به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۱۸ - ۰۱:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۰۶ ساعت ۱۴:۳۲
کد مطلب : ۳۴۴۰۹۱
بحران اوکراین در مسیر تبدیل شدن به مرگبارترین جنگ تاریخ مدرن

پنج ماه از تجاوز روسیه به اوکراین گذشت

پنج ماه از تجاوز روسیه به اوکراین گذشت
گروه بین الملل: تهاجم روسیه به اوکراین وارد پنجمین ماه خود می‌شود و هیچ پایانی برای آن دیده نمی‌شود. درگیری طاقت فرسا به مناطق شرقی اوکراین گسترش یافته جایی که پیشرفت روسیه در منطقه لوهانسک روندی افزایشی داشته است. با این وجود، روس‌ها هفته گذشته در آستانه تصرف شهر‌های سیویرودونتسک و لیسیچانسک قرار گرفته بودند. در همان زمان، اوکراینی‌ها که به طور فزاینده‌ای مجهز به تسلیحات غربی بوده‌اند به جرات می‌گویند در حال بازپس گیری شهر جنوبی خرسون هستند جایی که روس‌ها در اوایل درگیری آنجا را تصرف کردند.
توجه آمریکا تا حدودی از جنگ به سوی نگرانی‌های داخلی خود منحرف شده است که باعث می‌شود این موضوع به راحتی نادیده گرفته شود که آن چه در اوکراین در حال رخ دادن است یکی از کشمکش‌های مرگبار ۲۰۰ سال گذشته است. این که به جای درگیری بین دو قدرت بزرگ این یک جنگ نیابتی صرف است مقیاس واقعی آن را پنهان می‌کند. با این وجود، سرعت مرگ سربازان در حال حاضر به طور قابل توجهی بیش‌تر از جنگ‌های معمولی دوران مدرن است و هر دو طرف به طور پیوسته از فهرست درگیری‌هایی که بیش‌ترین تلفات را به همراه داشته‌اند فراتر رفته و رکوردی تازه را ثبت می‌کنند.جنگ اوکراین ممکن است در کنار دو جنگ جهانی قرن بیستم که در جریان آن ده‌ها میلیون سرباز و غیرنظامی کشته شدند جزئی به نظر برسد. با این وجود، این موارد نکاتی بغایت حاشیه‌ای هستند که درک ما را از درگیری‌های بین المللی منحرف می‌کنند.جنگ روسیه و اوکراین در حال حاضر از طول متوسط جنگ از سال ۱۸۱۶ (۱۰۰ روز) فراتر رفته است و هر نشانه‌ای در آن به تداوم طولانی مدت خصومت اشاره دارد. به نظر می‌رسد روسیه به نوبه خود مایل به متحمل شدن خسارات سنگین برای دستیابی به دستاورد‌های نظامی است (رویکردی مطابق با تاریخچه جنگ آن کشور).اوکراین به طور مداوم تسلیحات و مهمات را از قدرت‌های خارجی (عمدتا ناتو) دریافت می‌کند. این ترکیب عوامل، جنگ فرسایشی را ایجاد کرده است که مشخصه آن بمباران در محدوده‌های طولانی و حملات متناوب با شدت بالا است. جنگ‌های فرسایشی معمولا جنگ‌های طولانی هستند.
روسیه اکنون در حال تحکیم تسلط خود بر خشکی در جنوب و شرق اوکراین است. با این وجود، اوکراین اعلام کرده است که می‌خواهد روسیه را به طور کامل از آن مناطق بیرون کند. بیرون راندن ارتشی که قلمرویی را تصرف کرده کار دشواری است و می‌تواند هزینه‌های قابل توجهی را به طرفی که ضد حمله را انجام می‌دهد تحمیل کند. این ارزیابی یک هشدار برای همه کسانی است که نظاره‌گر جنگ هستند تا برای یک درگیری طولانی مدت و غم‌انگیز آماده شوند.کارشناسان نظامی به طور فزاینده‌ای پیش بینی می‌کنند که جنگ اوکراین در مسیری طولانی خواهد بود. با توجه به این که هر دو طرف پیش‌تر از سال ۲۰۱۵ میلادی در شرق اوکراین درگیر منازعات با شدت کم بوده‌اند رسیدن به مرز سه‌ساله که تنها ۱۰ درصد از جنگ‌ها به آن دست یافته‌اند دشوار نیست.
مجموع ضرب الاجل‌ها به طور طبیعی تابعی از تلفات روزانه به اضافه زمان است. میانگین تعداد کشته شدگان در میدان نبرد از پایگاه داده‌های جنگ بین‌المللی ۸۰۰۰ نفر است که در یک چهارم جنگ‌ها حداقل ۲۸۰۰۰ پرسنل نظامی کشته شده‌اند.
برآورد‌ها حاکی از آن است که جنگ اوکراین در اوایل ماه مه وارد چارک بالای کل مرگ و میر‌ها شده است و با سرعت ادامه دار جنگ اگر یک سال به طول بیانجامد حدود ۱۲۵۰۰۰ کشته خواهد داشت که از هشتامین صدک جنگ‌ها خواهد گذشت. برای قرار دادن این اعداد در یک چارچوب باید اشاره کرد که جنگ اوکراین مرگبارتر از جنگ مکزیکی - آمریکایی (۱۹۰۰۰ کشته در میدان نبرد) بوده است اگرچه آن جنگ نزدیک به دو سال به طول انجامید.
این ارقام تلفات در حال نزدیک شدن به پایان جنگ بالکان در سال ۱۹۱۳ است که پیش از جنگ جهانی اول با ۶۰ هزار کشته رخ داد. اگر جنگ اوکراین تا ابتدای سال ۲۰۲۳ میلادی ادامه یابد می‌تواند از مجموع تلفات جنگ اتیوپی - اریتره (۱۲۰۰۰۰ کشته) که در اواخر دهه ۱۹۹۰ میلادی آغاز شد و کمی بیش از دو سال طول کشید پیشی بگیرد.
اگر جنگ تا سال دوم ادامه پیدا کند با بیش از ۲۰۰۰۰۰ کشته در میدان نبرد می‌تواند وارد ۱۰ درصد جنگ‌های بین المللی در ۲۰۰ سال گذشته شود. این گروه شامل جنگ فرانسه و پروس (۲۰۴۰۰۰ کشته) و جنگ کریمه در اواسط قرن ۱۹ (۲۶۰۰۰۰ کشته) است که دومی بزرگترین جنگ در اروپا بین جنگ‌های ناپلئون و جنگ جهانی اول است.
این جنگ یکی از مرگبارترین جنگ‌های ۲۰۰ سال اخیر خواهد بود حتی اگر ناتو و روسیه موفق شوند وارد درگیری مستقیم نشوند چشم‌انداز خطر استفاده از تسلیحات هسته‌ای هرچند کوچک را به همراه دارد. تا کنون هر دو طرف مراقب بوده‌اند تا اطمینان حاصل کنند که حتی تصور درگیری مستقیم فراتر از نمونه‌های جداگانه (مانند زمانی که یک پهپاد روسی بر فراز لهستان سرنگون شد) فراتر نرود، اما آیا این وضعیت می‌تواند ادامه یابد؟


 
برچسب ها: اوکراین