به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۱۸ - ۰۱:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب : ۳۴۳۶۵۴

استانبول مرکز ترانزیت غلات اوکراین می‌شود

استانبول مرکز ترانزیت غلات اوکراین می‌شود
گروه اقتصادی: روسیه و اوکراین نزدیک به یک سوم عرضه جهانی گندم را تشکیل می‌دهند، در حالی که روسیه بخشی از کود و ذرت و روغن آفتابگردان اوکراین نیز صادر می‌کند. اما محموله‌های غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه پس از حمله روسیه متوقف شده و حدود 20 میلیون تن غلات در این بنادر گیر کرده است.

سازمان ملل از هر دو کشور و همچنین همسایه دریایی آنها یعنی ترکیه درخواست کرده است تا یک کریدور دریایی برای صادرات غلات اوکراین از دریای سیاه ایجاد کنند. از همین روی، ترکیه در حال هماهنگی با روسیه و اوکراین برای موافقت با طرحی است که صادرات غلات از بنادر اوکراین را از سر می‌گیرد.

آنکارا با مسکو و سازمان ملل گفت‌وگو کرد، اما اعلام کرده است همه طرف‌ها باید برای توافق نهایی با یکدیگر ملاقات کنند. ترکیه امیدوار است در هفته‌های آینده یک نشست چهارجانبه در استانبول ترتیب دهد تا درباره جزئیات طرح تحت رهبری سازمان ملل که یک مسیر کشتیرانی امن را برای رسیدگی به بحران جهانی غذایی ناشی از تهاجم روسیه در فوریه باز می‌کند، گفتگو کند.آنکارا پیشنهاد داده است که میزبان یک "مکانیسم رصد" برای نظارت بر اجرای طرح کریدور دریایی در استانبول باشد.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه به خبرنگاران گفت: در مورد ایجاد یک مرکز عملیات در استانبول اجماع کلی وجود دارد.وی گفت که در راستای تلاش‌های دیپلماتیک آغاز شده توسط ترکیه، "پیشرفت‌های جدی" در شکل گیری این کریدور حاصل شده و گفت‌وگوها با وزرای دفاع اوکراین و روسیه ادامه دارد.

اظهارات آکار پس از آن بیان می‌شود که مقامات نظامی روسیه و ترکیه این هفته در مسکو برای گفتگو درباره مسیر دریایی، حرکت ایمن کشتی‌ها در بنادر اوکراین و بازگشت هواپیماهای ترکیه در فرودگاه بوریسپول اوکراین، گفتگو کردند.ترکیه اعلام کرد که این مذاکرات طولانی، مثبت و سازنده بود. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که طرفین همچنین در مورد رویکردهای تضمین ناوبری ایمن در دریای سیاه گفتگو کردند.

آکار با اشاره به اینکه نشست هیات ترکیه با همتایان خود در 21 ژوئن در مسکو مفید و سازنده بود، گفت: ما در هر سطحی تلاش می‌کنیم تا صلح، آرامش و آتش بس را تضمین کنیم.وی گفت که مذاکرات با طرف‌های درگیر و سازمان ملل برای ایجاد کریدور غلات ادامه دارد.

در حالی که مسکو خواهان لغو برخی تحریم‌های غرب برای کمک به تسهیل صادرات غلات و کود است، کی‌اف به دنبال ضمانت‌های امنیتی برای بنادر خود است تا با این طرح به رهبری سازمان ملل موافقت کند.آکار گفت: ما معتقدیم که می‌توان در روزهای آینده گام‌های ملموسی برداشت و تحولات مثبتی رخ داد. در این مرحله، می‌بینیم که طرفین دیدگاه مثبتی نسبت به این موضوع دارند. انتظار ما این است که کشتی‌های مملو از غلات بنادر را ترک کرده و به سلامت به مقصد برسند.
مرجع : ایلنا
برچسب ها: گندم