به روز شده در ۱۴۰۱/۰۵/۲۰ - ۲۰:۵۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۱۷ ساعت ۱۵:۳۷
کد مطلب : ۳۴۵۹۳۴
یکی از تهیه‌کنندگان اصولگرا سینما:

زنان معترض به خشونت جنسی را شلاق‌ بزنید!

گروه هنری: یکی از تهیه‌کنندگان اصولگرا سینمای ایران، خواستار «شلاق زدن» به سینماگران زنی شد که به «خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی» در عرصه سینما و تئاتر اعتراض کرده و خواستار توقف آن شده‌اند!
حسین فرحبخش (چپ) در کنار سحر قریشی
حسین فرحبخش (چپ) در کنار سحر قریشی
حسین فرحبخش، در برنامه رادیویی «سینمامعیار» که بیانیه سینماگران زن و حواشی آن را بررسی می‌کرد از اقدام اعتراضی زنان سینماگر با عنوان «خیانت کثیف» نام برده که «باعث رفتن حیثیت سینما» شده است. او در ادامه در این برنامه صداوسیما با لحنی خشن و ادبیاتی تهاجمی خواستار محاکمه و شلاق زدن به ۸۰۰ سینماگر زنی می‌شود که با تنظیم یک «آیین‌نامه حقوقی» و درخواست تایید و اجرای آن از سوی خانه سینما خواستار بهبود شرایط کنونی سینما شده‌اند. آغاز اعتراض علنی و دسته‌جمعی زنان دست‌اندرکار سینمای ایران به اواسط فروردین امسال بازمی‌گردد. ده‌ها تن از زنان سینماگر ایران با انتشار بیانیه‌ای به رواج «خشونت و آزار جنسی» در محیط‌ کار خود اعتراض کردند و خواستار مجازات متخلفان شدند.

خانه سینما در واکنشی دیرهنگام به این بیانیه «شورای صیانت» را مسئول رسیدگی به «هرگونه رفتاری مغایر با شئون فرهنگی و اخلاق حرفه‌ایی اهالی سینما» اعلام کرد. اما زنان معترض به خشونت جنسی در واکنش به بیانیه خانه سینما اعلام کردند که این نهاد «استقلال لازم» برای رسیدگی به چنین پرونده‌هایی را ندارد و برخی از اعضای آن «روایت زنان سینماگر را فعالانه سرکوب کرده‌اند» و در ادامه به تشکیل هیئتی جهت رسیدگی به «آزار و خشونت جنسی» در عرصه سینما و تئاتر اقدام کردند و موضوع تنظیم یک آیین‌نامه حقوقی با هدف حمایت از زنان را در دستور کار قرار دادند. در آیین‌نامه زنان سینماگر که با همراهی پنج حقوق‌دان اخیرا نهایی شده است، تنها به خشونت جنسی بسنده نشده و انواع دیگر خشونت اعم از فیزیکی، کلامی، روانی و اقتصادی نیز در نظر گرفته شده است.

اعتراض زنان دست‌اندرکار سینما و تئاتر و پیگیری آن‌ها برای مناسب‌سازی شرایط کار در کنار حمایت‌های گسترده با انتقادهایی نیز از سوی چهره‌های نزدیک به حاکمیت همراه شد. از جمله محسن مهدیان، مدیرعامل موسسه همشهری پیشتر در یادداشتی این زنان معترض را «طوطیان نولیبرال وطنی» خطاب کرده و نوشته بود که «از هالیوودی شدن سینمای ایران، تبعیض و تعرضش به ما رسید.» در ماه‌های گذشته بسیاری از منتقدان به اقدام‌های اعتراضی زنان هنرمند، یا فساد اخلاقی در عرصه سینما و تئاتر را انکار کردند یا زنان را به‌ عنوان مقصر اصلی وضعیت فعلی قلمداد کردند. تازه‌ترین و تندترین واکنش‌ را اما فرحبخش داشته است، تهیه‌کننده‌ای که خود پیشتر به «تجاوز» و تعرض به دست‌کم یک هنرپیشه زن متهم شده است. فرحبخش در برنامه رادیویی جرم زنان معترض را «اشاعه فحشا» خوانده و گفت: «کی برای این‌ها ارزش و احترام قائل است که در قرارداد خود به عنوان تهیه‌کننده این حرفهایی که این‌ها می‌گویند را بگذارد؟»

