به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۱۱:۲۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ ساعت ۲۰:۲۷
کد مطلب : ۳۴۵۵۴۳
فرماندار بوشهر: ورود زنان بدون چادر ممنوع!

دور جدید مقابله با زنان و دختران؛ حجاب فقط چادر

دور جدید مقابله با زنان و دختران؛ حجاب فقط چادر
گروه جامعه: به جز گشت‌های ارشاد نیروی انتظامی و ماموران امر به معروف، جدال مسئولان دولت ابراهیم رییسی هم با نحوه پوشش و حجاب زنان وارد فاز تازه‌ای شده و در تازه‌ترین تصمیم، صالح رحیمی، فرماندار بوشهر، پوشش مانتو و مقنعه را نیز قبول ندارد و گفته است: «با هیچکس و هیچ مدیری در حوزه عفاف و حجاب تعارف نداریم،بايد اتاق خانم‌ها و آقایان در کلیه دستگاه‌های اجرایی جدا و هیچ همکار خانمی نباید در شورای اداری بوشهر بدون چادر باشد، هر مدیری کوتاهی کند او را عزل خواهم کرد.»
در روزهایی که مشکلات اقتصادی یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های مردم ایران است، بر سر راه تعامل با دنیا موانع سیاسی زیادی وجود دارد، فسادهای گسترده به خرابی‌ و فجایعی نظیر متروپل منجر می‌شود و مشکلات محیط زیستی چالش عمده پیش روی آینده است، تنها عزم جزم‌ مسئولان کشور موضوع حجاب زنان شده است. کاربران رسانه‌های اجتماعی در چند روز اخیر، از افزایش محسوس ماشین‌های «گشت ارشاد» در سطح شهرهای بزرگ خبر می‌دهند. در عین حال، اخباری هم درباره سختگیری‌های اجتماعی بیشتر برای زنان منتشر می‌شود؛ با تشدید این سختگیری‌های نامعمول، خبرها حاکی است که پای نیروهای «گشت ارشاد» پلیس و ماموران امر به معروف و نهی از منکر به ایستگاه‌های مترو، بیمارستان‌ها، مطب‌ها، اماکن ورزشی، رستوران‌ها و ... باز شده و حجم بازداشت زنان و دختران به شدت افزایش یافته است. 
هاشم دائمی، عضو شورای شهر مشهد، از نامه دادسرای انقلاب مشهد برای جلوگیری از ورود «زنان بی‌حجاب» به مترو خبر داد.  به گفته او، بر اساس این نامه، درخواست شده است تا در ورودی‌های مترو اطلاعیه‌هایی با این مضمون نصب شود که «از پذیرش و ارائه خدمات به افراد فاقد حجاب شرعی معذوریم». دائمی افزود: «به ما اعلام کرده‌اند که در ابتدا، خود ماموران مترو برخورد کنند و تذکر لسانی دهند؛ در غیر این صورت مستندسازی و مراتب را به پلیس ۱۱۰ اعلام کنند تا در آینده به این سمت برویم که خدمات عمومی را از آن‌ها سلب کنیم.» رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر مشهد در ادامه، با اشاره به اینکه چنین طرحی ممکن است بار حقوقی داشته باشد و برای نظام و مجموعه مدیریت شهری «حواشی جبران‌ناپذیری» ایجاد کند، گفت: «اعلام آمادگی کرده‌ایم که مکان‌هایی را در اختیار طلایه‌داران امر به معروف در ستاد‌های استان قرار دهیم که در این مکان‌ها، کار تذکر لسانی را انجام دهند.» 
 دائمی ادامه داد: «حتی آمادگی داریم افرادی که تحت عنوان طلایه‌داران معروف دوره‌های تخصصی تذکر را در ستاد‌های امر به معروف گذرانده‌اند، با ارائه کارت شناسایی خود، از کلیه امکانات مترو به‌رایگان استفاده کنند تا در این فضا تذکر لسانی دهند.»
علاوه بر برخوردهای تند و بازداشت دختران و زنانی که پوششی مغایر خواسته مسئولان دارند، محرومیت آن‌ها از برخی حقوق اجتماعی و شهروندی تازه‌ترین شگرد برای به اطاعت واداشتن آن‌هاست. چنانچه پیش از طرح ممنوعیت ورود زنان بدحجاب به مترو، از ممنوعیت ورود آن‌ها به بانک نیز خبرهایی منتشر شده بود. به گزارش ایلنا، اسماعیل رحمانی، معاون دادستان مشهد، روز سیزدهم تیرماه در نشستی گفته بود: «نامه‌ای به فرمانداری ارسال کرده‌ و از فرماندار مشهد خواسته‌ایم خدمات به افراد بدحجاب در ادارات و بانک‌ها را ممنوع کنند. در این‌ باره، مدیران و روسای اداره‌ها و بانک‌ها موظف‌اند به افرادی که بدون حجاب شرعی در ادارات حاضر می‌شوند، خدمات ندهند.»
حدود ۱۰ روز پیش از آن نیز جعفر صادق‌منش، رئیس قرارگاه ۲۱ تیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، گفت: «در شرایطی که صدها باند سازمان‌یافته در حال ترویج بی‌حجابی و بی‌عفتی در کشورند، بی‌توجهی یا تضعیف برنامه‌های ایجابی و سلبی برای اصلاح این روند بازی در زمین مهاجمان به حریم اخلاق عمومی است.» قرارگاه ۲۱ تیر، نهادی است که به منظور بهبود شاخص‌های عفاف و حجاب در دستگاه‌های دولتی و تحت نظارت دولت در ستاد امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شد و از بهمن ۱۴۰۰ فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرد.
محمدصالح هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، در خرداد ۱۴۰۱، با اعلام طرح کنترل و نظارت بر نحوه پوشش کارمندان زن در ادارات دولتی ایران گفت که این ستاد «طرح جامعی برای کنترل بدحجابی» در ۱۱ عرصه تدوین کرده است. هاشمی گلپایگانی ابلاغ «شاخص‌های حجاب» به ۱۲۰ دستگاه دولتی و حاکمیتی را نخستین مرحله این طرح اعلام و تاکید کرد که با راه‌اندازی قرارگاه ۲۱ تیر و قرارگاه «جهاد تبیین»، مقدمات لازم برای اجرای این طرح فراهم خواهد شد.
ماموریت قرارگاه جهاد تبیین «اطلاع‌رسانی و تبیین طرح جامع حجاب»، «جهت‌دهی و جریان‌سازی مطالبه‌گری عفاف و حجاب در میان قشر مذهبی جامعه» و «ایجاد بستر مشارکت مردمی در اجرای طرح جامع حجاب» عنوان شد. در این ماه، دامنه دستورالعمل‌های حکومتی به تعیین قد مانتو زنان هم رسید و شورای فرهنگ عمومی فروش و استفاده از مانتوهایی را که قدشان تا بالای زانو باشد، ممنوع اعلام کرد. در آن زمان، خبرگزاری ایرنا هم به نقل از مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی، نوشت که تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان پوشاک زنانه اجازه ندارند مانتوهای جلوباز عرضه کنند و مانتوها یا باید دکمه داشته باشد یا جلو آن‌ها روی هم بیاید.
در ادامه تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای فراگیر کردن حجاب اجباری، محسن عقیلی، فرمانده پلیس فرودگاه‌های ایران، نیز روز هجدهم خرداد، «زنان بدحجاب» را تهدید کرد و گفت که اگر به تذکر پلیس بی‌اعتنا باشند، با آن‌ها برخورد می‌شود. عقیلی از افزایش موارد امر به‌ معروف و نهی از منکر خبر داد و مدعی شد بیشتر افراد به «تذکر لسانی» پلیس تمکین می‌کنند.

