به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۸ - ۰۲:۵۴
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۱۱ ساعت ۱۰:۲۴
کد مطلب : ۳۴۴۶۹۷

علت شکست مذاکرات قطر دولت روحانی است!

علت شکست مذاکرات قطر دولت روحانی است!
گروه سیاسی: روزنامه کیهان تحت مدیریت حسین شریعتمداری نوشت:نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا در سازمان ملل در هنگام سخنرانی مدعی شده اند که «فرصت را بر اساس متنی که در دسترس است برای نهایی کردن توافق غنیمت شمارید» اما از طرفی آنها از درخواست‌های فرابرجامی ایران به عنوان عاملی برای نرسیدن به توافق نام برده اند. آن درخواست ها چیست؟

کشورمان بر اساس دو توافق هسته‌ای که یکی در دولت اصلاحات و دیگری در دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان (تدبیر و امید) منعقد شد به 2تجربه رسیده است: نخست آنکه غرب پس از اجرای توافق به سادگی مسیرش را به سمت بدعهدی تغییر می‌دهد لذا برای عدم تکرار آن درخواست تضمین را مطرح کرده است.دومین تجربه این است که اگر غرب بخشی از تحریم‌ها را لغو کند از بخش دیگر تحریم‌های به جا مانده به گونه‌ای سوءاستفاده می‌کند که عملا انتفاع اقتصادی ایران را در بخش‌های لغو شده نیز مسدود نماید.

در چنین حالتی عقل سلیم حکم می‌کند که ایران این 2مسیر بدعهدی را برای غرب ببندد و گویا مسدودسازی مسیرهای بدعهدی غرب برای آنها اصلا خوشایند نیست. چرا؟!اگر غربی‌ها به واقع در اعماق اندیشه‌های شیطانی خویش نقشه رکب زدن به ایران و بدعهدی چندباره را ندارند چرا باید از دادن تضمین هراسان باشند و آن را تا آن اندازه مهم جلوه دهند که جلوی تحقق توافق هسته‌ای را بگیرد؟! آیا این به خوبی گویای آن نیست که «کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه هست» و نقشه‌های شومی در سر آنها وجود دارد؟!

پافشاری دیپلمات‌های کشورمان بر انتفاع اقتصادی
اگر دقت کنیم می‌بینیم که 2توافق هسته‌ای در دولت اصلاحات و دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان (دولت تدبیر و امید) منعقد شد. آیا اینکه 2توافق در دوره‌هایی حاصل شده که اصلاح‌طلبان و تفکر آنها در دولت و به تبع آن در دستگاه دیپلماسی جاری و ساری بوده نشان دهنده کاربلدی این طیف در دیپلماسی و دانستن زبان دنیاست؟!
برای پاسخ باید ببینیم که نتیجه این 2توافق چه بوده است و آیا دیپلمات‌های کشورمان در آن دوره توانسته‌اند با زیرکی و تیزهوشی راه فریبکاری دشمن را مسدود کنند یا نه برعکس به راحتی از لبخند آنها فریب خورده‌اند. در هر دو توافق غرب به تعهداتش عمل نکرد و نتیجه آن شد که پس از چندسال پلمب مراکز هسته‌ای یا محدودسازی فعالیت‌های صلح‌آمیز کشورمان در نهایت دوباره به روزهای پیش از توافق بازگشته‌ایم. پس آن 2توافق نشانه کاربلدی نیست و بلکه حتی برعکس...

نکته مهم دیگر این است که در توافق هسته‌ای موسوم به برجام وزیرخارجه وقت کشورمان به صراحت گفت «هدف از برجام اصلا اقتصادی نبود» این گفته به خوبی گویای این نکته است که برای طیف اصلاح‌طلب انتفاع اقتصادی ملت ایران از برجام مهم نبوده بلکه آنچه اهمیت داشته برای آنها صرفا امضای یک توافق با کدخدا بوده است اما دیپلمات‌های اخیر کشورمان به شدت بر انتفاع اقتصادی ملت ایران پافشاری دارند و اگر این نباشد به راستی امضای توافق با غرب چه فایده‌ای برای ما داردجز محدود کردن فعالیت‌های صلح‌آمیز کشورمان؟
برچسب ها: روزنامه کیهان
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *


علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۱۱ ۱۶:۱۸
شما با این رفتار های ملت بیچاره ایران را زجر گش می کنید بابا اگر یک جو مردانگی دارین یک بار از برجام خارج شین باد باد مرگ یک بار شیون هم یک بار (389925)
مجید
United Arab Emirates
۱۴۰۱/۰۴/۱۱ ۱۸:۰۰
درک وشعور افکار عمومی از مناسبات بین المللی عمیق نیست احیای برجام حتی برای ۲ سال هم امکانپذیر نیست اگر اکثریت مردم ایران خواهان احیای ان هستند با شرایط ایران وطرف مقابل ناممکن است تیم هسته ای هم عوض شود سران ایران وغرب که عوض نمیشوند برای ایران برجام روزنه نجات است اما برای غرب یک تاکتیک است واهمیت حیاتی ندارد ودر موضع قدرت بسر میبرد (389928)
۱۴۰۱/۰۴/۱۱ ۱۸:۱۰
داستان ...... روکه رونیست . (389930)
مشهدی
United Arab Emirates
۱۴۰۱/۰۴/۱۱ ۱۸:۴۶
توهم...دروغ... ریا ... از سر و کله کیهان بالا و پایین می ره... میگه اصلاح طلبان منفعت اقتصادی مردم براشون مهم نبوده و برای اصولگرایان دو رو معیشت مردم مهم .... یک نگاه و مقایسه ساده اقتصاد ریسی با خاتمی گویای همه چیز هست
شرقگدایان....خیلی خیلی پر رو و وقیح هستن (389932)
۱۴۰۱/۰۴/۱۱ ۲۳:۵۹
من‌فکر‌می‌کنم‌علت‌شکست‌مذاکرات‌برجام‌آقا‌محمد‌خان‌قاجار‌باشد (389953)
۱۴۰۱/۰۴/۱۲ ۰۳:۱۷
اخه اقتصاد ایران جنان از هم پاشیده و نفت زده و رانت زده و‌تورم زده و بیکاری زده هست که اجاره مقاومت دربرابر هیچ تحریمی را نمیده . تا الان دیدید نتیجه مقاومت را چیزی جز گرانی و فساد و رانت نبوده . چون حکومت خودش را جوابگو به مردم نمیدونه و فسادش را بی اهمیت جلوه میده . حکومت‌های عربی خلیج فارس از لحاظ اقتصادی به مردمشون میرسند حتا به واسطه کنار آمدن با امریکا . بقیه کشورهای اکثرا مسلمان هم که یا سکولار هستن یا جنگ زده (389956)