به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۳ - ۱۳:۴۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۱۶ ساعت ۰۹:۲۵
کد مطلب : ۳۴۵۷۳۳

آینده تاریک زنان افغان زیر سلطه طالبان

آینده تاریک زنان افغان زیر سلطه طالبان
گروه بین الملل: حتی رویا‌ها برای دختران و زنان در افغانستان با روی کار آمدن طالبان دور از دسترس است.
 وعده‌هایی که گروه تروریستی  طالبان از زمانی که کنترل افغانستان را در ماه اوت گذشته به دست گرفت، آن‌ها را تا حدودی امیدوار کرد. با این حال، آن‌ها به کلماتی در هوا تبدیل شدند که آن‌ها را با انتخاب‌های دشواری مانند تسلیم، فرار یا مقاومت روبرو کرد. اقدام دوم انتخاب آسانی نیست و به احتمال زیاد می‌تواند به معنای مرگ باشد. از زمانی که طالبان کنترل افغانستان را به دست گرفتند، ده‌ها هزار دختر دانش‌آموز از مدرسه اخراج شده‌اند، بسیاری از زنان در مشاغل خدمات دولتی اجازه بازگشت به کار را ندارند، آن‌ها از سفر به تنهایی منع شده‌اند و فقط می‌توانند به پارک‌ها بروند.
در آغاز ماه می، رهبر طالبان با صدور فرمانی، زنان را ملزم به پوشاندن کامل خود از جمله صورت، در اماکن عمومی کرد و گفت که زنان باید در خانه بمانند.سازمان ملل متحد اغلب از طالبان می‌خواهد که به وعده‌های خود، به‌ویژه بازگشایی مدارس، پایبند باشند. برعکس، گروه تروریستی طالبان همچنان به اعمال فشار بیشتر ادامه می‌دهد.میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر، از بدتر شدن وضعیت حقوق زنان در افغانستان در ماه‌های اخیر صحبت کرد و گفت: از زمانی که طالبان قدرت را به دست گرفتند، زنان و دختران با بزرگترین و سریع‌ترین کاهش در برخورداری از حقوق خود مواجه شده‌اند.
وی با بیان اینکه علیرغم وعده‌های طالبان، محدودیت‌ها بر حقوق تحصیلی زنان ادامه دارد خاطرنشان کرد: ۱.۲ میلیون دختر قادر به تحصیل در دبیرستان نیستند.او هشدار داد که اگر چیزی به سرعت تغییر نکند آینده آن‌ها تاریک‌تر خواهد شد.

 
برچسب ها: افغانستان