به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۲۲:۴۳
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۰۸ ساعت ۱۳:۴۷
کد مطلب : ۳۴۴۳۶۷
بدحجاب‌ها باید جریمه نقدی بشوند

دولت تعداد گشت ارشاد در خیابان‌ها را بیشتر کند

دولت تعداد گشت ارشاد در خیابان‌ها را بیشتر کند
گروه جامعه: چند هفته‌ای است که حضور خودرو‌ها و ماموران گشت ارشاد تحت عنوان «پلیس امینت اخلاقی» پررنگ‌تر از همیشه شده است. در تمام ایستگاه‌های مترو و میدان‌های شهر و چهارراه‌ها، ماشین‌های ون سبز رنگ گشت ارشاد ایستاده‌اند و با آنچه «مظاهر بی‌حجابی» می‌خوانند، برخورد می‌کنند.حسن نوروزی نماینده رباط کریم و بهارستان و نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از حامیان سرسخت گشت‌های ارشاد است و معتقد است تعداد آن باید بیشتر هم شود.

با حضور گشت ارشاد به شکل کنونی موافقید؟
بله، ضمناً معتقدم گشت ارشاد باید گسترده‌تر هم شود، زیرا به نظر می‌رسد از خارج مرزها، حرکتی به صورت کنترل شده در حال اتفاق است. حتی شاید آن‌ها به عده‌ای هم حقوق می‌دهند تا افرادی در ایران با کشف حجاب، سوار موتور شوند و یا آزاد در جا‌های دیگر جامعه بچرخند. از طرفی، آوردن سگ‌های زینتی و تزئینی در خیابان‌ها هم، در ادامه این پروژه است. آن‌ها با این کارشان می‌خواهند بگویند جمهوری اسلامی به معنای واقعی جمهوری اسلامی نیست.طبق ماده ۶۰۹ و براساس قانون مجازات اسلامی، هر چیزی که ناهنجاری ایجاد کند و نظم جامعه را به‌هم بزند، باید با مقابله قاطع روبرو شود. گشت ارشاد و ستاد امر به معروف و نهی از منکر که قانون آن در مجلس نهم تصویب شده است، باید زیاد و فعال شوند تا جلوی بی‌نظمی‌ها گرفته و اصلاح در کشور به وقوع بپیوندد.

یعنی قبلا کوتاهی شده و اکنون باید جدی‌تر برخورد شود؟
دولت تدبیر و امید، نسبت به این موضوع، بی‌تفاوت بود و این بی‌تفاوتی، گسترش این جریان را به وجود آورد. دولت آقای روحانی این موضوعات را قبول نداشت و دنبال نکرد. حتی آن‌ها مقابله می‌کردند تا این گشت‌ها نباشند و امروز حضور پلیس امنیت اخلاقی و گسترده‌شدن آن، یک ضرورت است و خواسته مردمی است.

یعنی گشت ارشاد برآمده از خواسته اکثریت جامعه است؟
صد درصد. بیش از ۹۸ درصد مردم به جمهوری اسلامی رای دادند و امروز آن افراد، معتقدند که لباس اسلامی، مد اسلامی، روش و منش اسلامی می‌باید بر جامعه حاکم شود.

چگونه می‌شود هم لباس فروخت هم کسی که آن را می‌خرد، دستگیر کرد؟
این حرف درستی نیست. مثلاً مغازه، لباس زیر می‌فروشد، پس افراد باید با لباس زیر به خیابان‌ها بیایند؟ لباس زیر باید با لباس رو باشد. مانتوی بدن‌نما قطعاً باید با چادر همراه شود.

در این شرایط نامساعد اقتصادی، برخوردهایی از این دست، واقعا درست است؟
این‌طور نیست. در زمان پیامبر اکرم (ص)، شاهد فقرترینِ مردم، اما مسلمان‌ترین آن‌ها بودیم؛ پس اقتصاد ربطی به رعایت آداب اسلامی ندارد. در آداب اسلامی، ما خمس، زکات و صدقه داریم، چون اسلام معتقد به تعادل و کمک به فقرا است. بنابراین، موضوعاتی مثل نوع پوشش نامناسب و سگ‌گردانی و... را نباید با اقتصاد مرتبط کرد. یعنی نباید بگوییم، چون چالش اقتصادی داریم باید در این مسائل مسامحه کنیم. این برخوردها، هیچ بدبینی نسبت به نظام ایجاد نمی‌کند. به طور مثال در عربستان، گشت ارشاد است، آیا مردم را نسبت به حاکمیتش بدبین کرده است؟ ما کشور اسلامی هستیم و باید به اسلام عمل کنیم.

نحو برخورد پلیس با مردم باید چگونه باشد؟
به نظر من جا دارد تا چهار بار تذکر داده شود و بار پنجم، تعهد گرفته شود و در نوبت ششم، روی به جریمه نقدی آورد. این روند، خود به خود کنترل ایجاد می‌کند. خیلی از دختر‌ها نمی‌دادند موضوع چیست و وقتی به آن‌ها اخطار داده می‌شود، می‌گویند «چشم»

این «چشم» گفتن دلی است یا از سر اجبار؟
دلی است. من خودم خیلی جا‌ها نهی از منکر کردم و به من گفتند «چشم، ما نمی‌دانستیم، ببخشید»
مرجع : رویداد24
برچسب ها: گشت ارشاد

۱۴۰۱/۰۴/۰۸ ۱۴:۰۰
حاج آقا ....
.....
مردم در فقر و تورم و ...درگیرند
شما به پوششون گیر می دی
........ (389842)
حسبن
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۰۸ ۱۴:۱۹
ای ... (389846)
۱۴۰۱/۰۴/۰۸ ۱۵:۱۱
یعنی در این حد ... (389848)
۱۴۰۱/۰۴/۰۸ ۱۸:۳۴
این.... اصلا دین براشون مهم نیست، هدف فقط پرت کردن هواس مردم از خیانتی است که در حق این کشور میکنند ، مردم ایران بیدار شوید (389854)
۱۴۰۱/۰۴/۰۹ ۰۸:۴۰
حاج آقا تمام .......... (389865)
۱۴۰۱/۰۴/۰۹ ۰۹:۰۱
با سلام و خسته نباشید
جای تاسف است که یک نماینده مجلس تفاوت رای آری به جمهوری اسلامی در چهل و اندی سال قبل با الان نمی داند. آیا الآن هم اگر جمهوری اسلامی به رفراندوم گذاشته شود 98 درصد رای میآورد؟
من هم یک مسلمانم و مقید به نماز و روزه و ... اما این روایت از اسلام که رایج هست را قبول ندارم. کرامت انسانی و عزت نفس و آزادی و اختیار مردم کجای این جمهوری اسلامی قرار می گیرد؟ از هزار و چهارصد سال قبل که اسلام پایدار مانده آیا گشت ارشادی بوده که حجاب و ظاهر مردم را درست کند؟ (389866)
۱۴۰۱/۰۴/۰۹ ۰۹:۰۵
بزرگان دین برای بقا و بالندگی دین زحمت ها کشیدند و خود را در این راه فدا کردند اما این ها می خواهند برای بقای خودشان دین را فدا کنند و اکنون می بینیم که مردم از وطنشان فراری شده اند و جوانان و بلکه سایر اقشار مردم از دین گریزان شده اند و از روحانیت بیزار. .... (389867)
۱۴۰۱/۰۴/۰۹ ۱۰:۲۵
دروغگو دشمن خداست و ریختن خون او ...! (389870)
علیرضا
۱۴۰۱/۰۴/۰۹ ۱۲:۴۸
بدحجاب را جریمه نقدی کنید و به اختلاسگران و دزدان بیت المال هم جایزه بدهید تا ببینیم چه می شود!!! (389874)
۱۴۰۱/۰۴/۰۹ ۱۳:۱۵
اون 98 درصدی که به جمهوری اسلامی رای دادند بالای 70 درصدشان دیگر در قید حیات نیستند. 70 درصد جامعه الان من و امثال من هستیم که بعد از انقلاب به دنیا آمدیم یه در زمان انقلاب حق رای نداشتیم. اگر مرد هستید ،طبق گفته آقای خمینی که گذشتکان به چه حقی برای ما تعیین تکلیف کردند،یک رفراندوم مجدد برگزار کنید تا ببینید چند درصد به شما و تفکراتتان رای می دهند (389875)
مریم
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۰۹ ۱۵:۰۱
خلاصه اذهان مردم را با همین اراجیف و چرت پرت گمراه می‌کنند تا از طرف دیگر مملکت را بچاپند و دار و ندارش را به روسیه و چین بدهند تا ............ (389877)
۱۴۰۱/۰۴/۱۰ ۰۰:۱۳
ال (389883)
Hosein
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۱۰ ۰۰:۴۲
حداقل درست تیتر میزدین (389884)
۱۴۰۱/۰۴/۲۸ ۲۳:۵۵
دلیل این رفتار ... فقط یه چیز است، انحراف فکر مردم از واقعیت ها.
دقیقا مثل یه بچه ای که گرسنه است، می آید غذا می خواهد، دو بار، سه بار.
بار چهارم پدر معتاد دست بچه را می شکند که به دلیل درد دیگر غذا نمی خواهد.
این دقیقا کار ... است.... (390942)
۱۴۰۱/۰۴/۳۱ ۲۱:۰۶
........! (391089)
۱۴۰۱/۰۵/۰۱ ۰۱:۳۲
.... اون وقت ما ملت نباید یه لباس به دلمون بپوشیم......... (391095)