فرحبخش در ادامه تاکید کرده است که «ما این خانم‌ها را به رسمیت نمی‌شناسیم» و «خانه سینما هیئت مدیره و نظام دارد، چه نیاز داریم که به این ۸۰۰ نفر اجازه دهیم بیایند!» او با بیان این که «این‌ها غلط می‌کنند که آبروی ما را می‌برند» در ادامه مدعی می‌شود که «سینما از تمام ارکان این مملکت تمیزتر است». این تهیه‌کننده همچنین زنان سینماگر را در موضوع تعرض و تجاوز جنسی مقصر دانسته و می‌گوید: «اگر کسی خواست خودش یک غلطی بکند و یک جا پشیمان شد، این تعرض جنسی نیست، این احمقی آن آدم است».

در ادامه فشارها به زنان سینماگر معترض، در ماه‌های گذشته شماری از مردان متهم به تعرض و تجاوز در عرصه سینما و تئاتر اقدام به شکایت از برخی بازیگران زن کرده‌اند. از جمله ترانه علیدوستی، بازیگر و از اعضای کمیته مستقل پیگیری «خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی» در سینما و تئاتر، روز هشتم تیرماه خبر داد که حبیب رضایی و مهدی کوشکی، از جمله بازیگرانی که به آزار جنسی متهم شده‌اند، از او شکایت کرده‌اند. سمیه میرشمسی، دستیار کارگردان که فروردین امسال فرهاد اصلانی، بازیگر سرشناس، را به «آزار جنسی» متهم کرده بود نیز ۲۳ خرداد از شکایت این بازیگر علیه خود در خانه سینما خبر داد.

چیچک
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۱۷ ۱۶:۰۳
اینو گفته که فروش فیلمها و سریالها بالا بره.من خودم ده روز رفتم هنروری و سیا لشکری بدترین شکلهای تحقیر و تحمل کردم .......... (390417)
چیچک
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۱۷ ۱۷:۱۸
میدونم چرا ادامه ی نظرمو حذف کرده.چون صد بار تکراری بود.عیب نداره.ما هم خدایی داریم. (390428)
چیچک
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۴/۱۷ ۱۶:۱۲
اون ده روزی که رفتم هنروری و بازیگری صحنه های فوق غم انگیزی دیدم.نمیدونم بقیه چجور تحمل میکنن.من که نتونستم.مثلا دستیار کارگردان گفت ساکت باشید و حرف نزنید .یه پیرمردی گفت نمیتونم حرف نزنم.اونا هم از دست و پاش گرفتن و گذاشتنش تو آفتاب تا به اصطلاح آدم شه.هنرورها کم که اکثرا از خارج شهر و محله های فوق فقیر نشین میان یکسرره به هم توهین میکنن . (390421)
۱۴۰۱/۰۴/۱۷ ۲۰:۴۵
ماجرای برداشتن چوب و عکس العمل گربه دزده ... (390441)
۱۴۰۱/۰۴/۱۷ ۲۱:۰۲
میترسی شلاق بخوری. (390444)
۱۴۰۱/۰۴/۱۸ ۰۱:۰۲
پس موافق فساد پنهانی. (390454)
۱۴۰۱/۰۴/۱۸ ۰۵:۳۵
حرف اقای کارگردان بعنی اقرار به فساد. (390458)
۱۴۰۱/۰۴/۱۸ ۰۸:۴۳
عنصر حکومتیه. (390464)
۱۴۰۱/۰۴/۱۸ ۰۹:۳۸
کسی با سحر قریشی عکس بندازه معلومه چه خبره. (390468)