به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۸ - ۰۲:۵۴
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۱۱ ساعت ۱۶:۲۸
کد مطلب : ۳۴۴۸۰۴
سفر اعلام نشده‎ باقری به مسکو پس از مذاکرات دوحه

تهران بدون مشورت با روس‌ها كاری نمی‌كند

تهران بدون مشورت با روس‌ها كاری نمی‌كند
گروه بین الملل:  حساب کاربری نمایندگی روسیه در وین با انتشار عکسی از سفر علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات احیای برجام به مسکو و دیدارش با «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه خبر داد.
«میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین طی پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر گفت‌وگوی معاونان وزیران امورخارجه ایران و روسیه درباره برجام را مثبت ارزیابی کرد.اولیانوف نوشت: «این نشست یک تبادل نظر بسیار حرفه‌ای درباره وضعیت کنونی برجام و چشم‌اندازهای مذاکرات وین بود.»
 اولیانوف افزوده است که: «ارزیابی من این است که علی‌رغم تمام دشواری‌ها توافق هسته‌ای همچنان قابل اجرا است. برای اینکه این اتفاق رخ دهد، آمریکا می‌بایست انعطاف بیشتری از خود نشان دهد.»
این دیدار پس از شکست مذاکرات دوحه و تشکیل جلسه شورای امنیت در رابطه با پرونده هسته‌ای انجام شده است. روز پنج‌شنبه، سه قدرت اروپایی عضو برجام شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان موسوم به تروئیکای اروپایی در آستانه برگزاری نشست شورای امنیت، در بیانیه‌ای مشترک گفته بودند:«متاسفانه در نشستی که دیروز در دوحه پایان یافت، ایران به یک فرصت دیگر پشت پا زد و به جای آن، درخواست‌های جدید غیربرجامی و به دور از واقعیت را پیش کشید».
در همین حال یک کارشناس روابط بین‌الملل گفت: روس‌ها با انتشار خبر دیدار باقری با ریابکوف خواستند مانور قدرتی را در مقابل آمریکا و غرب اجرا کنند و نشان دهند تهران بدون مشورت با آن‌ها تصمیمی اتخاذ نخواهد کرد و این کشور همچنان در ماجرای برجام قدرتمند و تاثیرگذار است.
علی بیگدلی، در تحلیل سفر مذاکره کننده ارشد کشورمان به روسیه پس از پایان مذاکرات دوحه و همچنین اعلام این خبر از سوی توئیتر رسمی نمایندگی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت: این سفر به هیچ عنوان جلوه خوبی نداشت و این گونه نشان داد که ما برای کسب تکلیف از روسیه این سفر را برنامه ریزی کردیم و نشان از وابستگی تهران به مسکو داشت. همین کار را اگر کشوری در قبال آمریکا انجام می‌داد آن زمان ما به عنوان وابستگی آن کشور به واشنگتن تفسیر می‌کردیم. قطعا این ملاقات و این مذاکره به نفع منافع روسیه بود چرا که اینطور وانمود شد که ما باید گزارش مذاکرات دوحه را ابتدا به طرف روسی اعلام کنیم تا آن ها تصمیم بگیرند که ایران چه مسیری را طی کند.وی ادامه داد: باید ببینیم تیم مذاکره کننده ایران در مشورت با روس‌ها چه تصمیمی می‌گیرد و مذاکرات چه زمانی و در کجا ادامه خواهد یافت. حالا گویی تهران در قبال قطعنامه شورای حکام خواسته دیگر مذاکرات در وین برگزار نشود و باید ببینیم باز هم مذاکرات چرخشی و در کشورهای مختلف برگزار خواهد شد یا خیر؟وی افزود: روس‌ها با انتشار این خبر خواستند مانور قدرتی را در مقابل آمریکا و غرب اجرا کنند و نشان دهند تهران تصمیم بدون مشورت با آن‌ها اتخاذ نخواهد کرد و این کشور همچنان در ماجرای برجام قدرتمند و تاثیرگذار است.روسیه به دنبال این است که نشان دهد در شرق مثلث قدرت روسیه، چین و ایران را تشکیل داده و گویی ایران هم از حضور در این مثلث خوشحال است اما باید بدانیم این دیدار و انتشار آن به نفع منافع ایران نیست و استقلال دستگاه سیاست خارجی ما را زیر سوال می‌برد.


 
برچسب ها: روسیه
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *