به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۵ - ۰۷:۵۷
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۰۴ ساعت ۱۵:۲۲
کد مطلب : ۳۴۳۶۷۵

کوثری: جابجایی حسین طائب بنابرمصلحت بود!

کوثری: جابجایی حسین طائب بنابرمصلحت بود!
گروه سیاسی: یک نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به تغییراتی که در سازمان اطلاعات سپاه اتفاق افتاد، گفت: این جابه‌جایی در چارچوب اختیارات فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و گاهی اوقات فرمانده کل سپاه بنا به مصلحت‌هایی، ضرورت را بر این می‌بیند که تغییراتی را در سطح معاونان خود ایجاد کند.
 سردار اسماعیل کوثری با اشاره به خدمات و فعالیت‌های حجت‌الاسلام طائب، افزود: حجت‌الاسلام طائب در دوران خدمت خود فعالیت‌های شایسته‌ای انجام داد. وی چه در زمانی که فرمانده بسیج بود، چه در زمانی که معاونت پشتیبانی ستاد کل نیروهای مسلح را بر عهده داشت و چه در جایگاه ریاست سازمان اطلاعات سپاه، خدمات خوب و منحصر به فردی از خود به جا گذاشت.

رئیس جدید سازمان اطلاعات سپاه کیست؟ 
سایت دیده‌بان ایران؛ نوشت: محمد کاظمی امروز به رئیس سازمان اطلاعات سپاه است. وی قبلاً رئیس حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. روز ۵ شنبه برابر با دوم خرداد ۱۴۰۱ خبر رسید که با حکم فرمانده کل سپاه سردار سرتیپ پاسدار محمد کاظمی به سمت رئیس سازمان اطلاعات سپاه منصوب شده است. سردار محمد کاظمی مدت ها عهده دار مسئولیت ریاست «سازمان حفاظت اطلاعات سپاه» بوده  و بنابر ادعای رسانه های نزدیک به سپاه علت انتخاب  کاظمی تجربه وی در امور حفاظتی، امنیتی و اطلاعاتی دارد.
مسئولیت قبلی سردارکاظمی چه بود؟
از سردارکاظمی مصاحبه یا تصاویر متعددی منتشر نشده است؛ اما محل خدمت قبلی فرمانده جدید «سازمان اطلاعات سپاه» نهادی به نام «سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» بوده است. با توجه به  وظایف «حفاظت اطلاعات» می توان فهمید سردارکاظمی ریاست جعبه اسرار کادر سپاه  را بر عهده داشته است  با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب اسلامی درباره جلوگیری از «نفوذ» عناصر دشمن می توان دلیل این انتخاب را بهتر درک کرد. نهاد «سازمان حفاظت اطلاعات سپاه» سازمان متمرکز اطلاعاتی و مستقل از ستاد فرماندهی کل سپاه پاسداران و مستقیماً زیر نظر رهبری می‌باشد، که مسئولیت جمع‌آوری، پردازش و حفظ اطلاعات نظامی و تخصصی سایر واحدهای سپاه و بدست آوردن آگاهی‌های لازم از وضعیت دشمنان داخلی و خارجی سپاه پاسداران و نظام، همچنین مقابله با توطئه‌های آنان را برعهده دارد. دفتر عمومی حفاظت اطلاعات فرماندهی کل قوا بر کار این سازمان نظارت دارد.این سازمان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی، از مهم‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده سپاه پاسداران از بدو تأسیس آن، بشمار می‌آید. این نهاد، بلافاصله پس از تشکیل هستهٔ اولیه سپاه شکل گرفت و به سرعت گسترش یافت.
جعبه اسرار کادر سپاه 
محمدکاظمی امروز از نهاد زیر نظر مستقیم فرماندهی کل قوا جدا شد تا ریاست سازمان اطلاعات سپاه بر عهده بگیرد، باتوجه به جایگاهی که سردار کاظمی داشته به خوبی می توان فهمید، پیام انتصاب جدید در درون سپاه چیست؟! فرمانده سازمان حفاظت اطلاعات سپاه از بین افراد مورد تأیید رهبری و با حکم مستقیم  ایشان، عزل و نصب می‌گردد رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه بر حسب مورد در زمینه‌های انتصابات، ترفیعات، نقل و انتقالات و مأموریت‌های پرسنل سپاه، از اختیاراتی معادل فرماندهان نیروهای سپاه برخوردار می‌باشد با توجه به همین شرح وظایف به خوبی می توان دلیل انتصاب این فرد از سوی فرمانده سپاه را متوجه شد، حالا سردار کاظمی بر نهادی تکیه زده که قرار است وظیفه برخورد با «نفوذ» را در سطحی فراتر از مجموعه سپاه دنبال کند.  
اطلاعات سپاه از زمان تاسیس 
سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، از ادغام معاونت اطلاعات سپاه و چند واحد اطلاعاتی دیگر تشکیل گردید. ریاست این سازمان از ابتدا بر عهدهٔ حسین طائب بوده‌ است که حالا با حکم سردار سلامی (فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)، سردار محمدکاظمی به این سمت منصوب شد.