به روز شده در ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۴:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۱۹ ساعت ۱۱:۴۳
کد مطلب : ۳۴۶۲۱۲

مادر ناصرالدین شاه عاشق امیرکبیر بود؟

مادر ناصرالدین شاه عاشق امیرکبیر بود؟
گروه فرهنگی: با وجود اینکه با توطئه ملک جهان خانم، امیرکبیر به قتل رسید، داستان‌ها و روایت‌هایی درباره عشق مهد علیا نسبت به امیرکبیر هم گفته شده است.ملک جهان خانم که ملقب به مهد علیا و همسر محمدشاه و مادر ناصرالدین شاه، بود وی متولد سال ۱۲۲۰ قمری در تبریز بود که در سال ۱۲۹۰ و در سن ۷۰ سالگی چشم از جهان فرو بست. ملک جهان خانم دختر امیرمحمد قاسم خان قاجار قوانلو و بیگم جان (دختر فتحعلی شاه قاجار) بود که به عقد پسردایی خود یعنی محمدمیرزا در سن ۱۶ سالگی درآمد. در سن ۲۵ سالگی هم ناصرالدین میزرا را به دنیا آورد و در سن ۳۰ سالگی نیز صاحب دختری به نام عزت ملک (عزت الدوله) شد.

گویا مهد علیا بسیار زیاد باهوش بوده و ضمن تسلط بر ادبیات فارسی و زبان عربی، خط ریز و درشت هم می‌نوشت و با موسیقی و آواز نیز آشنا بود. از چهره‌های مهم و شناخته شده دوره قاجار ملک جهان خانم است چرا که به دستور و دسیسه ایشان نیز میرزا تقی خان امیرکبیر از چشم ناصرالدین شاه افتاد و با برکناری از مقام صدرات اعظم در نهایت در حمام کاشان کشته و جان شریف امیرکبیر گرفته شد.

حال با وجود اینکه با توطئه ملک جهان خانم، امیرکبیر به قتل رسید، داستان‌ها و روایت‌هایی درباره عشق مهد علیا نسبت به امیرکبیر هم گفته شده است.از طرف مهد علیا از جمله دلایل توطئه و دسیسه قتل امیرکبیر این بود که دخترش ملک زاده ملقب به عزت الدوله با نارضایتی مادرش در ۱۳ سالگی به همسری امیرکبیر درآمد و موجب ایجاد کینه و نفرت بیشتر مهد علیا نسبت به میرزاتقی خان فراهانی هم شد. اما ماجرای عشق مهد علیا به امیرکبیر چیست؟

در سکانسی از فیلم جیران که این روز‌ها از جمله سریال‌های پرطرفدار نمایش خانگی می‌باشد، می‌بینیم که ملک زاده به مادرش می‌گوید: «چون شما عاشق امیرکبیر بودی و وی هم نسبت به شما بی تفاوت، ایشان را به قتل رساندی.»
برچسب ها: سریال جیران