به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۱۸ - ۱۶:۰۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۱۲ ساعت ۱۷:۱۴
کد مطلب : ۳۴۵۰۱۵

دردسر جدید مریخ‌نورد "استقامت"

دردسر جدید مریخ‌نورد "استقامت"
گروه علمی:سنگ‌های مریخ برای مریخ‌نورد استقامت ناسا که قصد جمع‌آوری نمونه از این سیاره را دارد دردسرساز شده‌اند و به نظر می‌رسد "استقامت" قادر به جمع‌آوری نمونه نیست.به گزارش ایسنا، مریخ‌نورد "استقامت"(Perseverance) ناسا در حال بررسی منطقه دلتای یک رودخانه باستانی بسیار هیجان‌انگیز در دهانه جیزرو(Jezero) است. این مریخ‌نورد برنامه‌های بزرگی برای جمع‌آوری نمونه‌های سنگ از آنجا دارد که ممکن است شواهدی از حیات باستانی در خود داشته باشد. اما به نظر می‌رسد این سنگ‌ها با مریخ‌نورد ناسا همکاری نمی‌کنند.
 
در بیانیه‌ای که ناسا هفته گذشته در مورد روند پیشرفت این ماموریت منتشر کرد، "دنیس باکنر"(Denise Buckner)، از دانشگاه فلوریدا، آزمایش‌ها و مشکلاتی را که "استقامت" برای یافتن یک سنگ خوب برای نمونه‌برداری از سر می‌گذراند را شرح داده است. باکنر می‌نویسد: گاهی اوقات، مواد شکننده در طول فرآیند ایجاد حفره در هسته سنگ می‌شکنند، ترک می‌خورند یا حتی خرد می‌شوند و سایر سنگ‌ها اشکال و زوایای پیچیده‌ای دارند که حفاری را دشوار یا غیرممکن می‌کند.

تیم مریخ‌نورد استقامت سنگِ لایه‌بندی شده جذابی به نام سنگ بتی(Betty) را مورد هدف قرار داده بودند که به نظر می‌رسید از بخش بالایی یک صخره به پایین سقوط کرده باشد. "لایه‌های ناهموار و شکل نامناسب" این سنگ، برنامه‌ها برای جمع‌آوری نمونه از آن را لغو کرد. زیرا قرار دادن مته مریخ نورد استقامت در محل مناسب کار بسیار سختی بود.

ناسا قصد دارد نمونه‌های مریخ‌نورد را جمع‌آوری کند و آن‌ها را طی مأموریت‌های آینده به زمین بازگرداند. استقامت در حال حاضر یک مجموعه سنگ کوچک از سایر مناطق این دهانه جمع‌آوری کرده است، اما هر آنچه که در دلتای این رودخانه باستانی جمع‌آوری شود ارزش ویژه‌ای دارد. تاریخچه این دلتا آن را به مکانی عالی برای جستجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی میکروبی تبدیل کرده است.

تیم هدایت کننده این مریخ نورد به تازگی در توییتی از زبان مریخ‌نورد استقامت نوشتند: سنگ‌های دلتای رودخانه باستانی شگفت‌انگیز هستند، اما تاکنون هیچ‌یک برای نمونه‌برداری از مریخ مناسب نبوده‌اند. بعضی خیلی شکننده و برخی بیش از حد ناهموار هستند، اما من مطمئنم که به زودی مورد مناسب را پیدا خواهم کرد. بی‌دلیل که اسمم را "استقامت" نگذاشته‌اند.محققان به دنبال سنگی متفاوت شبیه به سنگ "بتی" هستند. باکنر گفت که شکل ظاهری این هدف جدید که "Skinner Ridge Rock" نام دارد برای ایجاد حفره و نمونه‌برداری از هسته مناسب‌تر و قابل‌ دسترس‌تر است.

مریخ همیشه برای ماشین‌های انسانی مشکلاتی ایجاد کرده است، از خراب کردن چرخ‌های مریخ نوردها گرفته تا ریختن گرد و غبار روی صفحات خورشیدی.مشکل مریخ نورد استقامت در مقابل کارهایی که مریخ می‌تواند انجام دهد بیشتر یک مشکل جزئی است و "استقامت" از تلاش برای یافتن چنین نمونه‌هایی دست نخواهد کشید.