xdvcdvt
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۱۴ ۲۰:۴۰
چیطوررری طالبان وطنی؟!؟!؟!؟! (390213)
۱۴۰۱/۰۴/۱۴ ۲۱:۰۴
هر کی مشکل داره میتونه بره (390217)
۱۴۰۱/۰۴/۱۴ ۲۱:۰۷
در زمان پیامبر حجاب فقط برای زنان پیامبر بوده‌ اونم به خاطر حرمت پیامبر.... (390219)
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۱۶:۲۷
حالتون خوبه؟؟
یکم قرآن بخونید براتون بد نیست...آیه 31 سوره نور... (390291)
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۰۲:۲۱
آقایون حکومتی اگر کارشون درست باشه و مملکت گل و بلبل باشه.
من قول میدم خانم ها، با کمال میل، چادر که چه عرض کنم، نقاب هم بزنن.
مشکل اساسی خودتونین. (390235)
نیما
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۰۲:۵۲
عجیبه درباره این موارد بد می نویسید، اما یک بار اومدید درباره دختری که مثل شب عروسیش خودش رو آرایش میکنه مطلب بنویسید؟ اومدید بگید کار این خانومم زشته؟ اصلا زن برای چی خودشو برای شوهرش آرایش میکنه؟ چون اثر داره، حالا فکر کنید خودشو آرایش میکنه خیابون راه میره! اثر نداره؟ (390237)
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۰۷:۰۶
یک مشت ب............. شده اند راس کار (390238)
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۰۸:۰۱
خیلی شبیه طالبان شدیم، نه؟ (390245)
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۰۸:۵۴
این طرز برخورد و نگرش، بی احترامی به دختران و بانوان است. کاش آزادی بود که هرکس خودش انتخاب می کرد و می دانیم که این موارد توسط خود عرف جامعه کنترل میشه و این جور برخوردها مسئله را بدتر می کنه. نه برداشتن چادر از سر زنان و نه تحمیل آن به آنان با زور درسته. یک ویروسی، نفوذی ، ... افتاده در این کشور و داره باعث نفرت و گریز مردم از دین و اسلام میشه. (390247)
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۰۹:۱۹
خاک بر .......... (390249)
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۰۹:۳۴
این ارعاب و ایجاد وحشت یه نوع حکومت ........... (390252)
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۱۲:۰۰
واقعا اینها تحمل مردم را دلیلی بر سو استفاده میدونن . خجالت اوره (390271)
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۱۵:۲۶
جامعه واقعا داره به سمت بی عفتی و نفی تمام شئون اخلاقی ودینی میره . احسنت بر مسئولان ، دیگه وقتشه که جلوی این بی بند و باریها گرفته بشه (390289)
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۱۹:۲۳
به عنوان یک نوجوان در انقلاب شاهد بودم که چطور دختران بی حجاب انقلابی، مادران باحجاب را با انواع ترفند به سمت تظاهرات و راهپیماییها هدایت میکردند. عکسهای زنان و دختران با چادر و چادر مشکی در زمان انقلاب فقط برای شرکت در تظاهرات بود و به ویژه دختران اون موقع در روزهای عادی حداکثر با روسری و یا بیحجاب بودند. ضمنا در مورد شعارهای انقلاب هم طبق تحقیقات انجام شده چیزی کمتر از 5 درصد شعارها بطور غیرمستقیم به پوشش و حجاب مربوط می شد.
..............
(390308)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۱۵ ۲۰:۴۸
حجاب قانون اسلام است که ........ (390316)
.
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۲۰ ۱۸:۲۳
قبل انتخابات مردم شعور دارن و میتونن انتخاب کنن ولی بعدش بیشعورن و باید با زور نظمشونو رعایت کرد

پارادوکس (390586)