی گیلانی در بازار اظهار کرد: خیر، اصلا چنین چیزی معنا ندارد و کسی نمی‌تواند برنج با چنین نرخ‌هایی را خریداری کند، اصلا چه اتفاقی رخ داده که قیمت برنج تا این حد افزایش یابد؟ برخی اقلام مانند برنج‌های کشت دوم که به اصطلاح محصول درجه یک و لوکس محسوب می‌شوند مانند برنج‌های کشت دوم ممکن است با قیمت بالاتری به فروش برسند اما این مساله را نمی‌توان به قیمت سایر اقلام برنج ایرانی تسری داد.
مرجع : قرن نو

علیرضا
۱۴۰۱/۰۴/۰۴ ۱۰:۲۷
در این دولت .... و عوامل ..... آن، همه چیز ممکن است، حتی برنج یک میلیون تومانی!!! (389642)