به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۹ - ۱۱:۳۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۴/۲۱ ساعت ۱۸:۰۵
کد مطلب : ۳۴۶۷۹۰

واردات خودرو از شهریور ۱۴۰۱

واردات خودرو از شهریور ۱۴۰۱
گروه اقتصادی: معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت گفت: ایران‌خودرو و سایپا خودروهای اقتصادی خود را از اوایل مرداد به‌صورت رسمی رونمایی خواهند کرد. منوچهر منطقی افزود: به‌دنبال تاکید رئیس‌جمهور بر تولید خودروی اقتصادی و همچنین تقاضای نیمی از خریداران خودرو برای این خودروهای کم‌هزینه، وزارت صمت تصمیم گرفت تا علاوه بر واردات خودروهای اقتصادی، خودروسازان داخلی هم برای تولید این خودروها برنامه‌ریزی داشته باشند و از اویل مرداد ۱۴۰۱ نخستین خودروهای اقتصادی تولید داخل را رونمایی کنند.

منطقی سه مسیر را برای تامین خودروی اقتصادی عنوان کرد: نخستین مسیر تولید خودروهای اقتصادی داخلی است که خودروسازان این امر را محقق می کنند.دومین راه پیشنهادی طراحی محصول اقتصادی از سوی خودروسازهای بزرگ خارجی است تا نمونه طراحی شده را در داخل کشور تولید کنیم.مسیر سوم نیز واردات همراه با همکاری با سایر خودروسازهای جهانی است ضمن اینکه ما از همه ظرفیت‌ها برای تولید خودروهای اقتصادی استفاده می‌کنیم.وی در مورد آیین‌نامه واردات خودرو هم گفت: این آیین‌نامه تدوین شده و در دست بررسی توسط هیئت دولت است تا آن را ابلاغ کند و البته قبل از اجرا ما با صنعتگران و واردکنندگان جلسه توجیهی برگزار خواهیم کرد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت گفت: در آیین‌نامه تدوین شده، واردات خودروهای دست دوم امکان‌پذیر نیست. همچنین برای خودروهای اقتصادی مشوق‌هایی در نظر گرفته شده است.به‌عنوان مثال از بین ۵ محصول اگر یک محصول تقاضای ۵۰ درصدی داشته باشد برای آن محصول مشوقی تعیین می‌شود که با قیمت نهایی پایین‌تری به‌دست مصرف‌کننده برسد.

منطقی هدف از تدوین آیین‌نامه را واردات خودروهای اقتصادی برای اقشار کم درآمد جامعه دانست و افزود: محدودیتی برای واردات تعیین نشده و شاخص‌های فنی مانند خدمات پس از فروش و قابلیت‌های محصول در نظر گرفته شده است. همچنین واردکنندگان باید از کشورهایی که خودروهای به روزی دارند، واردات را انجام دهند.
منوچهر منطقی، واردات خودرو را عامل ارتقاء صنعت داخلی دانست و گفت:‌ اجرایی شدن این آیین‌نامه منوط به مصوبه هیئت دولت است ضمن اینکه بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، تا شهریور ۱۴۰۱ واردات خودرو انجام می‌شود.
برچسب ها: واردات خودرو