کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

پنجمین انتخابات اسرائیل در عرض ۴ سال

9 تير 1401 ساعت 17:31


گروه بین الملل: اسرائیل ماه نوامبر امسال پنجمین انتخابات سراسری خود در عرض چهار سال گذشته را برگزار می‌کند. طبق توافق حاصل‌شده میان احزاب تشکیل‌دهنده دولت ائتلافی، یائیر لاپید، هدایت دولت انتقالی را برعهده می‌گیرد.
پارلمان اسرائیل (کنست) راه را برای برگزاری انتخابات تازه هموار کرد.  نمایندگان پارلمان اسرائیل پیش از تصمیم‌گیری در مورد انحلال رسمی پارلمان تاریخ انتخابات تازه را اعلام کردند.
قرار است شهروندان اسرائیلی روز اول نوامبر سال جاری میلادی به پای صندوق‌های رأی رفته تا به احزاب مورد نظر خود رأی دهند. این پنجمین بار طی ۴ سال گذشته است که اسرائیل شاهد برگزاری انتخابات سراسری است.طبق توافق حاصل‌شده میان احزاب تشکیل‌دهنده دولت ائتلافی اسرائیل یائیر لاپید، وزیر فعلی امور خارجه این کشور هدایت دولت انتقالی را برعهده می‌گیرد.
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، از مقام خود کنار رفته است. او همچنین اعلام کرد که در انتخابات تازه این کشور در ماه نوامبر نامزد نخواهد شد.گمانه‌های محافل سیاسی در مورد احتمال فروپاشی دولت ائتلافی کنونی از چندین هفته پیش جریان داشت.کابینه نفتالی بنت که اکثریت پارلمانی خود را کمتر از یک سال پس از آغاز کار، به دلیل کاهش شمار نمایندگان حامی خود از دست داد، از ماه مه در معرض سقوط قرار داشت.یکی از مهمترین موانع، نداشتن اکثریت برای تمدید قانونی بود که حقوق شهرک‌نشینان اسرائیلی را در مناطق تحت تصرف در کرانه باختری تضمین می‌کند.
قانون شهرک‌های کرانه باختری که در پایان ماه ژوئن منقضی می‌شود، فرصتی برای اپوزیسیون اسرائیل در راستای تشدید فشار بر دولت ائتلافی به شمار می‌رفت. با انحلال پارلمان قانون شهرک‌‌های کرانه باختری به طور خودکار تمدید می‌شود.
لاپید هفته گذشته در هنگام اعلام خبر انحلال آتی پارلمان تصریح کرده بود: «اسرائیل نیاز فوری به ثبات سیاسی دارد. ما باید هزینه‌های بالای زندگی را پایین بیاوریم، مبارزه با حزب‌الله، ایران و حماس را رهبری کنیم و در برابر نیروهایی که تهدید می‌کنند اسرائیل را به کشوری غیردموکراتیک بدل می‌کنند، مقابله کنیم.»دولت ائتلافی اسرائیل که از یک سال پیش تا کنون بر سر کار بوده، از هشت حزب از طیف‌های سیاسی مختلف تشکیل شده و متنوع‌ترین دولت ائتلافی این کشور است. این ائتلاف البته در نهایت تنها حدود یک سال دوام آورد. هدف مشترک آن بیش از همه جلوگیری از به قدرت رسیدن نتانیاهو بود.
امکان بازگشت نتانیاهو به حیات سیاسی وجود دارد. نتایج نظرسنجی‌ها برای او مثبت‌اند و او می‌تواند به انتخاب مجدد امیدوار باشد. 


کد مطلب: 344513

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/344513/پنجمین-انتخابات-اسرائیل-عرض-۴-سال

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir