به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۱۲:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب : ۳۴۴۹۸۵

بازگشت بورس به زمستان ۱۴۰۰

بازگشت بورس به زمستان ۱۴۰۰
گروه اقتصادی: معاملات بورس تهران امروز در حالی به پایان رسید که این پرسش برای سهامداران ایجاد شده است؛ چرا شاخص کل درجا می‌زند؟شاخص کل بورس امروز یکشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۴۰۱ با رشدی اندک معاملات را به پایان رساند. افزایش یک‌هزار و ۳۴۶ واحدی شاخص باعث شد تابلو‌های بورس رقم یک میلیون و ۵۰۲ هزار واحد را برای شاخص کل نمایش دهند. شاخص هم‌وزن هم با رشدی بیش از هزار واحدی در محدوده ۴۱۸ هزار واحدی به کار خود پایان داد.

چرا شاخص کل درجا می‌زند؟
شواهد امر حاکی از بازگشت بورس تهران به دورانی است که شاخص کل در زمستان ۱۴۰۰ در محدوده یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحدی گیرد کرده بود. روز‌های خسته کننده‌ای که باعث درجا زدن بورس شده بود و سهامداران نیز از این وضعیت کلافه شده بودند.در حال حاضر نیز وضعیت مشابهی در بازار سهام مشاهده می‌شود، با این تفاوت که شاخص کل این بار در محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی محبوس شده است.

برجام و فضای بلاتکلیفی
پاسخ به این پرسش که چرا شاخص کل درجا می‌زند؟ این روز‌ها به عنوان یکی از ابهاماتی است که سهامداران با آن مواجه هستند. به باور بسیاری از کارشناسان وضعیت کنونی بازار دو دلیل عمده دارد که اصلی‌ترین آن‌ها مربوط به بلاتکلیفی مذاکرات برجامی است. مذاکراتی که هفته گذشته پس از سه ماه و نیم وقفه بار دیگر از سر گرفته شد، اما تنها پس از دو روز، مجددا متوقف شد. اظهارنظر طرف‌های غربی نیز این تردید را ایجاد کرده که مبادا پرونده هسته‌ای ایران بدون حصول توافق مشخصی بسته شود. این ابهامات باعث شده تا سهامداران نیز در یک فضای بلاتکلیفی به فعالیت خود در بازار ادامه دهند.

دستکاری و دخالت در روند بازار
به باور اغلب تحلیلگران دلیل دیگری که موجبات رکود در بازار را فراهم کرده، مسئله دستکاری و دخالت‌های گاه و بیگاه در روند بورس است. برخی از کارشناسان و فعالان نیز اعتقاد دارند رشد بورس در طول سه ماه اخیر در پی همین دخالت‌ها میسر شد. از همین رو در حال حاضر بازار در واکنشی طبیعی به آن دستکاری‌ها وارد فاز رکودی شده است. البته این دسته از فعالان بورسی معتقدند همین که شاخص کل در محدوده یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدی گیر کرده و مدام با نوسانات کم دامنه درجا می‌زند نیز حاصل همین دستکاری‌ها است. بسیاری از سهامداران نیز نسبت به وضعیت کنونی بازار سرمایه انتقادات زیادی دارند. کماکان می‌توان گفت مهمترین پرسش اهالی بورس این است که؛ چرا شاخص کل درجا می‌زند؟
برچسب ها: بورس