به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۷ - ۰۲:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۰۸ ساعت ۱۷:۳۸
کد مطلب : ۳۴۴۴۱۶
خبرگزاری تسنیم از پایان بی‌نتیجه آخرین دور از مذاکرات خبر داد؛

مذاکرات هسته‌ای در قطر هم به نتیجه نرسید

مذاکرات هسته‌ای در قطر هم به نتیجه نرسید
گروه سیاسی: در حالی که بسیاری در انتظار اخبار مثبت از نتیجه آخرین دور مذاکرات در قطر بودند خبرگزاری تسنیم در خبری اعلام کرد این دور از مذاکرات هم بی نتیجه پایان یافته است چراکه طرفین (ایران و ایالات متحده آمریکا) حاضر به پذیرش درخواست یکدیگر نشدند.

در همین رابطه خبرگزاری تسنیم نوشت:علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در قطر که قرار بود هفتم و هشتم تیرماه برگزار شود، به پایان رسید.به گزارش  منابع آگاه در مذاکرات، در جریان این دور از گفتگوها که به‌صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا برگزار شد و اتحادیه اروپا نقش میانجی و انتقال‌دهنده پیام را به‌عهده داشت، ایران مجدداً بر لزوم دستیابی به یک توافق پایدار تأکید کرد.

آن چیزی که مانع از به نتیجه رسیدن این دور از گفتگوها شده، پافشاری طرف آمریکایی بر متن طرح پیشنهادی خود در وین7 است که شامل «تضمین برای انتفاع اقتصادی ایران» نمی‌شود، در واقع واشنگتن به‌دنبال احیای برجام به‌منظور محدود کردن ایران بدون دستاورد اقتصادی برای کشورمان است.

همین مسئله باعث شده است به‌دلیل ضعف دولت بایدن و عدم توانایی در تصمیم‌گیری نهایی، احیای توافق هسته‌ای که صرفاً نیاز به پذیرش خط قرمز ایران در انتفاع اقتصادی از این رویداد از سوی آمریکا دارد، نشست دوحه هم فعلا تأثیر خاصی در پیشرفت مذاکراتی نداشته باشد.همین مسئله باعث شده است نماینده ارشد اتحادیه اروپا هم از این رویکرد آمریکا در عدم تلاش برای احیای برجام، انتقاد کند.
برچسب ها: مذاکرات هسته ای

م
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۰۸ ۲۱:۵۷
همه بدانند تا زمانی که باقری در راس مذاکره کننده ایرانی باشد توافقی حاصل نخواهد شد مطمئن باشید ، (389858)
۱۴۰۱/۰۴/۰۹ ۱۲:۲۲
حتی برای یک لحظه فکر نکنید مذاکرات هسته ای در این دولت به نتیجه می رسد. نهادهای بالادستی با برجام هم برای این موافقت کردند تا فرصت تنفسی داشته باشند. ..... (389873)