به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ - ۰۰:۲۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ ساعت ۰۹:۳۹
کد مطلب : ۳۴۵۳۲۹

علت آلودگی شدید هوای تهران

علت آلودگی شدید هوای تهران
گروه جامعه:رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی گفت: در برخی از مناطق محدوده جنوب البرز و جنوب غرب تهران که آبگیر بود، کشاورزی هم رواج داشت، اما به علت کم آبی، متوقف و کانون‌های گرد و غبار ایجاد شده است که نتیجه آن گرد و غبار و آلودگی هوای دو روز گذشته تهران است.با وجودآنکه فصل بهار فصل رویش و سر سبزی است، طی این فصل چندین‌بار شاهد خیزش گرد و خاک، آلودگی شدید هوا و ماندگاری آن طی چند روز در تهران بودیم. حالا در فصل تابستان نیز این وضعیت را تجربه کرده‌ایم.
 
احد وظیفه درباره علت و منشأ گرد و خاک در تهران طی دو روز گذشته اظهار کرد:در جنوب البرز و جنوب غرب تهران منطقه‌ای قرار دارد که در آن آبگیر‌های فصلی وجود داشت و در فصل بهار آب باران و سیلاب‌ها در آن جا جمع می‌شد و نیزار‌هایی رشد می‌کرد، ولی متاسفانه هم به علت کاهش بارندگی بسیار شدید که به ۴۰ درصد زیر نرمال کاهش یافته و هم به دلیل برداشت بی‌رویه آب‌های زیر زمینی اُفت آب‌های سطحی منطقه افزایش یافته و درنتیجه تبدیل به مناطق بیابانی شده است.

وی ادامه داد: در برخی از مناطق محدوده جنوب البرز و جنوب غرب تهران که آبگیر بود، کشاورزی هم رواج داشت، اما به علت کم آبی، متوقف و کانون‌های گرد و غبار ایجاد شده است که نتیجه آن گرد و غبار و آلودگی هوای دو روز گذشته تهران است.رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره احتمال تداوم آلودگی هوا اظهار کرد: ادامه داشتن آلودگی هوا و گرد وخاک به این معنا نیست که امروز و روز‌های آینده به طور پیوسته گرد و خاک داریم بلکه به این معناست که در صورت وزش باد شدید دوباره گرد وخاک ایجاد می‌شود. از آلودگی هوای تهران به دلیل ورود جریان پرفشار از شمال و باد شمالی کاسته شده، ولی با وزش یک باد شدید دیگر به دلیل مستعد بودن وضعیت زمین ممکن است دوباره خیزش گرد و خاک و آلودگی هوا اتفاق افتد.

وی درباره خیرش گرد و خاک در سایر نقاط کشور تشریح کرد: گرد و خاک در استان‌های مرزی کشور همچون ایلام، خوزستان و بوشهر حاصل وزش باد بر فراز عراق و سوریه است که گرد و خاک را وارد استان‌های جنوب غرب و جنوب می‌کند بنابراین گرد و خاک در این نواحی منشا خارجی دارد.

وظیفه در پایان تصریح کرد: خیزش گرد و خاکی که در مناطق شرقی ایران همچون سیستان و بلوچستان، شمال هرمزگان و جنوب کرمان اتفاق می‌افتد منشأ آن بستر دریاچه خشک شده هامون و باد‌های ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان است که از شمال می‌وزد و گرد و غبار را از بستر هامون بلند می‌کند و به بخش‌های جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب غرب پاکستان و حتی شمال هند و استان هرمزگان و مناطق شمالی خلیج فارس منتقل می‌کند.
برچسب ها: آلودگی هوا تهران